Drukuj

Wielokanałowe zestawy audio

A A A

Wielokanałowe zestawy audio

Wybierając głośniki do komputera lub zestaw kina domowego z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem wielokanałowego systemu audio. W poniższym artykule prezentujemy najpopularniejsze typy urządzeń.

Krzysztof Smosma | 27 2013

Systemy audio klasyfikuje się ze względu na ilość kanałów dźwiękowych jakie mogą odtworzyć. Najczęściej sprzedawane są jako zestawy dwóch, sześciu, czy nawet ośmiu głośników. Poszczególne typy rozróżnia się za pomocą liczbowych oznaczeń składających się z dwóch cyfr oddzielonych kropką. Pierwsza wartość oznacza liczbę głośników odpowiedzialnych za dźwięk przestrzenny, a druga wskazuje na obecność subwoofera.

2.0

System stereofoniczny (Stereo), składający się jedynie z dwóch głośników (lewy i prawy). Najczęściej spotykany wśród domowych użytkowników. Większość tanich zestawów stereo jest pozbawiona przetworników wysokotonowych, co powoduje, że jakość dźwięku nie jest zadowalająca.

2.1

System składający się z dwóch głośników przednich (lewy i prawy) oraz subwoofera – dodatkowy głośnik służący do odtwarzania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach (potocznie basów). Rozwiązanie bardzo popularne i przez wielu użytkowników uważane za najlepsze do słuchania muzyki.

4.0

System czterokanałowej transmisji dźwięku (kwadrofonia). Pierwszy w historii system dźwięku wielokanałowego. Obecnie niezbyt popularne rozwiązanie. W zależności od konfiguracji mogą być to dwa głośniki przednie i dwa tylne lub dwa głośniki przednie i dwa dookolne. Obecnie standard 4.0 został niemal całkowicie zastąpiony przez system sześciokanałowej transmisji dźwięku (5.1)

5.1

Jeden z najbardziej popularnych systemów wielokanałowych składających się z pięciu głośników (lewy przedni, prawy przedni, lewy dookolny, prawy dookolny, centralny – do odtwarzania dialogów) oraz subwoofera. Źródłem dźwięku 5.1 najczęściej są filmy DVD oraz utwory muzyczne nagrane na DVD Audio.

7.1

Bardzo popularny system wielokanałowy będący rozwinięciem standardu 5.1 o dwa głośniki tylne. W skład zestawu 7.1 wchodzi siedem głośników (lewy przedni, prawy przedni, lewy dookolny, prawy dookolny, lewy tylny, prawy tylny, centralny) oraz subwoofer. Źródłem dźwięku 7.1 są najczęściej filmy blu-ray.

9.1

Zdecydowanie mniej popularny system wielokanałowy. W porównaniu do rozwiązania o oznaczeniu 7.1, został wzbogacony o trzeci wymiar – przez dodanie dwóch głośników górnych-przednich. Niestety w chwili obecnej źródła dźwięku 9.1 są bardzo słabo dostępne.

Inne

 

Nie należy zapominać o nieco innych odmianach wcześniej wspomnianych systemów takich jak 3.0, 3.1, 4.1, 6.0 czy 6.1, niestety w większości przypadków są dostępne jedynie na zamówienie.