Drukuj

Do czego służą wideorejestratory?

A A A

Do czego służą wideorejestratory?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród naszych wschodnich sąsiadów, gdzie codziennie ma miejsce sporo kolizji. Jednak wideorejestratory nie są montowane wyłącznie w samochodach.

Krzysztof Smosma | 28 2013

Wideorejestratory/kamerki

Nie od dziś wiadomo, że kamerki i wideorejestratory niejednokrotnie pomagają w udowodnieniu naszych racji. W przypadku dowodu w postaci nagrania, nikt niema wątpliwości jak było naprawdę.

Kamery przemysłowe są bardzo powszechne, coraz częściej spotykane są wideorejestratory montowane w samochodach. Są one niezwykle przydatne w sytuacjach gdy zaistniał wypadek, a Policja nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić po czyjej stronie leży wina. Obecnie bez trudu można znaleźć ogłoszenia sprzedaży nowych wideorejestratorów w cenie do 100zł, jednak najczęściej są one pozbawione najważniejszych funkcji, co jednocześnie zmniejsza wartość nagrania w sądzie.

Najtańsze wersje:

  • nie potrafią rejestrować obrazu w rozdzielczości Full HD, przez co szczegóły takie jak numer rejestracyjny czy twarz, nie są dokładnie widoczne na nagraniu
  • obraz nagrywany jest z prędkością kilku, kilkunastu klatek na sekundę – co uniemożliwi uchwycenie dynamicznych scen
  • obraz jest bardzo zaszumiony w słabym oświetleniu

wideorejestrator

Nieco droższe modele oferują między innymi:

  • czujnik przeciążenia
  • zdecydowanie lepszą optykę
  • płynne nagrywanie obrazu w Full HD
  • moduł GPS – pozwalający zapisać położenie geograficzne miejsca nagrania filmiku 

Gogle sportowe

Oprócz zastosowań zwiększających nasze bezpieczeństwo, wideorejestratory są wykorzystywane również w celu uwiecznienia swoich osiągnięć sportowych. Coraz więcej fanów ekstremalnych sportów zimowych kupuje specjalne gogle, które dzięki wbudowanemu modułowi GPS oraz wyświetlaczowi, pozwalają wskazać prędkość, z jaką jedzie oraz przeciążenia, jakich doznaje posiadacz takiego sprzętu. Natomiast dzięki wbudowanej kamerce miłośnik sportów zimowych może na komputerze obejrzeć swoje wyczyny, pokazać znajomym, czy sprawdzić, w którym momencie popełnił błąd.

Miłośnicy sportów letnich również mogą korzystać z podobnych rozwiązań. Okulary sportowe wyposażone w kamerę są rozwiązaniem idealnym dla osób, które chciałyby nagrać film ze swojej wycieczki pieszej czy rowerowej. Najbardziej zaawansowane modele potrafią rejestrować płynny obraz w rozdzielczości FullHD, oraz pozycję właściciela na podstawie danych z satelity GPS.

okulary sportowe

Ponadto na rynku dostępne są również mniejsze urządzenia dla szpiegów-amatorów. Mamy do wyboru między innymi długopisy, okulary, zegarki i innego rodzaju sprzęt, który nie powinien rzucać się w oczy. Niestety jakość wykonania najtańszych urządzeń tego typu sprzętu pozostawia wiele do życzenia. Często bywa też, że tego typu sprzęt nawet jeśli nagrywa obraz w przyzwoitej rozdzielczości, to nie radzi sobie już tak dobrze w ciemnych pomieszczeniach.

 okulary szpiegowskie