Drukuj

Rodzaje zewnętrznych nośników danych

A A A

Rodzaje zewnętrznych nośników danych

W obecnych czasach większość tradycyjnych przedmiotów takich jak książki, zdjęcia, czy notatki przechowujemy w formie cyfrowej, dlatego bardzo ważny staje się wybór odpowiedniego nośnika.

Krzysztof Smosma | 04 2013

Zewnętrznym nośnikiem danych nazywamy przedmiot, na którym możliwe jest zapisanie oraz późniejsze odczytanie informacji. Nośnik danych może być odczytany na dowolnym urządzeniu wyposażonym w odpowiedni napęd lub slot.

Czasy, w których najczęściej stosowanym zewnętrznym nośnikiem danych była płyta (CD lub DVD) już dawno minęły. Jest to spowodowane między innymi tym, iż owe płyty nie charakteryzowały się wystarczającą trwałością. Często chwila nieuwagi i nieumyślne zarysowanie płyty mogło doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia zapisanych na niej danych. Nie oznacza to jednak, że płyty te wypadły już całkowicie z obiegu. Ciągle są stosowane do zapisu mniej ważnych, lub rzadko używanych plików.

Płyty CD –pojemność od 650 do 900MB – dostępne są w wersjach:

  • CD-R – raz nagranych danych nie można już zmienić
  • CD-RW – w każdej chwili można wyczyścić płytę i nagrać zupełnie inne dane

CD

Płyty DVD – pojemność 4,7GB – dostępne są w wersjach:

  • DVD-R/+R – podobnie jak w przypadku płyt CD-R, wypalonych danych nie można już zmienić
  • DVD-RW – podobnie jak w przypadku CD-RW, płytę można w każdej chwili wyczyścić i nagrać ponownie
  • DVD-R DL – odmiana płyty DVD-R posiadająca dwie warstwy zapisu, przez co jej pojemność wzrosła do 8,5GB w stosunku do zwykłej płyty

DVD

Coraz częściej spotykane są także płyty Blu-Ray. Dzięki wykorzystaniu niebieskiego lasera (a nie jak w przypadku CD/DVD – czerwonego) udało się znacznie zwiększyć gęstość zapisu. W podstawowej wersji płyta Blu-Ray mieści aż 25 GB danych, jednak istnieją również wielowarstwowe płyty o pojemności kilkuset GB. Najczęściej są wykorzystywane do przechowywania filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości Full HD.

Blu-Ray

Najbardziej popularnym obecnie zewnętrznym nośnikiem danych jest pendrive. Dzięki zastosowaniu pamięci flash zamkniętej w wytrzymałem obudowie, jest niezwykle odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Urządzenie typu pendrive zaprojektowane jest do współpracy z komputerem za pomocą portu USB. Obecnie w sklepach trudno dostać pendrive o pojemności mniejszej niż 4GB. Coraz częściej spotykamy pendrive’ y o pojemności przekraczającej 64GB, które obsługują w pełni standard USB 3.0 zapewniający bardzo szybkie kopiowanie danych. Niestety tego typu urządzenia są dość drogie.

Pendrive

Do przenoszenia lub magazynowania większej ilości danych najczęściej służą dyski zewnętrzne. Zazwyczaj są to dyski HDD 3,5” lub 2,5” zamknięte w obudowie z wyjściem USB, jednak coraz częściej spotykane są również odmiany z wykorzystaniem dysków SSD. Dyski SSD są nie tylko znacznie szybsze od dysków HDD, są także znacznie wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne, oraz zapewniają bezgłośną pracę. Niestety dużym minusem jest bardzo wysoka cena.

dysk zewnętrzny

Nie należy także zapominać o kartach pamięci. W zależności od rodzaju sprzętu, z którym mają współpracować dostępnych jest wiele formatów kart. Obecnie stosowane są karty:

  • SD/SDHC/SDXC – stosowane w najczęściej w aparatach i kamerach cyfrowych
  • microSD/microSDHC/microSDXC –stosowane najczęściej w smartfonach i tabletach
  • CompactFlash – stosowane w najczęściej w aparatach cyfrowych

Karta SD

 microSD

 CompactFlash

Mówiąc o nośnikach danych warto wspomnieć o coraz bardziej popularnych serwerach NAS. Umożliwiają one zdalny dostęp do danych przechowywanych na zainstalowanych wewnątrz dyskach za pośrednictwem sieci. Najczęściej stosuje się duże dyski o pojemności kilku TB. Serwery NAS służą do magazynowania danych, lub tworzenia i zapisywania kopii zapasowych.

Serwer NAS