Drukuj

Rodzaje kontrolerów do gier

A A A

Rodzaje kontrolerów do gier

Wybór odpowiedniego kontrolera do gier jest bardzo ważny, ponieważ znacząco wpływa na poziom radości płynący z grania.

07 2013

Na rynku gier dostępnych jest wiele tytułów dla fanów strategii, wyścigów, gier akcji, sportowych, przygodowych oraz kilku innych mniej popularnych gatunków. To, ile przyjemności będziemy z nich czerpać nie zależy jednak jedynie od samych gier. Czasem nawet najlepsza produkcja potrafi zacząć irytować i zniechęcać do dalszej zabawy. Dlaczego? Problemem okazuje się niewłaściwy wybór kontrolera.

Klawiatury i myszki

To właśnie z tymi urządzeniami przygodę zaczyna większość graczy. Klawiatura i myszka sprawdzają się bowiem nie tylko do pracy, ale również w trakcie zabawy. Zestaw ten najczęściej wykorzystywany jest przez fanów strategii, gier przygodowych oraz akcji. W tych ostatnich przypadkach klawiatura służy do poruszania się (zazwyczaj używa się do tego klawiszy WSAD), a myszka do rozglądania się, celowania i strzelania. Producenci sprzętu doskonale zdają sobie sprawę z przydatności tych urządzeń i co chwilę wypuszczają na rynek klawiatury i myszki stworzone specjalnie z myślą o graczach. Te pierwsze charakteryzują się intensywną kolorystyką, optymalnym rozmieszczeniem klawiszy (bardzo często podświetlanych) i szybkim czasem reakcji, myszki natomiast cechuje doskonała precyzja ruchów i wytrzymałość, są też odpowiednio wyprofilowane i dobrze leżą w dłoni.

Klawiatura i myszka

Keypad

Najbardziej zagorzali gracze mogą zrezygnować z klawiatury na rzecz keypada. Najprościej rzecz ujmując można określić go „kawałkiem” pełnowymiarowej klawiatury najbardziej przydanym do gier. Ogranicza się on zazwyczaj do maksymalnie 20, 30 klawiszy oraz dużej, wygodnej podpórki pod nadgarstek.

Keypad

Gamepad

Miłośnicy gier sportowych (np. FIFA) muszą pamiętać , że tego typu produkcje pełnię swoich możliwości pokazują dopiero przy wykorzystaniu gamepada. Większość z nich jest do siebie stosunkowo podobna. Są to urządzenia wyposażone w krzyżak kierunkowy, dwie gałki analogowe, przyciski akcji oraz przyciski funkcyjne. Do obsługi tego typu urządzeń potrzebne są oczywiście obie dłonie, gdzie lewą zazwyczaj kierujemy bohaterem/zawodnikiem, a prawą wykonujemy inne działania. Gamepady wyprofilowane są tak, by jak najpewniej leżeć w dłoniach, bardzo często oferują także antypoślizgowe uchwyty zapewniając tym samym doskonały komfort rozgrywki.

Gamepad

Kierownice i wolanty

Jeśli chcemy pobawić się grami wyścigowymi to nieoceniona okaże się kierownica. Większość tego typu urządzeń przypomina standardową kierownicę samochodową, choć dodatkowo wyposażoną w sporą liczbę przycisków. W zestawie z kierownicą często znajdziemy imitacje pedałów gazu i hamulca oraz drążek skrzyni biegów. Coraz częściej do gier dołączane są także kierownice stylizowane na te znane z bolidów wyścigowych.

Kierownica

Za odmianę kierownicy uznać można wolanty. Te z kolei przypominają drążki jakimi posługują się piloci w samolotach. Nie są one zbyt popularne, podobnie jak same symulatory lotu.

Dżojstiki

Zbudowane są z podstawy, drążka oraz różnej ilości przycisków. Drążek używany jest do poruszania się, a przyciski do konkretnych działań (np. do strzelania). Dżojstiki są stosowane najczęściej do bijatyk lub prostych symulatorów lotu. Popularność gamepadów i kierownic powoduje stopniowy spadek zainteresowania dżojstikami.

Dżojstik

Kontrolery ruchu

Na przeciwległym biegunie znajdują się natomiast kontrolery ruchu. Kilka lat temu nikt o nich nie słyszał, o obecnie sięga po nie coraz więcej graczy. Idea jest tutaj bardzo prosta i sprowadza się do tego, by można było sterować wirtualną postacią poprzez ruchy własnego ciała. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w konsolach do gier.

Kontroler ruchu