Drukuj

Radio internetowe - najlepsze portale

A A A

Radio internetowe - najlepsze portale

Radio internetowe to odmiana klasycznego radia nadającego strumieniowo swoje audycje za pośrednictwem Internetu.

Krzysztof Smosma | 12 2013

Największe stacje radiowe korzystają z Internetu jako dodatkowego kanału nadawczego, dzięki czemu słuchanie ulubionej stacji możliwe jest nawet tam gdzie nie docierają jej fale radiowe.

Strumieniowe przesyłanie dźwięku umożliwia słuchaczowi odsłuch pliku w tym samym momencie, w którym dane są odbierane lub też zaraz po ich zapisaniu na dysku, aby uniknąć przerw w odtwarzaniu utworu. Przesyłanie strumieniowe eliminuje potrzebę pobrania pliku z utworem w całości, aby możliwe było jego odtworzenie. Kolejne pobierane fragmenty utworów zostają usunięte z pamięci komputera zaraz po odsłuchaniu.

Niemal wszystkie stacje radiowe są darmowe. Jedyny koszt może wynikać z opłat za transmisję danych, jednak obecne taryfy operatorów telekomunikacyjnych są tak skonstruowane, że prócz abonamentu nie ponosimy praktycznie dodatkowych kosztów.

Z radia internetowego można korzystać nie tylko na komputerze PC czy laptopie. Dzięki specjalnym aplikacjom możliwy jest także odsłuch audycji radiowych na smartfonach i tabletach wyposażonych w systemy Android, Windows Phone oraz iOS. W przypadku większości urządzeń, aby skorzystać z radia konieczne jest podłączenie zestawu słuchawkowego, korzystając z radia internetowego to ograniczenie znika.

PolskaStacja

Portal oferujący łatwy dostęp do ogromnej liczby profesjonalnych stacji radiowych z podziałem na kategorie (Nowe, Polskie, Dance, Pop, Rock i wiele innych). Znaleźć można tutaj także stacje amatorskie – założone przez innych użytkowników. Stacje amatorskie może zakładać każdy po rejestracji. Portal PolskaStacja można odwiedzać nie tylko ze względu na radio internetowe. Oferuje on także łatwy dostęp do tekstów piosenek, teledysków, sklepu z dzwonkami, czy nawet relacji z koncertów.

PolskaStacja

PolskaStacja dostępna jest także jako aplikacja na smartfon z systemem Android. Oferuje bardzo podobną ilość udogodnień, co wersja desktopowa, jednak znacznie różni się pod względem wizualnym.

 

Tuba FM

Portal wyglądem w znacznym stopniu nawiązuje do kafelkowego interfejsu znanego z nowego systemu Microsoftu. Podobnie jak w przypadku portalu PolskaStacja, Tuba FM oferuje łatwy dostęp do sporej liczby profesjonalnych stacji radiowych z podziałem na kategorie. W Tuba FM możliwe jest także założenie własnej stacji radiowej oraz odsłuch amatorskich stacji radiowych innych użytkowników.

Tuba FM

Tuba FM dostępna jest także jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemami Android, czy Windows Phone. Aplikacja w wersji na system Android graficzne odbiega w znaczny sposób od wersji desktopowej. Przypomina ona raczej wszystkie inne aplikacje na ten system, które oferują dostęp do radia internetowego. Sytuacja natomiast ulega zmianie, w wersji na urządzenia z systemem Windows Phone. Zastosowano tutaj interfejs kafelkowy, który całkiem dobrze się prezentuje.

 

OPEN FM

Open FM – dawniej znane jako Gadu Radio – stało się popularne głównie za sprawą komunikatora Gadu-Gadu. Open FM było instalowane wraz z komunikatorem Gadu-Gadu. Oferuje 98 kanałów radiowych. Niestety nie ma możliwości utworzenia własnej, amatorskiej stacji radiowej.

OPEN FM

Podobnie jak inne portale tego typu, również Open FM posiada swoje aplikacje na urządzenia mobilne. Co więcej są to aplikacje posiadające jedną z lepszych opraw graficznych.

 

RMF On

Polski portal oferujący poza radiem internetowym dostęp do najświeższych informacji ze świata. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych stron, w RMF On słuchać można jedynie stacji z rodziny RMF. Kolorystyka portalu zachowana jest w barwach stacji RMF. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość stacji RMF On posiada swoje własne strony, na których można między innymi brać udział w organizowanych konkursach.

RMF On

Również RMF On udostępnia aplikacje, dzięki którym możliwy jest odsłuch wszystkich stacji RMF na urządzeniach mobilnych z systemami Android, Windows Phone oraz iOS.

 

Nadaje.com

Podobnie jak w przypadku portali PolskaStacja oraz Tuba FM, Nadaje.com oferuje ogromną ilość internetowych stacji. Użytkownicy słuchać mogą zarówno stacji profesjonalnych jak i amatorskich – założonych przez innych użytkowników. Po rejestracji każdy może także założyć własną stację. Portal Nadaje.com warto odwiedzać nie tylko ze względu na radio internetowe, lecz także najświeższe wydarzenia muzyczne, czy organizowane konkursy.

Nadaje.com

Nadaje.com oferuje swoją aplikacje jedynie użytkownikom urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS.

 

TuneIn

Kolejny tego typu portal, który szatą graficzną przypomina nieco kafelkowy interfejs znany z najnowszego dzieła Microsoftu. TuneIn posiada jedną z największych baz internetowych stacji radiowych. Dostępne są tutaj zarówno stacje polskie jak i zagraniczne. Bardzo ciekawie prezentuje się podział stacji na pięć głównych kategorii: lokalne, muzyka, sport, aktualności, rozmowa oraz wg lokalizacji.

TuneIn

TuneIn posiada jedne z najlepszych (najbardziej chwalonych przez użytkowników) aplikacji na urządzenia mobilne z systemami Android, Windows Phone oraz iOS.