Drukuj

Niestandardowe formy płatności - IKO, NFC, PayPass

A A A

Niestandardowe formy płatności - IKO, NFC, PayPass

Niskie stawki za internet mobilny oraz upowszechnienie smartfonów, sprawiło, że możemy za ich pośrednictwem wykonać coraz więcej czynności. Nie inaczej jest z dostępem do naszych zasobów pieniężnych.

Krzysztof Smosma | 12 2013

W obecnych czasach ludziom częściej zdarza się wyjść z domu bez gotówki niż bez telefonu. Właśnie dlatego tak wiele banków stara się ułatwić wszystkim życie umożliwiając płatność za pomocą np. smartfona.

PayPass

Technologia MasterCard PayPass była jedną z pierwszych zastosowanych form płatności zbliżeniowych. Zazwyczaj jest to mikroprocesor zatopiony w plastikowej karcie, naklejce lub breloku. Naklejkę można przykleić dosłownie na każdy przedmiot, bez którego nie ruszymy się z domu.

W przypadku płatności PayPass możliwe jest opłacenie zakupów do 50zł. W przeciwnym razie konieczne jest potwierdzenie płatności kodem PIN.

PayWave

Kolejna technologia pozwalająca na płatność za pomocą zbliżenia specjalnej karty do terminalu. Sposób działania PayWave jest identyczny jak w przypadku PayPass.

Płatność smartfonem z NFC

Płatność smartfonem wyposażonym w antenę NFC (od ang. near field communication) jest jedynie rozwinięciem technologii PayPass. Aby korzystać z funkcji „płacę telefonem” należy posiadać smartfona obsługującego technologię NFC, mieć zainstalowaną na nim specjalną aplikację umożliwiającą płatności zbliżeniowe oraz odebrać od operatora kartę SIM NFC.

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych oferują płatności NFC. Obecnie jedynymi operatorami wspierającymi płatność telefonem wspierającym NFC są Orange oraz T-Mobile.

IKO

IKO

IKO jest kolejnym dość ciekawym projektem rozwijanym przez PKO Bank Polski. Podobnie jak wcześniej omawiane technologie, funkcjonalność IKO również w znacznym stopniu opiera się na telefonach komórkowych.

Z funkcji IKO można korzystać:

1. Robiąc zakupy

2. Wypłacając pieniądze z bankomatu

3. Wykonując przelew znając wyłącznie numer telefonu odbiorcy

4. Robiąc zakupy przez Internet

Aby korzystać z IKO nie jest wymagany telefon obsługujący NFC. Nie są także potrzebne specjalne karty SIM. Co ciekawe specjalna aplikacja przygotowana przez PKO BP kierowana jest nie tylko do właścicieli urządzeń mobilnych z systemami Android, Windows Phone, iOS, BlackBerry OS czy Symbian. Z aplikacji korzystać mogą także użytkownicy telefonów obsługujących język Java, co oznacza kompatybilność z każdym urządzeniem mobilnym dostępnym na rynku.

Zobacz również artykuł „Płatności on-line”