Drukuj

Do czego służą komunikatory internetowe?

A A A

Do czego służą komunikatory internetowe?

W tym artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze komunikatory umożliwiające prowadzenie darmowych rozmów tekstowych oraz konferencji audio-wideo z najbliższymi.

Krzysztof Smosma | 21 2013

Komunikatory internetowe

Komunikatory internetowe to programy komputerowe wykorzystywane do przesyłania natychmiastowych komunikatów pomiędzy komputerami, za pomocą sieci. Oprócz samej wiadomości, wysyłane są także informacje o obecności użytkownika przy komputerze (status).

Tlen.pl

Ponieważ komunikatory zazwyczaj tworzą firmy komercyjne, które przy okazji opracowują własny protokół wymiany danych często osoba korzystająca z jednego komunikatora nie może komunikować się z osobą korzystającą z innego. Jest to spowodowane głównie tym, że twórcy niechętnie ujawniają swoje protokoły, a umożliwianie rozmów z użytkownikami innych komunikatorów nie leży w ich interesie. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się w tej kwestii niczego zrobić. Wiele protokołów komunikacyjnych zostało rozpracowanych, umożliwiając tym samym twórcom aplikacji na tworzenie tak zwanych multikomunikatorów.

GG

Multikomunikatory różnią się od zwykłych komunikatorów, przede wszystkim stopniem rozbudowania. Zazwyczaj komercyjny komunikator obsługuje jedynie protokół, który zaprojektowali dla niego twórcy. Multikomunikatory pozwalają na komunikację zarówno korzystając z protokołów otwartych i komercyjnych. Ich rozwojowi sprzyja także duża ilość wtyczek czy skórek, które zwiększają funkcjonalność i polepszają walory wizualne aplikacji.

Do najpopularniejszych komunikatorów w Polsce należą bez wątpienia Gadu-Gadu, Tlen.pl, GTalk czy Windows Live Messenger.

Windows Live Messenger

Użytkownikom komunikatorów komercyjnych często przestawały odpowiadać coraz bardziej nachalne reklamy wyświetlające się przy niemal każdym uruchomieniu aplikacji. Spowodowało to, że wielu z nich starało się znaleźć odpowiedni multikomunikator, który miał zapewnić kontakt z użytkownikami, którzy nie chcieli się przenieść. Dzięki ogromnej ilości dostępnych wtyczek, najczęściej wybieranym multikomunikatorem bez wątpienia jest Miranda IM.

Miranda IM

W Polsce użytkownicy często decydują się na produkt polskiego pochodzenia, którym bez wątpienia jest AQQ.

AQQ

Jednak komunikatory internetowe nie służą tylko do przekazywania wiadomości w formie tekstu. Często pozwalają także na prowadzenie rozmów, czy nawet wideorozmów, jednak należy pamiętać, że wymaga to nieco szybszego łącza internetowego i oczywiście posiadania kamerki interentowej. Jednym z najpopularniejszych komunikatorów do wideorozmów w Polsce jest Skype.

Skype

Nie należy także zapominać o zagrożeniach wynikających z korzystania z komunikatorów internetowych. Najczęściej spotykanym zagrożeniem jest SPAM rozsyłany w formie łańcuszków czy linków do niezaufanych stron internetowych. Ponadto producenci darmowych komunikatorów nie przywiązują wagi do bezpieczeństwa, przez co często rozmowę dwóch użytkowników można z łatwością przechwycić. Równie powszechnym zagrożeniem jest także cyberprzemoc. Osoby uważające, że w sieci są w pełni anonimowe, często wykorzystują komunikatory internetowe do zastraszania i znęcania się psychicznego na swoich ofiarach.