Drukuj

Monitor, telewizor, czy projektor?

A A A

Monitor, telewizor, czy projektor?

Czasy kiedy monitor kojarzył się jedynie z komputerem, a telewizor z oglądaniem kablówki już dawno minęły. Teraz wszystkie te urządzenia stały się bardziej uniwersalne i często stajemy przed wyborem – monitor, czy telewizor? A może coś innego?

Tomasz Nowak | 29 2015

W poniższym tekście rozpatrzyliśmy trzy warianty zastosowania: praca, granie i oglądanie filmów.

Monitor

Monitor to chyba pierwsze urządzenie, o którym myślimy kupując komputer stacjonarny. W końcu obraz z komputera musi być na czymś wyświetlany. Na szczęście czasy, kiedy na biurku stał ciężki i nieporęczny monitor kineskopowy już dawno minęły. Obecnie królują płaskie ekrany, które nie dość, że zajmują mniej miejsca to jeszcze są zdrowsze dla naszych oczu.

Monitor

Pierwszą z kategorii jest praca i pod tym pojęciem mam na myśli tworzenie i edycję dokumentów, pracę z arkuszami kalkulacyjnymi, obsługę poczty, przeglądaniem Internetu itd. Mówiąc w skrócie prace biurowe. I właśnie do tego typu zastosowań monitor będzie najlepszym wyborem.

Po pierwsze monitory są bardziej kompaktowe niż telewizory, przez co zajmują mniej miejsca. Z powodu mniejszych rozmiarów, możliwe jest także ustawienie ich w odpowiednim miejscu/pod optymalnym kątem, co w przypadku telewizorów nie zawsze jest możliwe.

Mniejszy ekran jest również bardziej przyjazny dla oczu i praca z bliskiej odległości nie męczy ich w takim stopniu, jak robi to telewizor. Również wyświetlanie tekstu zdecydowanie lepiej wypada na monitorze, ze względu na bardziej gęste upakowanie pikseli na wyświetlaczu.

Rynek gier jest na tyle zróżnicowany, że będziemy musieli dokonać pewnych uproszczeń. Wszystko zależy od tego w jaki typ gier będziemy grać. Wszelkie gry akcji, wyścigi, gry sportowe, itp. zdecydowanie lepiej wypadają na dużym ekranie. I to właśnie do telewizora najczęściej podłączane są konsole. Monitory lepiej sprawdzają się w przypadku strzelanek, gier strategicznych, czy okazyjnego stawiania pasjansa.

Pod pojęciem multimedialne centrum rozrywki kryje się głównie oglądanie filmów, słuchanie muzyki - słowem używanie komputera jako kina domowego. I w tym przypadku monitory nie są najlepszym wyborem. Filmy ogląda się zdecydowanie lepiej na większych ekranach i z większej odległości. Oprócz tego telewizory wyposażone są w większą liczbę złącz, możliwe jest zdalne sterowanie za pomocą pilota, a także zastosowane głośniki zapewniają znacznie lepsze doznania akustyczne.

 

Telewizor

Telewizory już dawno przestały być jedynie odbiornikami telewizji. Dziś możemy podłączyć do nich masę urządzeń peryferyjnych – komputer, odtwarzacz DVD, konsolę, a nawet smartfony. Telewizor bardzo dobrze sprawdza się w roli monitora. Ma jednak swoje wady, które ujawniają się w zależności od tego, do czego wykorzystujemy komputer.

Telewizor

O ile monitor był dobrym wyborem do pracy, tak z telewizorem nie jest już tak różowo. Owszem, kusi rozmiar ekranu, ale przy pracy z tekstem, tak duży ekran męczy wzrok zdecydowanie szybciej, niż monitor. W dodatku przez panoramiczny charakter telewizora, wyświetlane treści nie zawsze będą wygodne do przeglądania. Chociażby niektóre strony internetowe wyświetlają zawartość tylko na środku, a po bokach pozostaje masa nieużywanego miejsca.

Wykorzystanie telewizora do gier, jak już wcześniej wspominałem, ma sens jeśli korzystamy z konsoli, bądź naszym ulubionym gatunkiem są gry sportowe, czy gry akcji. Oczywiście nie mówię, że pozostałe gatunki nie nadają się do wyświetlania na telewizorze, bo zagrać można oczywiście w każdy tytuł. Nie wszystko będzie jednak szło w parze z wygodą, choć i ta zależy od osobistych preferencji.

Multimedialne centrum rozrywki to już zdecydowanie pole do popisu dla telewizora. Nie dość, że mamy możliwość oglądania telewizji (co przecież jest podstawową funkcją telewizora), to podłączenie odpowiednich urządzeń peryferyjnych (takich jak kino domowe) sprawi, że podczas wieczornych seansów filmowych będzie można poczuć się jak w kinie.

 

Projektor

Projektory to tak naprawdę oddzielny temat. O ile dwa poprzednie urządzenia były wyposażone w ekrany, tak dla projektora, ekranem jest w zasadzie każda płaska powierzchnia (najlepiej jeśli jest biała). Obraz możemy wyświetlić zarówno na ścianie pokoju, suficie, a nawet budynku za oknem. Rozmiar „ekranu” niejako ustawiamy sobie sami. Jak więc projektor pasuje do naszych kategorii?

Projektor

Projektory to urządzenia kojarzone najczęściej z prezentacjami na szkoleniach, uczelniach, itd. I w tej roli sprawdzają się znakomicie. Wyświetlanie tekstu, dokumentów, czy nawet wideo, nie sprawia żadnych problemów, natomiast praca z dokumentami, która polega na ich edycji, nie jest już zbyt wygodna.

Temat gier w przypadku projektora to raczej kwestia sporadycznych rozgrywek w większym gronie. Obraz wyświetlany z projektora nie jest tak dobrej jakości jak ten z monitora, czy telewizora (dużo zależy od powierzchni na której go wyświetlamy), więc wrażenia wizualne będą zdecydowanie gorsze. Jeśli liczy się tylko dobra zabawa, bądź urządzamy turniej w gronie znajomych, wtedy projektor będzie dobrym wyborem. Zamiast gnieździć się przy małym ekranie, możemy wyświetlić obraz na dużo większej powierzchni.

To samo tyczy się filmów. Wyświetlany obraz będzie gorszej jakości, ale za to może być dużo większy niż ten wyświetlany przez telewizor, a to jest zaletą wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi oglądanie filmów w szerokim gronie.

 

Podsumowanie

Monitor będzie najlepszym wyborem do pracy, ale nada się również do grania, czy okazyjnego obejrzenia filmu. Jego wadą jest to, że może działać tylko jako monitor i nie obejrzymy na nim telewizji (za wyjątkiem tych z wbudowanym tunerem TV). Zaletą będzie jednak niska cena.

Telewizor, oprócz podstawowej funkcji może działać także jako monitor wykorzystywany do pracy. Większy ekran w niektórych przypadkach będzie zaletą, na przykład podczas grania na konsolach, czy oglądania filmów ze znajomymi. Telewizory z reguły są droższe niż monitory.

Projektory to najdroższe urządzenia, jednak w zamian otrzymujemy największą powierzchnię wyświetlanego obrazu. Oglądanie filmów oraz granie na konsoli ze znajomymi będzie niezapomnianą rozrywką. Z drugiej strony praca biurowa, czy przeglądanie stron internetowych okazuje się praktycznie niemożliwe. Aby obraz wyświetlany z projektora był dobrej jakości powinniśmy zadbać o odpowiednie parametry ekranu lub fakturę i kolor ściany. Jeśli jednak nie zależy nam na jakości, to możemy wziąć projektor „pod pachę” i wyświetlić obraz niemal wszędzie, nawet pod namiotem.

Zobacz również: