Drukuj

Metody zabezpieczeń smartfona z Androidem

A A A

Metody zabezpieczeń smartfona z Androidem

W smartfonach przechowujemy sporą ilość poufnych danych. Kontakty, maile, dokumenty, wiadomości czy zdjęcia – wszystko to może wpaść w niepowołane ręce jeśli pozostawimy nasz smartfon bez ochrony. Istnieją jednak proste sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa, które znajdziemy w ustawieniach Androida.

Tomasz Nowak | 06 października 2014

Podstawowym elementem zabezpieczającym nasz smartfon jest ekran blokady. Domyślnie, aby go odblokować wystarczy przesunąć palcem po ekranie. Sposób szybki i wygodny, jednak nie oferuje żadnego zabezpieczenia.

Wzór odblokowania

To pierwsza z metod, która może poprawić nasze bezpieczeństwo - zamiast zwyczajnego przeciągnięcia palcem, ustawiamy własny wzór. Kombinacji jest całkiem sporo. Może to być prosta linia złożona z trzech odcinków lub skomplikowany zygzak. Tylko my wiemy jak złożony jest właściwy wzór. I choć takie zabezpieczenie wydaje się być całkiem skuteczne, to dość łatwo można je złamać. Czasem wystarczy kilka prób, żeby trafić na odpowiednią kombinację. W dodatku na ekranie często możemy znaleźć smugi pozostawione przez właściciela urządzenia, po których można wywnioskować jaki wzór został użyty. Należy więc pamiętać o dokładnym czyszczeniu ekranu po odblokowaniu.

Wzór odblokowania

Aby ustawić wzór odblokowania należy wejść w Ustawienia → Zabezpieczenia → Blokada ekranu → Wzór
Stopień bezpieczeństwa: niski

Kod PIN

Oczywiście nie mówimy tutaj o kodzie PIN, który odblokowuje kartę SIM - to oddzielna kwestia. Mowa o kodzie PIN, który posłuży do odblokowania ekranu. Jest to z pewnością metoda, której użycie zajmie więcej czasu, jednak poziom jej bezpieczeństwa będzie znacznie większy, niż przy wzorze. Stosując czterocyfrowy kod (minimum jakie można ustawić) liczba kombinacji wynosi 10 tysięcy, więc trafienie na tą odpowiednią nie będzie łatwe. Przy większej liczbie cyfr, bezpieczeństwo jeszcze bardziej wzrasta.

Kod PIN

Aby ustawić kod PIN należy wejść w Ustawienia → Zabezpieczenia →Blokada ekranu → Kod PIN
Stopień bezpieczeństwa: średni

Hasło

Zamiast kodu PIN, który zawiera tylko cyfry, można także ustawić hasło. W tym przypadku jego siła będzie zależeć tylko i wyłącznie od użytkownika - „qwerty” nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybierzemy je z głową, to możemy być pewni, że nikt go nie zgadnie.

Hasło do ekranu blokady

Aby ustawić hasło należy wejść w Ustawienia → Zabezpieczenia →Blokada ekranu → Hasło
Stopień bezpieczeństwa: wysoki

Face Unlock

Jeśli smartfon lub tablet jest wyposażony w przednią kamerkę, to opcja face unlock powinna być dostępna. Tutaj nie trzeba ustawiać haseł, telefon wszystko zrobi za nas. Po wybraniu tej opcji włączy się przednia kamerka, którą trzeba wycelować w naszą twarz. Telefon zapamięta jak wyglądamy i odblokuje się tylko wtedy, kiedy nas zobaczy. Opcja z pozoru bezpieczna, ale również bardzo łatwo ją złamać. Wystarczy pokazać zdjęcie osoby, do której należy telefon, a ten się odblokuje. Bywają też przypadki, że nawet nasza twarz nie jest poprawnie rozpoznawana. Powodem mogą być na przykład słabe warunki oświetleniowe, dlatego też nie polecamy tej opcji.

Face Unlock

Jeśli jednak zdecydujecie się na jej włączenie to należy wejść w Ustawienia → Zabezpieczenia →Blokada ekranu → Face Unlock
Stopień bezpieczeństwa: niski

Szyfrowanie

Opisane powyżej metody dość skutecznie blokują nasze urządzenie przed dostępem osób niepowołanych. Jednakże istnieje także możliwość zabezpieczenia telefonu w jeszcze lepszy sposób – przez szyfrowanie. Jeśli ktoś nie wie czym jest szyfrowanie, to postaramy się to wyjaśnić w jak najprostszy sposób. Przyjmijmy, że mamy ważny dokument o treści „ABC”. Szyfrowanie to nic innego jak użycie specjalnego kodu. Dla potrzeb poradnika przyjmijmy, że w naszym kodzie litera A będzie odpowiadać literze B, litera B literze C, itd. Czyli treść naszego dokumentu po zaszyfrowaniu będzie wyglądać tak: „BCD”. Podstawiając sobie taki prosty kod pod dowolne słowo, otrzymujemy nic nieznaczący ciąg liter. Dlatego też do kodu dołączany jest klucz, dzięki któremu „BCD” będzie dla nas widoczne jako „ABC”. Osoby, które nie mają takiego klucza będą nadal widzieć „BCD”.

Aby uruchomić szyfrowanie w Androidzie, należy wejść w Ustawienia → Zabezpieczenia → Zaszyfruj urządzenie (w niektórych wersjach systemu opcja szyfrowania może znajdować się w Ustawienia → Pamięć).

Wcześniej należy jednak ustawić kod PIN, bądź hasło dla ekranu blokady. Przy włączonym szyfrowaniu nie można korzystać z pozostałych funkcji odblokowania ekranu.

Proces ten (choć wszystko zależy od ilości danych na naszym urządzeniu), trwa około pół godziny. Dlatego też ważne jest, żeby przed przystąpieniem do całego procesu upewnić się, że mamy naładowaną baterię. W trakcie szyfrowania telefon będzie się restartował kilka razy, a po skończonym procesie pojawi się stosowny komunikat. Od teraz przy każdym włączeniu telefonu pojawi się monit z prośbą o wpisanie hasła, bądź kodu PIN (w zależności od tego co wybraliśmy). Wpisanie poprawnego hasła jest równoznaczne z „pokazaniem” odpowiedniego klucza. W ten sposób osoby niepowołane nie będą w stanie w żaden sposób dostać się do naszych danych.

Warto też zaznaczyć, że zaszyfrowany telefon (w przypadku nieco starszych urządzeń) może działać nieco wolniej. W przypadku nowszych smartfonów, nie powinno to być odczuwalne.

Stopień bezpieczeństwa: wysoki