Drukuj

Legalne pobieranie muzyki - metody, przykłady portali, koszty

A A A

Legalne pobieranie muzyki - metody, przykłady portali, koszty

Przedstawiamy listę najpopularniejszych polskich i zagranicznych portali umożliwiających legalne kupowanie piosenek przez Internet.

Krzysztof Smosma | 25 2013

iTunes

iTunes

Jednym z największych i najbardziej znanych serwisów sprzedających legalnie muzykę przez Internet jest iTunes. Funkcjonuje on od 2003 roku i w chwili obecnej może się pochwalić ogromną biblioteką utworów – ponad 26 mln. Pliki muzyczne pobrane z iTunes zapisywane są w formacie AAC (Advanced Audio Codec) w jakości 128 kbps, lub 256 kbps dla iTunes Plus.

Koszt pojedynczego utworu wynosi zazwyczaj 0,69 € - 1,29 €. W przypadku kiedy album zawiera więcej niż 10 utworów warto się zastanowić nad kupnem całości. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 10 €.

 

iPlay

Rodzimym przykładem serwisu sprzedającego muzykę jest iPlay. Pliki muzyczne można zapisać w formacie MP3 (od 96kb/s, 32kHz, do 320kb/s, 44.1kHz) oraz WMA.

Koszt jednego utworu wynosi zwykle 1,49 zł, 2,49 zł, 3,49 zł lub 6,89 zł. W przypadku całego albumu ceny zaczynają się od 30zł. Istnieje także możliwość wykupienia abonamentu, który umożliwia zakup plików muzycznych za 29 lub 50 groszy.

 

empik.com

Kolejnym przykładem serwisu sprzedającego muzykę jest empik.com. Pobrane pliki muzyczne zapisywane są w postaci plików MP3. Choć biblioteka utworów nie jest tutaj tak potężna jak w przypadku iTunes, to potencjalny nabywca wciąż ma w czym wybierać – do kupienia jest ponad 500 tysięcy utworów

Cena jednego utworu wynosi zwykle 2,49zł. Koszt albumu to już wydatek rzędu 14,99zł, 19,99zł, 29,99zł czy nawet 47,99zł (za album dwupłytowy).

 

mp3va.com

mp3va.com jest serwisem, który umożliwia pobieranie muzyki jedynie w formacie MP3. Co ciekawe jest to jeden z najtańszych serwisów sprzedających muzykę w tym formacie. Warto zwrócić uwagę, że niemal każdy sprzedawany utwór nie posiada zabezpieczenia DRM, a jego bitrate wynosi aż 320kbps

Koszt jednego utworu wynosi zwykle 0,15 $, a całego albumu zazwyczaj zaledwie 1,20 $.

 

jamendo

Jest to serwis pozwalający na pobieranie darmowej muzyki na licencji Creative Commons. Muzyka pobierana jest w formacie MP3 z bitrate wynoszącym 198kbps. Serwis oferuje także zakup licencji pozwalającej na użycie utworu w filmie, reklamie, czy tło dźwiękowe w sklepach i hotelach.

Koszt licencji na utwór zaczyna się od 48 €