Drukuj

Jak podłączyć drukarkę sieciową?

A A A

Jak podłączyć drukarkę sieciową?

Najnowsze modele drukarek umożliwiają dostęp sieciowy za pośrednictwem połączenia przewodowego lub bezprzewodowego z niemal dowolnego urządzenia.

Piotr Potarzycki | 05 2014

Do niedawna jedynym sposobem na używanie drukarki jednocześnie za pośrednictwem kilku komputerów było udostępnienie (w sieci lokalnej) drukarki podłączonej do jednego z komputerów. Później w ofercie wielu producentów sprzętu sieciowego pojawiły się routery wyposażone w tak zwany „serwer druku” przez, co tradycyjna drukarka podłączona do routera za pomocą kabla USB była widoczna dla wszystkich urządzeń w sieci lokalnej.

Router - serwer druku

Obecnie większość drukarek ze średniego segmentu wyposażona jest w kartę sieciową. Umożliwia to podłączenie drukarki do routera za pomocą przewodu sieciowego lub bezprzewodowo przez sieć WiFi. Konfiguracja drukarki sieciowej nie jest skomplikowana i sprowadza się do kilku kroków.

Połączenie przewodowe

1. Podłącz drukarkę do routera za pomocą przewodu sieciowego.

2. W komputerze wejdź w Panel sterowania i wybierz „Dodaj drukarkę” lub „Urządzenia i drukarki”

Panel sterowania - drukarki

Dodawanie drukarki sieciowej

3. Po znalezieniu drukarki kliknij w jej nazwę i wybierz "Dalej". Warto zapamiętać adres IP drukarki, w naszym przypadku będzie to: 192.168.1.36.
Jeśli drukarka nie została znaleziona sprawdź połączenie drukarki z routerem, ewentualnie zrestartuj oba urządzenia.

Wyszukiwanie drukarki sieciowej

Możemy też kliknąć w „Drukarki, której szukam, nie ma na liście”, podać adres drukarki i wybrać model drukarki z dostępnej bazy – w niektórych przepadkach konieczne będzie skorzystanie z płyty CD dołączonej do drukarki.

4. W kolejnym kroku możemy zdecydować, czy chcemy udostępniać drukarkę za pośrednictwem komputera.

5. Ostatnia czynność to wydrukowanie strony testowej

6*. Warto przypisać zapamiętany przez nas adres IP drukarki do jej adresu MAC. Konieczne będzie zalogowanie się do panelu administracyjnego routera i znalezienie zakładki „serwer DHCP”. Następnie powinniśmy szukać pola „zarezerwuj adres IP” lub „DHCP reservation”. W odpowiednie pola wpisujemy zapamiętany adres IP drukarki oraz jej adres MAC, który znajdziemy z reguły na tabliczce znamionowej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że adres IP drukarki nigdy się nie zmieni, przez co zawsze będziemy mieli zdalny dostęp do drukarki pod wybranym przy pierwszej konfiguracji adresem.

Rezerwacja DHCP

Połączenie bezprzewodowe

1. W tym przypadku zamiast stosować przewód sieciowy, musimy połączyć drukarkę z lokalną siecią bezprzewodową WiFi. Jeśli nasza drukarka jest wyposażona w ekran, to możemy z poziomu urządzenia wybrać sieć WiFi oraz wpisać hasło. W przypadku drukarek bez ekranu będziemy musieli podłączyć ją do portu USB komputera i skorzystać z kreatora instalacji w celu wskazania lokalnej sieci WiFi.

2. Po podłączeniu drukarki do sieci WiFi pozostałe kroki są tożsame z tymi wymienionymi wyżej.

Coraz więcej drukarek obsługuje również połączenie z Internetem. Zależnie od modelu może odbywać się to za pośrednictwem autorskich rozwiązań poszczególnych producentów lub dzięki globalnym rozwiązaniom takim jak Google Cloud Print. Po wprowadzeniu parametrów konta będziemy mogli zdalnie korzystać z drukarki z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Równie popularne staje się również drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych za pośrednictwem łączności NFC. Wystarczy przyłożyć smartfon do wyznaczonego miejsca obudowy drukarki, aby przesłać dokument lub zdjęcie do wydrukowania.