Drukuj

Kiedy przydaje się internet bezprzewodowy?

A A A

Kiedy przydaje się internet bezprzewodowy?

Bezprzewodowa transmisja danych pozwala korzystać z Internetu w urządzeniach mobilnych.

01 grudnia 2012

Internet bezprzewodowy, czyli dostęp do sieci poprzez modemy komórkowe, smartfony i telefony GSM, od kilku lat znajduje coraz większą rzeszę użytkowników. Dzieje się tak, gdyż użytkownicy cenią sobie swobodę i chcą mieć dostęp do ulubionych portali, muzyki, komunikatorów, filmów, telewizji na żądanie, a także danych potrzebnych do pracy gdziekolwiek są. Nie chcą być uwiązani za pomocą przewodów do biurka w domu czy biurze.

Początki jak zwykle były trudne, gdyż niezbyt dobrze rozwinięta i zaawansowana infrastruktura sieci komórkowych nie pozwalała na wydajne i tanie zapewnienie dostępu do internetu. Na szczęście dość szybki postęp i konkurencja wśród operatorów doprowadziła do stanu, w którym znajdujemy się obecnie.

Dostęp do internetu poprzez sieć GSM może mieć większość społeczeństwa. Może, gdyż niemal 98% siedlisk ludzkich w Polsce znajduje się w zasięgu sieci jednego z kilku operatorów. Dodatkowo spory odsetek z nich może wykorzystać sygnał pozwalający na uruchomienie dostępu do internetu w standardach:

  • GPRS (2G) – jest to system transmisji danych poprzez sieci GSM - do 53,6 kb/s
  • EDGE (2,5G) – rozszerzenie GPRS - do 236.8 kb/s
  • UMTS (WCDMA, 3G) – transfer do 384 kb/s
  • HSDPA – rozszerzenie UMTS - pobieranie do 14,4 Mb/s, wysyłanie do 384 kb/s
  • HSUPA – rozszerzenie UMTS - wysyłanie do 5,76 Mb/s
  • HSPA (3,5G) – jednoczesna obsługa HSDPA i HSUPA – pobieranie do 14,4 Mb/s, wysyłanie do 5,76 Mb/s
  • HSPA+ – rozszerzenie UMTS - pobieranie do 28,8 Mb/s, wysyłanie do 5,76 Mb/s
  • HSPA+ DC – rozszerzenie UMTS - pobieranie do 56 Mb/s, wysyłanie do 22 Mb/s
  • LTE (4G) – pobieranie do 100 Mb/s (obecnie nawet do 150 Mb/s), wysyłanie do 50 Mb/s

Z internetu mobilnego może skorzystać każdy, kto dysponuje telefonem, smartfonem, tabletem lub laptopem zdolnym do komunikowania się poprzez sieć komórkową w jednym z wymienionych powyżej standardów. Właściciele urządzeń, które nie mają wbudowanych modułów komunikacyjnych zdolnych do łączenia się z mobilnym internetem, powinni nabyć odpowiedni modem montowany wewnątrz komputera lub wpinany do portu USB.

 

W komputerach stacjonarnych stosuje się internet „mobilny” tylko w przypadkach, gdy nie ma innej możliwości łączenia się z siecią – nie ma operatorów stacjonarnych lub usytuowanie komputera to uniemożliwia (statek, odludzie).

Zanim zdecydujecie się na zakup modemu lub karty pozwalającej na korzystanie z internetu mobilnego warto sprawdzić czy w miejscach, gdzie będzie on wykorzystywany najczęściej, jest zasięg odpowiedniej sieci. Można to sprawdzić za pomocą tego portalu: http://mapa.btsearch.pl/. Jeśli sygnał jest zbyt słaby można nieco poprawić połączenie, stosując różnego rodzaju anteny zewnętrzne.

Internet bezprzewodowy przydaje się szczególnie, gdy użytkownik często podróżuje, chce uniezależnić się od dostępnego w danym miejscu łącza lub nie ma zaufania do danej sieci. Świetnie sprawdzi się, gdy znajdujemy się choćby na jachcie, a koniecznie musimy sprawdzić pogodę przewidywaną na najbliższe godziny. W pociągu czy samochodzie możemy sprawnie odebrać czy wysłać e-maile, skontaktować się ze znajomymi przez portale społecznościowe, obejrzeć filmiki, programy telewizyjne dostępne na witrynach stacji, czy serwisach udostępniających takie treści. Bez problemu skorzystamy też z nawigacji satelitarnej, która pobiera dane z sieci. Gdy musimy sprawdzić dane na firmowym serwerze, określić stany magazynowe lub ogarnąć działania w biurze, wtedy także doskonale sprawdzi się internet bezprzewodowy.

Scenariusze możemy mnożyć w nieskończoność, lecz mobilny dostęp do internetu oferuje użytkownikowi wolność. Jeśli często korzystamy z sieci, to uwolnienie się od przewodów zdecydowanie podnosi komfort i sprawia, że pracować możemy nie tylko zza biurka, ale także będąc w kawiarni, na plaży, w hotelu czy jak wspominaliśmy wcześniej w samochodzie, pociągu czy nawet na łodzi.