Drukuj

Jaki tablet jest mi potrzebny?

A A A

Jaki tablet jest mi potrzebny?

Wybór tabletu nie jest łatwym zadaniem. Zanim dokona się zakupu i wyda zazwyczaj niemałą sumkę, warto zastanowić się do jakich celów będzie nam potrzebny.

Piotr Potarzycki | 10 2013

Coraz więcej osób decyduje się na kupno tabletu - urządzenie to stało się już bardzo popularne w naszym kraju. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów, dlatego każdy znajdzie sprzęt dla siebie. Najważniejsze jest określenie swoich oczekiwań względem tabletu oraz zakresu cenowego jaki jest w naszym zasięgu. Powinniśmy zdefiniować do jakich celów będziemy z niego korzystać i pod tym kątem wybrać optymalny model. Urządzenia możemy podzielić na kilka kategorii skierowanych do konkretnej grupy odbiorców.

 

Jeśli zależy nam na nieco większym ekranie niż w smartfonie, na którym chcielibyśmy przeglądać zdjęcia, filmy oraz grać w proste gry to z pewnością wystarczy nam standardowy tablet z 7 calowym wyświetlaczem, który możemy kupić już za 300 złotych. Urządzenie można podłączyć do komputera za pośrednictwem portu USB i zgrać obsługiwane przez tablet pliki. Jeśli będziemy mieli potrzebę sporadycznego dostępu do sieci, a sam tablet nie posiada niezbędnych podzespołów, to podłączenie go kablem do komputera w pełni rozwiąże ten problem.

 

Bardziej wymagający użytkownicy, dysponujący nieco większym zasobem pieniędzy mogą pokusić się o bardziej zaawansowany sprzęt. W tej części artykułu postaramy się zaakcentować dodatkowe funkcjonalności jakie może posiadać tablet. Zacznijmy od wielkości i rozdzielczości matrycy, im większy wyświetlacz tym wygodniejsza obsługa dotykowego ekranu, jednak z oczywistych względów wzrośnie także wielkość i waga całego tabletu. Jeśli zdecydujemy się na duży wyświetlacz, to powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość. W dużym uproszczeniu im większa rozdzielczość tym bardziej wyraźny obraz, dlatego kupno dużego tabletu wyświetlającego obraz w małej rozdzielczości jest kiepskim pomysłem. Ważna jest również technologia w jakiej został wykonany ekran. Obecnie najlepszą jakość obrazu oraz najszerszy kąt widzenia gwarantują matryce IPS, dodatkowo możemy pokusić się o tablet zabezpieczony bardzo wytrzymałą taflą szkła Gorilla Glass odporną na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zależy nam na mobilności, ważne jest także zapewnienie stałego dostępu do sieci. Nieco droższe modele wyposażone są w moduł WiFi i/lub wbudowany modem 3G, który po wsunięciu karty SIM zapewni nam dostęp do sieci udostępnianej przez operatorów sieci komórkowej. Do niektórych tabletów można podłączyć zewnętrzny modem 3G często stosowany przez użytkowników laptopów. Tablet może posiadać również aparaty fotograficzne: przedni pozwalający prowadzić wideo-rozmowy ze znajomymi oraz tylni służący do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Jakość wykonywanych materiałów zależy od optyki zastosowanej do produkcji aparatu, dużą rolę będzie odgrywać w tym przypadku cena urządzenia. Tablety mogą być wykorzystywane jako nawigacja samochodowa, jednak w tym przypadku muszą być zaopatrzone w wewnętrzny moduł GPS lub zewnętrzny podłączany za pośrednictwem transmisji Bluetooth. Możemy spotkać się z tabletami wyposażonymi w tuner DVB-T pozwalającymi odbierać darmową, prężnie rozwijającą się w naszym kraju cyfrową telewizję naziemną. Na koniec warto wspomnieć o kwestii baterii, która będzie musiała zasilić wszystkie wymienione wyżej podzespoły. Kupując tablet naszpikowany wieloma podzespołami powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność baterii, jeśli będzie ona zbyt mała, to może okazać się, że nasz sprzęt jest wstanie funkcjonować maksymalnie przez kilka godzin.

Jak widać producenci tabletów zapewniają nam bardzo zróżnicowany sprzęt, mogący zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Funkcjonalności tabletów powiększają się wraz z rozwojem nowych technologi, dzięki czemu mogą coraz bardziej ułatwiać nam życie i zapewnić sporo rozrywki.