Drukuj

Jaki smartfon jest mi potrzebny?

A A A

Jaki smartfon jest mi potrzebny?

W sprzedaży znajdziemy wiele bardzo zróżnicowanych modeli, dlatego warto przed zakupem smartfona zapoznać się z funkcjami jakie powinien posiadać i dobrać go do własnych potrzeb.

Piotr Potarzycki | 18 2013

Telefon komórkowy stał się podstawowym urządzeniem elektronicznym wykorzystywanym na co dzień zarówno przez osoby młode, jak i seniorów. Praktycznie każdy posiada swoją słuchawkę, różnią się one jedynie ilością dodatkowych funkcji ponad możliwość wykonywania rozmów telefonicznych i wysyłania wiadomości SMS. Coraz bardziej powszechne stają się smartfony, które posiadają ogrom cech znacznie przewyższających podstawowe funkcjonalności standardowych telefonów. Śmiało można je nazwać mini komputerkami, gdyż podzespoły z jakich są zbudowane zapewniają moc obliczeniową zarezerwowaną do niedawna jedynie dla komputerów stacjonarnych. Przed zakupem tego typu urządzenia, podobnie jak w przypadku pozostałego sprzętu elektronicznego warto zastanowić się do jakich celów będzie wykorzystywane. Oczywiście im lepszą specyfikację wybierzemy tym więcej pieniędzy będziemy musieli wydać. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów smartfonów zróżnicowanych pod względem wielkości, funkcjonalności i jakości wykonania.

 

Analogicznie jak przy wyborze tabletu najpierw powinniśmy określić wielkość urządzenia. Duże wyświetlacze polepszają komfort obsługi ekranu dotykowego, jednak wybór powinniśmy dostosować do własnych upodobań. Jeśli przyzwyczailiśmy się do obsługi telefonu jedną ręką wybranie zbyt dużego wyświetlacza może przysporzyć sporo trudności. W przypadku smartfonu warto zainwestować w odporny mechanicznie ekran, gdyż zajmuje on sporą powierzchnię urządzenia i jest przez to bardzo narażony na uszkodzenia. W tej roli świetnie sprawdza się specjalnie wzmocnione szkło Gorilla Glass, montowane w nieco droższych telefonach. Duże znaczenie ma również rozdzielczość wyświetlacza, która wpływa na jakość prezentowanego obrazu - im większa rozdzielczość tym bardziej wyraźny obraz. Praktycznie każdy smartfon wyposażony jest w tylny aparat fotograficzny umożliwiający robienie zdjęć i nagrywanie filmów, często obok aparatu znajdziemy diody LED wykorzystywane jako lampa błyskowa lub latarka. Niektóre modele posiadają również przedni aparat niezbędny do prowadzenia rozmów wideo z bliskimi. W przypadku urządzeń mobilnych bardzo ważne jest również zapewnienie łączności zarówno z internetem oraz innymi urządzeniami. Wszystkie smartfony wyposażone są w modem 3G pozwalający korzystać z sieci udostępnionej przez operatorów sieci komórkowych. Równie popularny jest moduł WiFi pozwalający korzystać z sieci bezprzewodowej w smartfonie oraz w drugą stronę, to znaczy udostępniać transmisję danych innym urządzeniom za pośrednictwem sieci WiFi. Nową technologią wymiany danych na bliskie odległości jest NFC znane między innymi z reklamy płatności zbliżeniowych pewnego operatora komórkowego. Wiele modeli posiada również moduł GPS wykorzystywany przez liczne aplikacje do określenia naszej lokalizacji. Nie zapominajmy jednak o podstawowej funkcji dla której został stworzony telefon komórkowy – wykonywanie połączeń telefonicznych. Coraz więcej operatorów komórkowych umożliwia prowadzenie rozmów w usłudze HD Voice gwarantującej rewelacyjną jakość dźwięku wolnego od zakłóceń, dlatego przy zakupie smartfonu warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model jest zgodny z tym standardem. Duże znaczenie ma również bateria, od której będzie zależeć czas czuwania smartfona. Jeśli wybierzemy bogato wyposażony model, powinniśmy zatroszczyć się o pojemną baterię, która będzie w stanie zasilić wszystkie komponenty. Niestety niektóre smartfony posiadają „małą” baterię, przez co ich czas czuwania jest bardzo krótki.

 

Wybór smartfona powinien być przemyślany, ponieważ będziemy z niego korzystać na co dzień, dlatego warto dopasować model do swoich potrzeb. W powyższym artykule wymieniliśmy najważniejsze funkcje jakie posiadają dostępne obecnie na rynku smartfony. Konkurencja jest bardzo duża, dzięki czemu mamy w czym wybierać, a ceny poszczególnych modeli stają się bardziej przystępne, co sprawia, iż coraz więcej osób jest w stanie sobie pozwolić na tego typu urządzenie.