Drukuj

Jaki aparat cyfrowy jest mi potrzebny?

A A A

Jaki aparat cyfrowy jest mi potrzebny?

Wybór aparatu fotograficznego, podobnie jak pozostałego sprzętu elektronicznego, należy uzależnić od własnych potrzeb. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów aparatów przeznaczonych dla konkretnych grup użytkowników.

 

 

01 grudnia 2012

 Jeśli planujesz zakup aparatu cyfrowego, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego jest mi potrzebny? Nie warto kupować drogiej lustrzanki, jeśli nie wykorzystasz jej możliwości, a waga i gabaryty będą przeszkadzały użytkownikowi przy każdej okazji.

Do wyboru jest kilka odmiennych typów aparatów cyfrowych. Są to np. kompakty, aparaty z wymienną optyką, a także aparaty zintegrowane ze smartfonem. Wśród kompaktów znajdziesz zarówno niewielkie, kieszonkowe cyfrówki, jak i sporych rozmiarów sprzęt z obiektywami pozwalającymi na uzyskanie dużych powiększeń obrazu (tak zwane superzoomy lub ultrazoomy).

W przypadku aparatów z wymienną optyką do wyboru są przede wszystkim lustrzanki oraz niewielkie bezlusterkowce. Jeśli nie postawisz konkretnych wymogów nabywanemu sprzętowi, możemy mieć problem z wyborem.

Oto podstawowe kryteria, jakimi warto się kierować:

  • przeznaczenie aparatu
  • rozmiar sprzętu
  • jakość i plastyka zdjęć
  • możliwość rozbudowy
  • użyteczne funkcje
  • marka
  • cena

Przeznaczeniem aparatu jest wykonywanie zdjęć. Tematy fotograficzne mogą być bardzo odmienne, a każdy motyw może wymagać innych parametrów sprzętu.

Rodzaje dostępnych cyfrowych aparatów fotograficznych

Jeśli wysoka jakość zdjęć nie jest twoim priorytetem, nie potrzebujesz też wykonywać zbliżeń, w wielu przypadkach wystarczy ci aparat wbudowany w smartfon. Mały aparat nie płoszy ludzi i łatwo nim wykonać dyskretne uliczne fotki.

Smartfony z wbudowanym aparatem fotograficznym
Jeśli robisz zdjęcia przy różnych okazjach, np. rodzinnych czy koleżeńskich spotkaniach, a także lubisz dokumentować wszystko, co napotkasz na swojej drodze, wówczas najlepszym wyborem jest niewielki kompakt. Taki aparat zmieścisz w kieszeni czy podręcznej torebce i możesz go mieć przy sobie cały czas.

Aparaty kompaktowe
Jeśli wybierasz się w podróż czy na wakacje, malutki kompakt może nie być wystarczająco uniwersalny. Ma nieduży zakres ogniskowych, więc trudno ci będzie zapolować na odległe motywy (np. dzikie zwierzęta, detale architektury czy idola na scenie). W tej sytuacji lepiej sprawdzi się aparat kompaktowy typu superzoom, z wszechstronnym zakresem ogniskowych. Zwróć szczególnie uwagę na najszerszy kąt. Im będzie szerszy (np. 24 mm), tym więcej uchwycisz w kadrze. Pamiętaj – większość superzoomów raczej nie mieści się w kieszeni.

Zanim zdecydujesz się na konkretny aparat kompaktowy, to zastanów się, na jakim zakresie powiększania obrazu ci zależy – obiektywu w kompakcie nie wymienisz na inny. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku niektórych zaawansowanych modeli możesz zastosować dodatkowe konwertery, które rozszerzą możliwości wbudowanej optyki.

Droższe kompakty pozwalają również korzystać z dodatkowej, zewnętrznej lampy błyskowej czy innych akcesoriów. Możesz również lepiej kontrolować parametry aparatu, szczególnie gdy ten oferuje manualne tryby fotografowania.

Większość aparatów kompaktowych wykonuje dobrej jakości zdjęcia i świetnie się sprawdza przy typowych ujęciach. Ich możliwości mogą być jednak niewystarczające, jeśli chodzi o wymagające sceny, przy słabym oświetleniu, w nocy, czy przy kontrastowych sceneriach. W takich sytuacjach obraz może mieć sporo szumów i przekłamań kolorów.

Lustrzanki
Jeśli więc nie zależy ci na uniwersalności i poręcznych rozmiarach sprzętu, a twoim priorytetem jest wysoka jakość zdjęć niezależnie od warunków, mało znaczący szum na fotografiach wykonanych z dużym ISO oraz lepsza kontrola nad głębią ostrości (efekt rozmycia tła gdy ostrość wyłapujemy na konkretnym obiekcie), wybierz aparat z dużą matrycą, na przykład lustrzankę lub kompaktowy aparat systemowy. W przypadku tych aparatów zyskujesz możliwość wymiany obiektywu, co pozwoli ci dobrać optykę adekwatną do fotograficznych planów.

Trudno tu jednak o obiektyw tak wszechstronny, jakie oferują niektóre kompakty typu superzoom. W miarę finansowych możliwości możesz jednak zadbać o wyższej klasy optykę. Aparaty z dużym sensorem i wymienną optyką pozwolą ci wykonywać znakomite portrety z pięknie rozmytym tłem, a także sprawdzą się w wielu profesjonalnych zastosowaniach i trudnych warunkach oświetleniowych (np. ciemnych wnętrzach). Oferują szybszy i bardziej czuły autofokus (przydatny np. w fotografii reporterskiej) oraz możliwość rozbudowy systemu o liczne akcesoria.

Lustrzanki to aparaty o sporych gabarytach (choć te amatorskie nie są większe od największych kompaktowych ultrazoomów). Dlatego decydując się na ten aparat, musisz mieć na względzie to, że sprzęt może ci czasem ciążyć lub przeszkadzać. Za to zyskasz możliwość korzystania z doskonałego podglądu obrazu – wizjera optycznego, pokazującego nieprzetworzony obraz (wyjątkiem są aparaty SLT Sony, wyposażone w wizjer elektroniczny).

Cyfrowe aparaty systemowe
Aparaty systemowe pozbawione lustra (zwane też bezlusterkowcami) również pozwalają na wymianę obiektywu, mają jednak wizjer elektroniczny zamiast optycznego. Są także mniejsze niż lustrzanki – większość modeli ma wymiary przeciętnego kompaktu. Nie są to jednak kieszonkowe cyfrówki - obiektyw nie chowa się w korpusie, tak jak w przypadku większości kompaktów, szczególnie po zamocowaniu obiektywu o większych możliwościach powiększania obrazu.

Kryterium wyboru poprzez markę może być istotne, gdy decydujesz się na aparat systemowy - wchodzisz wówczas w dany system fotograficzny. Musisz ocenić, czy dany producent (lub firma niezależna, produkująca sprzęt dla danego systemu) oferuje potrzebne ci akcesoria oraz w jakich cenach są one dostępne. Zdarzyć się może, że w danym systemie nie będzie np. odpowiedniego obiektywu lub będzie trudny do nabycia, albo że wysokie ceny utrudnią ci skompletowanie wymarzonego zestawu. Warto również sprawdzić, jak funkcjonuje serwis danego producenta i czy ewentualne reklamacje i naprawy realizowane są sprawnie i bez problemów.

Funkcje dodatkowe – czy warto?

Aparaty cyfrowe wyposażone są różne funkcje, które wzbogacają ich możliwości, ale też podnoszą cenę sprzętu, czasem znacząco. Zastanów się, które z tych funkcji są ci naprawdę potrzebne, a które to tylko zbędny gadżet. Nie kupuj aparatu np. z funkcją 3D, jeśli nie dysponujesz np. telewizorem lub monitorem z technologią stereoskopową lub gdy nie zamierzasz się zajmować przetwarzaniem tego typu fotek.

Nie każdy użytkownik aparatu potrzebuje też funkcji wideo najwyższej jakości. Zwróć uwagę na funkcję panoramy, która umożliwi ci automatyczne wykonywanie bardzo szerokich ujęć.

Wbudowany odbiornik GPS pozwoli łatwo zorientować się, gdzie dokładnie dane zdjęcie zostało wykonane i umożliwi zlokalizowanie fotki na mapie.

Jeśli twój wybór padł na aparat z dużym zakresem zoom (powiększenia), koniecznie wybierz sprzęt z dobrą, optyczną (mechaniczną) stabilizacją obrazu.

Gdy Twoim marzeniem jest fotografowanie niewielkich stworzonek czy detali, zwróć uwagę na aparat z funkcją makro, pamiętaj jednak, że w przypadku aparatów systemowych funkcja makro uzależniona jest od zastosowanego obiektywu. Nie wykonasz zdjęcia z bliska każdym obiektywem, musi to być obiektyw makro, albo obiektyw standardowy plus inne dedykowane akcesorium (np. dodatkowe soczewki, konwertery czy pierścienie pośrednie lub odwrotnego mocowania).

Kryterium ceny

Cena sprzętu to kryterium, które trudno pominąć podczas wyboru – w zasadzie jest kluczowe dla większości użytkowników. Aparaty cyfrowe są dostępne w bardzo różnych cenach, niezależnie od kategorii.

Zaawansowany aparat kompaktowy może być droższy niż lustrzanka z podstawowym obiektywem. Kupując kompakt, zwykle jest to ostateczny wydatek.

Planując zakup aparatu systemowego, weź pod uwagę, że rozszerzanie systemu to kolejne, zwykle niemałe koszty.

Jeśli masz do dyspozycji daną kwotę, zastanów się, czy nie lepiej kupić na przykład tańszy korpus i dodatkowy lepszy obiektyw, niż wydać całą sumę tylko na podstawowy zestaw fotograficzny z droższym korpusem.

W wyższej cenie nie zawsze zawarta jest wyższa jakość sprzętu i zdjęć. Wpływ na nią ma również marka aparatu, liczba funkcji (również tych mniej potrzebnych, gadżeciarskich), a także nowość sprzętu czy liczba megapikseli. Nie przepłacaj za zbędne megapiksele, jeśli nie zamierzasz robić bardzo dużych wydruków. Większość użytkowników cyfrówek nie potrzebuje więcej niż 10-12 megapikseli, co zdecydowanie wystarczy zarówno do robienia typowych odbitek, jak i pokazywania zdjęć na ekranie monitora czy telewizora.