Drukuj

Jaką przeglądarkę powinienem wybrać?

A A A

Jaką przeglądarkę powinienem wybrać?

Wybór odpowiedniej przeglądarki internetowej jest bardzo ważny. Konkurencja na rynku jest spora, a poszczególne aplikacje zapewniają wiele udogodnień w codziennym surfowaniu po sieci.

 

 

01 grudnia 2012

Za sprawą powszechniejącego dostępu do internetu, coraz więcej użytkowników czy to klasycznych komputerów PC, przenośnych laptopów czy nawet urządzeń mobilnych klasy smartfon i tablet, staje przed wyborem domyślnej przeglądarki internetowej.

Obecnie dostępnych jest wiele przeglądarek. Są to zarówno znane markowe produkcje, istniejące od wielu lat oraz niekiedy nawet liczące zaledwie kilka miesięcy czy lat, półamatorskie produkcje. Globalna sieć ma to do siebie, że ciągle ewoluuje, wprowadza nowe technologie, standardy i mechanizmy i to w dużej mierze od wybranej przez nas przeglądarki, zależy czy i w jaki sposób skorzystamy z nowinek sieci.

Sytuacja na rynku przeglądarek zmienia się na tyle dynamicznie, że dzisiaj najlepsza przeglądarka dla przysłowiowego Kowalskiego, jutro może okazać się najgorszą. Dzieje się tak za sprawą ciągłych zmian, czy to postępujących w sieci, czy też wprowadzanych w samym browserze. Starsza przeglądarka po prostu nie będzie w stanie poprawnie rozpoznać nowoczesnych treści w internecie, stąd też w przeglądarkach bardzo często pojawiają się aktualizacje i poprawki znalezionych błędów oraz co jakiś czas nowe wydania.

Należy pamiętać, że cieszące się małą popularnością przeglądarki, często mogą odbiegać też standardami obsługi technologii internetowych oraz funkcjonalnością od tych najczęściej używanych, aczkolwiek w żadnym wypadku nie jest to regułą. Praktycznie dla każdego systemu operacyjnego dostępnych jest od kilku do kilkudziesięciu przeglądarek internetowych i to tylko od użytkownika danego systemu zależy, jaką wybierze.

 

Wybór to zindywidualizowana decyzja, gdyż nie można polecić jednej przeglądarki wszystkim typom użytkowników, po to jest wiele przeglądarek, silników renderowania i technologii, aby każdy znalazł najbardziej odpowiadające jego potrzebom rozwiązanie. Nie należy jednak sugerować się i w ciemno podążać za gustami oraz wyborami innych użytkowników, a skupić się na indywidualnym zdefiniowaniu własnych potrzeb, a następnie na wyborze pasujących aplikacji do wspomnianych potrzeb.

Od jakiegoś czasu w sieci rozpoczął się wyścig wydajnościowy przeglądarek, niczym jak ten, który oglądamy w przypadku podzespołów komputerowych. W zależności od wybranego testu, modelu testowania, platformy sprzętowej, systemu, zastosowanych technologii oraz wersji przeglądarki, wyniki są zgoła różne. Jednak wraz z każdą nową wersją, aktualizacją czy ulepszeniom przez programistów stron internetowych, wyniki często okazują się zgoła inne. Często też ma na nie wpływ, zespół tworzący dany benchmark, jedne wychodzą z rąk firm tworzących swoje wersje przeglądarki.

 

W takich sytuacjach można się więc spodziewać, że aplikacja twórców danego testu, będzie wypadała w nim najkorzystniej, albo przynajmniej uplasuje się w ścisłej czołówce. Jednak różnice w rezultatach osiąganych w testach, nie zawsze przekładają się na wydajność w zastosowaniach rzeczywistych, do których na co dzień są zaprzęgane przeglądarki. Różnice często są tak marginalne, że wprost w normalnym codziennym użytkowaniu praktycznie nie zauważalne. Jednak nie tym powinniśmy się kierować w doborze odpowiedniej przeglądarki.

Sposób wyboru pobieranej przez nas przeglądarki powinien być ściśle przemyślany, a nawet wskazane jest przetestowanie kilku, aby przekonać się na własnej skórze, która lepiej nam odpowiada. Nigdy nie powinno wybierać przeglądarki w ciemno, nikt chyba nie chciałby kupować kota w worku?

Zindywidualizowanego wyboru przeglądarki każdy powinien dokonać we własnym zakresie, pomóc mogą tutaj kategorie, w których może oceniać i przyporządkowywać przeglądarki.

Za jedno z kryteriów można obrać popularność danej przeglądarki. Popularność najczęściej idzie w parze z dobrą obsługą nowych technologii. Wykorzystując popularne rozwiązania typu Google Chrome, która jest uznawana za obecnie najpopularniejszą lub Mozilla Firefox, która według danych piastuje drugą lokatę, mamy praktycznie pewność obsługi najnowszych i najpotrzebniejszych technologii poprawnie. Sytuacje, w których dana strona lub jej element, a także dodatkowa zawartość nie działają wedle zamierzeń, praktycznie zdarzają się rzadko.

To głównie zasługa właśnie popularności danej aplikacji. Jeżeli wielu użytkowników ją wykorzystuje, zarówno jej twórcy, jak i web deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby ich produkt był w sposób maksymalnie wykorzystany i co ważne poprawnie interpretowany, i wyświetlany. Im większa popularność to także większy zasób dodatkowych materiałów typu rozszerzenia czy wtyczki. Co prawda są one spotykane już w każdej popularnej przeglądarce, ale w niektórych przypadkach ich ilość jest mocno ograniczona, a często są dostępne jedynie te przygotowane przez samego producenta, a udział społeczności ogranicza się do minimum.

Wraz z dodatkowymi rozszerzeniami i wtyczkami, atrakcyjność przeglądarki wzrasta, gdyż można otworzyć ją na dodatkowe treści dotąd przez nią nie obsługiwane, a także w prosty i przyjemny sposób dostosować ją do własnych potrzeb. Jeżeli uznając popularność za kluczowy czynnik wyboru, to z pewnością można zastanowić się nad Google Chrome, Mozilla Firefox, a także najnowszą odsłoną Internet Explorer.

Jednak wiele osób często wskazuje, że popularność ma negatywny aspekt, a są nim różnego rodzaju luki, dziury czy też dostępność szkodliwego oprogramowania. Nie od dzisiaj wiadomo, że im popularniejszy jest produkt, to tym bardziej staje się narażony na różnego rodzaju ataki. Jeżeli jednak uważasz, że kluczowym wyznacznikiem dla ciebie jest popularność, a zarazem kompatybilność i poprawna obsługa wielu technologii oraz prawidłowe wyświetlanie witryn internetowych, przy jednoczesnym dostępie do mnóstwa dodatków do przeglądarki, to powinieneś zastanowić się nad trzema wspomnianymi wyżej.

Ciekawym kryterium wyboru może okazać się rodzaj licencji, na której dana przeglądarka jest udostępniania. Największą sympatią cieszą się takie wydawane na wolnych licencjach i z otwartym kodem źródłowym dostępnym dla wszystkich. W takich przypadkach każdy może podejrzeć kod aplikacji, zmodyfikować go, a nawet stworzyć swoją wersję. Rozwój otwartych przeglądarek jest często prowadzony przez fundację lub prywatne firmy, które posiłkują się w pracach osobami ze społeczności.

 

Otwarty kod to także większe możliwości dostosowania przeglądarek do stron internetowych lub na odwrót, gdyż nawet sami programiści stron internetowych mogą wówczas wprowadzać w niej zmiany, aby funkcjonowała ona lepiej na danym typie stron, bądź modyfikować swoje strony pod kątem ich źródeł. Do takich możemy zaliczyć Mozilla Firefox, Google Chrome, Chromium, z której powstaje właśnie produkt Google, istnieje również wiele innych mniej popularnych typu Konqueror, Rekonq czy też Midori.

Ważnym aspektem wyboru może być też multiplatformowość danej przeglądarki. Jeżeli przyzwyczajamy się do jednego rozwiązania, a musimy korzystać z różnych systemów operacyjnych, dobrym rozwiązaniem jest wybranie jednej aplikacji, która działa, funkcjonuje i wygląda identycznie na różnych systemach. Najczęściej spotykanymi są systemy Windows, dystrybucje Linuksa i systemy Mac OS X. Dla tych platform znajdziemy m.in. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, a także wiele ich modyfikacji. Zupełnie w tej sytuacji nie sprawdzą się rozwiązania pokroju Internet Explorer czy Apple Safari, gdyż działają one wyłącznie na swoich systemach.

Jeżeli korzystamy ze słabego lub starego już komputera, a nie planujemy jego wymiany bądź modernizacji, możemy poszukać przeglądarek lekkich i szybkich w działaniu. W tym wypadku należy zwracać uwagę, aby zajmowała ona mało miejsca na dysku twardym, do pracy wykorzystywała małe zasoby procesora i pamięci operacyjnej RAM, a także umożliwiała dostatecznie szybką pracę na leciwych sprzętach. Niestety wiele popularnych przeglądarek zupełnie nie radzi sobie z tym zagadnieniem, dlatego można zastanowić się na wyborem rozwiązań typu Maxthon, Midori, Rekonq czy też Epiphany.

Do przemyślenia można podać także kwestię dostępności sklepu z dodatkową zawartością, która doskonale wzbogaca całą przeglądarkę. Obecnie z takiego dobrodziejstwa korzysta Opera i Google Chrome wraz z Chromium, a w przygotowaniu jest także Marketplatz dla Mozilla Firefox.

 

Dodatkowe funkcje takie jak wbudowany klient poczty, klient FTP, menadżer pobierania, menadżer haseł, klient BitTorrent czy chociażby możliwość włączenia kompresji wyświetlanych stron, tak aby szybko wczytywały się nawet na powolnych łączach lub łączach z limitem. W tym zestawieniu zdecydowanie warto postawić na przeglądarkę o zamkniętym kodzie, czyli Opera. Ma ona wszystko, co potrzebne zarówno dla początkujących, zaawansowanych, a nawet dla profesjonalnych użytkowników.

Pamiętajmy jednak, że wiele podobnych mechanizmów można dodać poprzez rozszerzenia. Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie ma również bezpieczeństwo i stabilność. Często najbezpieczniejsze są te przeglądarki, które wykorzystują własnościową licencję typu Opera. Jednak nawet w tych otwartych poważnie podchodzi się do tej kwestii, stosowane są mechanizmy typu SandBox, czyli piaskownicy, jak chociażby w Google Chrome.

Na funkcjonalność także należy zwrócić uwagę, chociaż często jest to indywidualna kwestia, która dla każdego użytkownika będzie wyglądała inaczej. Dodać do tego trzeba z pewnością liczne opcje konfiguracji i prostotę użytkowania. W takich zestawieniach warto pomyśleć nad Mozilla Firefox i Opera, które w rzeczywistości mają tych opcji sporo i ich funkcjonalność może się podobać. Nieco uboga w opcje konfiguracyjne jest Chrome, choć i ona je posiada, ale aby dostać się do tych zaawansowanych potrzeba nieco wiedzy.

Użyteczność, komfort użytkowania czy w końcu wygląd są kwestiami bardzo indywidualnymi i raczej każdy z osobna powinien we własnym zakresie to oceniać na podstawie wrażeń z użytkowania.

Reasumując, nie ma idealnej przeglądarki dla każdego użytkownika, mnogość opcji wyboru sprawia, że każdy może znaleźć idealną propozycję dostosowaną do własnych potrzeb. Ważne jest jednak sporządzenie wymagań, oczekiwań i tego, do czego ją planujemy wykorzystać. Po wytypowaniu kilku, najlepiej jest przekonać się na własnej skórze, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia, a więc miłego testowania.