Drukuj

Jaką drukarkę wybrać?

A A A

Jaką drukarkę wybrać?

Zakup drukarki, która w pełni spełni nasze potrzeby, a przy okazji nie zrujnuje domowego, czy firmowego budżetu wymaga chwili głębszego zastanowienia.

02 2013

Warto zastanowić się jakie wydruki będziemy robić najczęściej, gdzie i przez kogo drukarka będzie używana, oraz jakie koszty eksploatacji jesteśmy w stanie ponieść.

Krok 1: Cel

Większość modeli drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych produkowana jest w seriach przeznaczonych dla konkretnych grup odbiorców. Oto kilka najbardziej popularnych:

Drukarki domowe to grupa produktów skierowana do odbiorców indywidualnych. Charakteryzują się rozwiązaniami przydatnymi w domu. Są to urządzenia przede wszystkim proste w obsłudze, zajmujące niewiele miejsca i stosunkowo niedrogie.

 • Drukarki biurowe przeznaczone są do użytku w mniejszych lub większych firmach. Cechują się szybką i wydajną pracą. Często są to urządzenia wyłącznie czarno-białe, zaprojektowane z myślą o ciągłej pracy i druku w dużych nakładach. Są trwalsze od drukarek domowych, lecz zazwyczaj zajmują więcej miejsca i mają wyższą cenę.

 Drukarka laserowa

 • Drukarki fotograficzne to urządzenia stworzone z myślą o wydruku zdjęć oraz grafik w jak najlepszej jakości, przy wykorzystaniu dostępnych na rynku papierów specjalnych i fotograficznych. Produkty te, w dużej mierze przeznaczone zostały do wydruków w niewielkich nakładach. Najnowsze drukarki wyposażono w szereg funkcji umożliwiających wprowadzenie poprawek na zdjęciach bezośrednio przed ich wydrukiem.

 

 • Drukarki mobilne to sprzęt dla osób często drukujących „w terenie”. Lekkie, energooszczędne i mieszczące się do torby wraz z laptopem. Niektóre modele zostały wyposażone w akumulatory umożliwiające drukowanie bez konieczności podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej. Przygotowane do wydruków w niewielkich ilościach, bardzo praktyczne, lecz dość drogie w zakupie i eksploatacji.

 Drukarka mobilna

 • Urządzenia wielofunkcyjne składają się zazwyczaj z drukarki, skanera i kopiarki umieszczonych w jednym produkcie. Niektóre wyposażono również w faks. Przeznaczone zostały do użytku w domu lub niewielkich firmach. Są stosunkowo niewielkie, wydajne i dość tanie w eksploatacji.

 urządzenie wielofunkcyjne

Krok 2: Technologia wydruku i format papieru

Po określeniu typu urządzenia drukującego, należy wybrać z jakiej technologii wydruku powinno ono korzystać. Rodzaj technologii ma kluczowe znaczenie dla kosztu, prędkości i jakości wydruku.

Drukarki atramentowe to nadal najbardziej popularne urządzenia drukujące. Do druku wykorzystują pigmentowe tusze atramentowe. Przeważnie nie są przystosowane do ciągłej pracy i druku w dużych nakładach. Umożliwiają użycie specjalnych tuszy fotograficznych i wydruk zdjęć w bardzo dobrej jakości. Rozwiązanie optymalne do użytku domowego.

Drukarka atramentowa

Drukarki laserowe i LED działają podobnie do standardowych kserokopiarek. Do naelektryzowanego wałka w miejscach nienaświetlonych przyczepiają się cząsteczki proszku z tonera, które następnie są przenoszone na papier. Utrwalany termicznie wydruk nie rozpływa się w przypadku kontaktu z wodą.

Standardowym rozmiarem papieru obsługiwanym przez najpopularniejsze drukarki jest format A4. Na rynku znajdziemy jednak sporą grupę modeli drukujących w większym formacie (A3 lub A3+). Im większy możliwy format wydruku, tym urządzenie zajmuje więcej miejsca, jest droższe w zakupie i eksploatacji.

Krok 3: Funkcje dodatkowe

Najnowsze drukarki znajdujące się na rynku zostały wyposażone w szereg udogodnień podnoszących komfort pracy. Przed dokonaniem zakupu, warto się zastanowić, które z funkcji mogą się okazać dla nas bardzo przydatnymi.

Do najważniejszych należą:

 • interfejs z wyświetlaczem LCD lub obsługa za pomocą ekranu dotykowego
 • łączność za pomocą USB, Bluetooth, łącza Ethernet lub sieci bezprzewodowej WiFi
 • bezpośredni druk z aparatu fotograficznego lub telefonu (technologia PictBrigde)
 • czytnik kart SD, obsługa pamięci flash USB (wydruk bezpośrednio z nośnika)
 • bezpośrednia łączność z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety, czy smartfony
 • wydruki przez sieć, bez względu na lokalizację drukarki (np. funkcja HP ePrint)
 • duplex (system automatycznego druku dwustronnego)

Krok 4: Wybór konkretnego modelu

Ostatnim krokiem jest wybór modeli spełniających nasze wymagania, uwzględnienie zaplanowanego budżetu i dokonanie zakupu.

Dowiedz się więcej na temat wyboru drukarki klikając TUTAJ.