Drukuj

Jak zrobić smartfonem dobre zdjęcia z wakacji?

A A A

Jak zrobić smartfonem dobre zdjęcia z wakacji?

Cenne wspomnienia chcemy utrwalać na wyraźnych, dobrze wykadrowanych fotografiach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dobre zdjęcia możemy zrobić swoim telefonem. Jak poprawić jakość zdjęć wykonanych smartfonem?

03 października 2017

Na początek na pewno warto przetrzeć obiektyw ściereczką z mikrofibry, by mieć pewność, że jest czysty. Następnie możemy przejść do bardziej zaawansowanych czynności, takich jak ustawienia rozdzielczości i ostrości oraz szukanie odpowiedniego światła.

Zwiększ rozdzielczość

Przed skorzystaniem z aparatu fotograficznego w smartfonie sprawdź ustawienia rozdzielczości.

Często domyślnie jest wybrana niższa wartość. Na przykład telefon jest w stanie wykonywać fotografie w rozdzielczości 4160 x 2336, a fabrycznie ustawiona jest opcja 3264 x 1836. Wynika to z tego, że zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zajmują dużo miejsca i producent zakłada, że nie chcemy szybko zapełnić pamięci. Jeżeli stała pamięć telefonu okaże się zbyt skromna, by pomieścić nasze fotografie, warto kupić kartę microSD o dużej pojemności, np. 256 GB.

Ręcznie ustaw ostrość

Piękno obrazu zależy w dużej mierze od właściwego ustawienia ostrości. Możemy w tym celu wykorzystać autofokus lub tryb manualny. Autofokus jest wygodnym rozwiązaniem i pozwala na szybkie wykonanie zdjęcia, ponieważ sam ustala, który obiekt na fotografii będzie najostrzejszy. Niestety telefon nie zawsze odgaduje zamysł użytkownika i może się np. zdarzyć, że fotografowana osoba będzie rozmyta, a najwyraźniejszym przedmiotem będzie stojący przed nią kubek. Z tego powodu często lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ręcznego ustawiania fokusa. W tym celu wystarczy na podglądzie zdjęcia dotknąć palcem punkt, który ma mieć największą ostrość.

Wykonaj serię zdjęć i wybierz najlepsze ujęcie

Zamiast polegać na pojedynczej fotografii, lepiej jest zrobić kilka lub nawet kilkanaście podobnych zdjęć i wybrać najbardziej udane ujęcie po powrocie do domu. Wiele smartfonów oferuje funkcję seryjnego wykonywania fotografii (np. poprzez przytrzymanie przycisku migawki). Dzięki niemu za jednym naciśnięciem przycisku możemy zrobić wiele zdjęć w niewielkim odstępie czasowym. To znakomity sposób na to by rozwiązać problem mrugania oczami – w serii zdjęć na pewno znajdziemy takie, na którym wszystkie fotografowane osoby mają oczy otwarte. Zdjęcia seryjne ułatwiają również wykonanie fotografii podczas podskoku.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Dla fotografa wyposażonego w telefon dobre warunki oświetleniowe mają jeszcze większe znaczenie niż dla osoby posługującej się profesjonalnym aparatem. Dlaczego? Ponieważ większość telefonów niestety nadal nie radzi sobie ze zdjęciami w ostrym słońcu lub w miejscach słabo oświetlonych. W pierwszym przypadku musimy się liczyć się z efektem „przepalonej” fotografii – kontrast będzie bardzo wysoki, a twarze osób na zdjęciu całkiem białe. Z kolei niedostatek światła sprawi, że fotografia zyska wiele cyfrowych szumów produkowanych przez matrycę telefonu. Co gorsza, takie wady zdjęć są bardzo trudne do usunięcia nawet za pomocą zaawansowanej obróbki.

Jak rozwiązać ten problem? Przede wszystkim szukając optymalnych warunków oświetleniowych. W słoneczne lipcowe południe warto znaleźć scenerię w cieniu, a w ciemnym pokoju ustawić obiekt fotografii bliżej okna.