Drukuj

Jak znaleźć bezpłatne programy w internecie?

A A A

Jak znaleźć bezpłatne programy w internecie?

legalne bezpłatne programy dzielą się zasadniczo na dwie grupy: free software oraz freeware. Pomimo podobnej nazwy różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza i wynika z tego, że free może oznaczać darmowy, ale także wolny.

01 grudnia 2012

Free software
Free software to jest wolne oprogramowanie. Jeżeli program ma taką licencję (może to być np. GNU GPL czy X11), to użytkownik może je rozpowszechniać dalej, a nawet modyfikować kod. Praktycznie całe wolne oprogramowanie jest darmowe. Można takie aplikacje bez problemu używać w firmie na dowolnej liczbie komputerów. typowymi przykładami są: Blender, GIMP, LibreOffice czy Audacity.


Freeware
Freeware to po prostu oprogramowanie darmowe. Kod jest zamknięty, twórca może w każdej chwili zmienić licencję. Może się też okazać, że zabronione jest używanie programu w celach komercyjnych, czy należy zainstalować moduł wyświetlający reklamy. Dlatego nie zalecamy pośpiesznej instalacji takich programów, a spokojne krok po kroku z choć pobieżnym przejrzeniem licencji.


Gdzie mogę znaleźć wolne oprogramowanie?
Wolne oprogramowanie najłatwiej znaleźć na stronach WWW konkretnych projektów. Tam znajdują się zazwyczaj linki nie tylko do plików instalatora, ale także linki do plików torrent. Ze względu na licencję można w tym wypadku bez oporu z nich korzystać.

Natomiast jeżeli szukasz mniej popularnego programu, odwiedź stronę Sourceforge. Jest to centrum projektów wolnego oprogramowania i w tym miejscu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, łącznie z kodami źródłowymi aplikacji.


Gdzie znaleźć pliki freeware?
Szukanie plików freeware najlepiej zacząć od stron, które mają sporą bibliotekę programów. Na przykład nasz dział pliki. Jest duża szansa, że dany program już ktoś uruchomił i sprawdził programem antywirusowym - jednym słowem można z niego bezpiecznie korzystać.

Dodatkowo komentarze użytkowników pozwalają określić czy program jest przydatny, lub czy użytkownicy nie proponują w jego miejsce innej, lepszej według nich aplikacji. Jeżeli znajdziesz jakąś ciekawą aplikację, to warto obejrzeć stronę producenta czy nie ma innym pomocnych darmowych narzędzi.

 

Co oznacza, że program jest w wersji shareware lub trial?
Obok freeware możesz znaleźć programy z licencją shareware lub trial. Są to aplikacje z limitem czasowym lub mają ograniczoną funkcjonalność. Służą do zapoznania się z programem i należy je przestać używać po zakończeniu okresu testowego.


Gdzie mogę znaleźć darmowe gry?
Gry open source znajdziesz na serwisie SourceForge. Można tam znaleźć także dość duże projekty jak OpenArena (gra sieciowa bazująca na Quake III Arena).

W przypadku gier freeware, to podobnie jak w przypadku narzędzi najlepiej zacząć od takich stron jak Majorgeeks czy fileforum.betanews.

 

To jednak nie wszystkie metody. Warto śledzić także takie serwisy jak GoG oraz Steam. Niekiedy są tam oferowane za darmo także gry komercyjne. Ponieważ takie promocje mogą trwać tylko kilka dni, więc warto śledzić aktualności także u nas.


Co to jest abadonware?
Być może natkniesz się na strony z grami określanymi jako abadonware. Tak określą się programy porzucone przez twórców, choć ich status nie jest do końca jasny. Wiele z nich można pobierać bez konsekwencji, ponieważ na przykład nie ma już firmy, która daną grę stworzyła. Nie oznacza to jednak, że program ma status freeware.


A może inaczej?
Po premierze Windows 8, użytkownicy tego systemu mają nowe źródło, jakim jest Windows Store. Można tam znaleźć wiele aplikacji w tym także sporo darmowych. Sklep podzielony jest na kategorie, a same programy mogą być oceniane i komentowane, co powinno ułatwić wybór. Naszym zdaniem Windows Store będzie coraz bardziej popularny, a producenci aplikacji freeware będą chętnie także tam zamieszczać programy.