Drukuj

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w Internecie?

A A A

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w Internecie?

Internet już dawno stał się codziennością większości ludzi. Korzystają z niego osoby w niemal w każdym wieku, w tym coraz więcej dzieci. To właśnie one najbardziej narażone są na czekające w sieci zagrożenia i należy wiedzieć, jak je przed nimi chronić.

01 grudnia 2012

W takim przypadku zawsze powinniśmy korzystać oprogramowania antywirusowego oraz z programów do kontroli rodzicielskiej. Tych jest naprawdę bardzo dużo (są też te darmowe), większość oferuje jednak podobne, przydatne z punktu widzenia rodziców funkcje, a przy tym są naprawdę proste w obsłudze i z ich konfiguracją nawet mniej biegłe w obsłudze komputera osoby nie powinny mieć problemów.

Głównym zadaniem tego typu programów jest filtrowanie tego, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie. Pozwalają one na określenie treści, których próba wyświetlenia spowoduje zablokowanie strony, czy nawet wyłączenie przeglądarki. Bez problemu można więc zablokować nie tylko określone witryny, ale także określić słowa, których pojawienie się uniemożliwi otworzenie danej strony. W ten sposób możemy chronić nasze pociechy przez pornografią, przemocą czy wulgaryzmami.

 

To oczywiście jedna z najważniejszych funkcjonalności tego typu programów, choć nie jedyna. Większość z nich pozwala określić czasowy limit dostępu do sieci, blokowanie pobierania plików, tworzone są też rejestry (historia) odwiedzonych stron, niektóre programy robią też zrzuty ekranowe i automatycznie zapisują je na dysku lub nawet przesyłają na nasz adres e-mail raport zawierający opis tego, co dziecko robiło w Internecie. Zostaniemy zatem poinformowani o tym jakie strony odwiedzało, jakie chciało odwiedzić, a nawet jakich zwrotów szukało poprzez wyszukiwarkę.

Jeśli dziecko dość szybko wyłapie nasz „podstęp” i spróbuje zmienić ustawienia w programie to nic nie stoi na przeszkodzie do zabezpieczenia tego hasłem.

 

Do najpopularniejszych programów do kontroli rodzicielskiej należą „Strażnik ucznia”, „Beniamin”, „Anti-Porn” czy Norton Online Family. Czy jednak po instalacji tego typu oprogramowania można już spać spokojnie? Raczej nie, ponieważ nawet najlepszy program nie uchroni przed wszystkimi zagrożeniami. Najważniejszą rzeczą wydaje się być ciągłe przypominanie dziecku o podstawowych zasadach, do których powinno stosować się podczas obecności w Internecie:

  • nigdy nie powinno ujawniać adresu swojego zamieszkania i danych kontaktowych
  • rejestracja w jakimkolwiek serwisie powinna odbywać się przy Twojej obecności
  • jeśli dziecko korzysta z poczty elektronicznej nie powinno otwierać załączników o nieznanych adresów
  • nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, a już absolutnie nie podawać im swoich danych i umawiać się na spotkania
  • nie powinno samo dokonywać zakupów w sieci
  • nie powinno zwracać uwagi na banery zachęcające do kliknięcia i odebrania darmowej nagrody – uprzedź swoje dziecko, że nigdy nikt nie podaruje mu niczego za darmo
  • warto też wspomnieć o tym, by dziecko używało mocnych (długich, zawierających litery i liczby) haseł wszędzie gdzie ma założone swoje konto
  • warto zapewnić dziecko o tym, że  w przypadku jakichkolwiek wątpliwości może przyjść i poprosić o pomoc.

Oczywiście i tak wszystko to nie zapewnia stuprocentowej pewności, że dziecko i tak nie trafi na coś nieodpowiedniego. Internet jest pełen treści pozwalających najmłodszym rozwijać się i zdobywać cenną wiedzę. Niestety jednocześnie znajdują się w nim elementy nieodpowiednie dla młodego człowieka i warto przynajmniej postarać się o ograniczenie do nich dostępu.