Drukuj

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

A A A

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

Rynek smartfonów rozwija się bardzo prężnie i co rusz producenci zalewają nas nowymi rozwiązaniami. A to większa rozdzielczość wyświetlacza, a to lepszy aparat. Niestety jest jeden aspekt, który wydaje się stać w miejscu – czas pracy na baterii. Telefony nie należą do długodystansowych zawodników i często mają problem z przetrwaniem nawet jednego dnia. Istnieje jednak kilka trików, dzięki którym czas pracy telefonu nieco się wydłuży.

Tomasz Nowak | 05 2014

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

1. Wyświetlacz

Jeśli zajrzymy w statystyki zużycia baterii, to najprawdopodobniej na pierwszym miejscu znajdzie się wyświetlacz. Jest to najbardziej „prądożerny” element naszego telefonu, dlatego właśnie tutaj powinniśmy szukać oszczędności.

Zużycie energii przez ekran

Przede wszystkim warto zmniejszyć jasność ekranu. Im słabsze podświetlenie, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię. Minusem będzie gorsza widoczność w ostrym słońcu, jednak korzyści płynące z wydłużenia czasu na baterii powinny to wynagrodzić. Poza tym większość smartfonów jest wyposażona w czujnik światła, który pozwala na automatyczne dostosowanie jasności. Jest to najlepszy kompromis pomiędzy widocznością, a oszczędnością.

Zmiana jasności ekranu

Ze słabszą widocznością można też poradzić sobie używając jasnych motywów. Porada ta nie dotyczy jednak telefonów z ekranem AMOLED. W tego typu wyświetlaczach podświetlane są tylko jasne piksele, więc zastosowanie jasnego motywu spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię. Największe oszczędności można poczynić ustawiając ciemny motyw, tapetę, ikony, itd.

Jeśli mowa o tapecie, to i tutaj (niezależnie od posiadanego ekranu) też można zaoszczędzić. Animowane tapety z pewnością potrafią cieszyć oko, jednak zwiększają zużycie procesora. Warto więc ustawić sobie statyczny obraz i zrezygnować z ruchomych elementów.

Animowane tapety

Kolejną kwestią są widżety. Choć przydatne, to ich ciągłe odświeżanie również zwiększa zapotrzebowanie na moc procesora. Jeśli nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować, to należy ograniczyć ich ilość do minimum. Rozwiązaniem mogą też być widżety z opcją ręcznego odświeżania.

2. Autosynchronizacja

Jest to kolejna przydatna funkcjonalność, która jednak sukcesywnie pożera naszą baterię. Dzięki autosynchronizacji nie musimy pamiętać, na przykład o ręcznym sprawdzaniu skrzynki pocztowej. Telefon zrobi to za nas. Jednak każde sprawdzenie, czy nie pojawiły się nowe wiadomości, skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Warto zrezygnować z tej opcji, gdyż po wyświetlaczu jest to jeden z głównych „pożeraczy” naszej baterii.

Tyczy się to również wszelkich aplikacji społecznościowych. Facebook, czy Twitter również korzystają z opcji autosynchronizacji, żeby móc na bieżąco powiadamiać nas o nowej wiadomości, komentarzu, itd. Ustawienie odświeżania na ręczne (bądź też odświeżanie co kilka godzin) z pewnością wyjdzie baterii na zdrowie.

3. Lokalizacja

Ustalanie lokalizacji kojarzy się przede wszystkim z GPS. Dla większości użytkowników jasnym jest, że jeśli nie korzystamy z GPS, to najlepiej go wyłączyć. Smartfony korzystają jednak nie tylko z danych pochodzących z satelit i ustalają swoją lokalizację za pomocą sieci komórkowych i WiFi. Wyłączenie tej opcji (w smarfonach z Androidem Ustawienia->Lokalizacja) będzie więc dobrym pomysłem.

Ustawienia lokalizacji

4. WiFi i sieci komórkowe

Spokojnie, tych opcji nie będziemy wyłączać na stałe. Przecież WiFi i sieci komórkowe to jedyne sposoby na uzyskanie dostępu do Internetu w telefonie. Warto jednak pamiętać, żeby wyłączyć je, kiedy już z niego nie korzystamy. O ile sieci komórkowe raczej każdy wyłącza (żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów), to WiFi często jest włączone na stałe. A to również wpływa na czas pracy na baterii.

5. Tryb samolotowy

Czyli opcja, która wyłącza wszystkie dostępne połączenia. W sytuacjach awaryjnych (kiedy bateria jest już na wyczerpaniu, a do ładowarki daleko) zawsze pozwoli to zaoszczędzić nieco energii. Oczywiście o ile nie będziemy musieli do kogoś zadzwonić, co przecież jest podstawową funkcją telefonu. Tryb samolotowy przyda się także do szybszego naładowania baterii.

Tryb samolotowy

6. Menedżery zadań

Większość androidowych poradników mówi, że stosowanie menedżerów zadań do zabijania aplikacji działających w tle, pomoże nam w wydłużeniu czasu pracy na baterii. W teorii wszystko powinno działać – zabijamy aplikację pracującą w tle, zwalniamy pamięć RAM i wszystko jest dobrze. W praktyce jednak szkodzimy sobie bardziej niż możemy przypuszczać. System Android został tak skonstruowany, żeby efektywnie korzystać z zasobów pamięci RAM. Część aplikacji jest tam przechowywana, żeby usprawnić ich ponowne uruchomienie. Programy startują od momentu, w którym zostały zakończone, co powoduje ich szybsze uruchomienie oraz zmniejszone zużycie procesora (aplikacja uruchamiana „od podstaw” pochłania dużo więcej zasobów). Menedżery zadań (task killery), zabijając aplikację pozbywają się jej tylko na moment, gdyż system Android ponownie spróbuje ją uruchomić. Jest to więc zabawa w kotka i myszkę. Menedżer pozbędzie się aplikacji, a system ją przywróci. I tak w kółko, co jak nietrudno się domyślić, nie sprzyja oszczędzaniu.

Menedżer zadań

7. Autoobracanie ekranu

Opcja, którą niektórzy wyłączają już na samym początku gdyż może być irytująca. Jakie korzyści dla życia na baterii niesie za sobą jej wyłączenie? Autoobracanie ekranu korzysta z akcelerometru. Wyłączenie tej opcji sprawi, że wykorzystanie tego czujnika się zmniejszy. A im mniejsze wykorzystanie sprzętu, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Zobacz również: