Drukuj

Jak w praktyczny sposób ograniczyć rozładowywanie się baterii?

A A A

Jak w praktyczny sposób ograniczyć rozładowywanie się baterii?

Marzy nam się czasami stara Nokia, która „trzymała” baterię nawet przez 3 dni. Niestety, to „se nevrati”, ale możemy wykorzystać kilka trików, aby żywotność baterii w naszym telefonie była dłuższa.

27 2017

W sieci krąży sporo mitów na temat tego, jak dbać o baterię w smartfonie. Po części wynikają one z przyzwyczajeń z poprzednich lat. Tymczasem najnowsze baterie zachowują się nieco inaczej, bo też są zrobione z innych materiałów. Dostępne w sprzedaży akumulatorki są przeważnie jonowo-litowe i w przeciwieństwie do tych sprzed dekady, na pewno nie powinno się ich rozładowywać do zera. Smartfony można ładować, kiedy mają 90% albo 10%; jest istotne, aby nie dopuszczać do całkowitego ich rozładowania. Wskazane też jest częste ładowanie. Można z powodzeniem zostawić ładowanie na całą noc, ponieważ nie ma możliwości przeładowania baterii.

Bateria nie lubi upałów

Niezmiernie ważną sprawą jest dopilnowanie, aby telefon nie był narażony na ekstremalne temperatury.

  1. Nie zostawiaj go na słońcu i w mocno nagrzanych pomieszczeniach.
  2. Uważaj również na szybkie ładowarki.
    Chociaż telefon i ładowarka są na ogół wystarczająco inteligentne, aby zminimalizować szkody spowodowane wysokonapięciowymi ładowarkami, dużo mocy może szybko generować dodatkowe ciepło.

Wyłącz energożerne funkcje

W zminimalizowaniu wykorzystania energii i rozładowywania się baterii na pewno pomoże ustawienie pod tym kątem ekranu telefonu, jak też używanych aplikacji. Telefon z włączonym Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LTE (przesył danych po sieci) czy 4G jest w trybie nieustannego poszukiwania sieci i zużywa do tego bardzo dużo energii. Jeśli tylko możesz, wyłączaj te narzędzia. Nie musisz natomiast odinstalowywać tych aplikacji, których nie używasz w ogóle albo korzystasz z nich sporadycznie.

Zbędne reklamy

Warto zwrócić uwagę, czy zainstalowane przez ciebie darmowe aplikacje wyświetlają reklamy. Jeśli tak się dzieje, zużycie baterii wzrasta od 70 do 90%. Pomóc może, o ile to możliwe, uruchamianie takich programów przy wyłączonym Wi-Fi i przesyłaniu danych. Musisz pamiętać, że dużo energii zużywa popularny Messenger. Kiedy z niego nie korzystasz, w opcjach smartfona znajdź Aplikacje i wymuś zatrzymanie aplikacji.

Tryb oszczędzania energii

Dodatkowo wybierz opcję Oszczędzanie energii, która usypia nieaktywne programy. Powinna ona też dostosować poziom rozjaśnienia ekranu, bo zbyt duża jasność wyświetlacza także negatywnie wpływa na baterię. Nie należy ustawiać jasności na więcej niż 50%. Celem wydłużenia żywotności akumulatora ustaw też czas podświetlenia wyświetlacza najlepiej na 15 sekund. W jego opcjach wyłącz też animacje, które bardzo obciążają procesor. Pamiętaj też, by wyłączyć  autosynchronizację oraz lokalizację GPS, jeśli z nich nie korzystasz – funkcje te stopniowo „pożerają” energię. Kolejną funkcją, z której można zrezygnować na rzecz dłuższej pracy na baterii, jest autoobracanie ekranu korzystające z akcelerometru. Zmniejszenie wykorzystania tego czujnika zwiększy żywotność baterii.

Zadbanie o ustawienia minimalizujące zużycie energii w telefonie jest szczególnie ważne przed wyjazdem, kiedy możemy nie mieć dostępu do stacjonarnej ładowarki. Pamiętajmy, że używanie ładowarek bezprzewodowych niestety niszczy baterię, więc sięgajmy po nie tylko wtedy, kiedy nie mamy już innych opcji.

Jak oszczędzać baterię w telefonie?