Drukuj

Jak używać aparatu cyfrowego?

A A A

Jak używać aparatu cyfrowego?

Warto zapoznać się z podstawowymi funkcjami i trybami dostępnymi w większości aparatów cyfrowych, dzięki temu będziecie mogli lepiej dobrać parametry do konkretnego ujęcia - wykonywać lepsze zdjęcia. 

01 grudnia 2012

Cyfrowy aparat fotograficzny służy do rejestrowania obrazu zarówno w postaci zdjęć, jak i filmów. Jak powstaje zdjęcie? Światło odbite od elementów otoczenia biegnie w kierunku aparatu, a następnie skupiane jest na matrycy za sprawą soczewek znajdujących się w obiektywie.

Aby fotografia była wyraźna i odpowiednio jasna, światło musi docierać do matrycy przez odpowiedni czas. Na potrzebną ilość czasu wpływa także przysłona w obiektywie oraz czułość ISO matrycy. Wymaganą długość czasu naświetlania oblicza wbudowany w aparat światłomierz.

Gdy aparat nie rejestruje obrazu, dostęp światła do matrycy blokowany jest za pomocą migawki. Jeśli więc chcesz wykonać zdjęcie, musisz wyzwolić migawkę naciśnięciem spustu na obudowie. Migawka otworzy się, wpuszczając światło, a następnie zostanie zamknięta.

Podgląd obrazu - kadrowanie
Użytkownik prostego aparatu kontroluje obraz głównie za pomocą monitora LCD, znajdującego się z tyłu obudowy. Ekran umożliwia ocenę warunków i dobranie kadru, jak i obejrzenie wykonanych zdjęć.

Użytkownicy zaawansowanych aparatów (w tym lustrzanek) korzystają też z wizjera optycznego lub elektronicznego. Warto wiedzieć, że podczas korzystania z trybu Live View (podgląd na ekranie LCD na żywo) matryca aparatu rejestruje światło w sposób ciągły i w ten sposób przekazuje obraz na ekran monitora. Niektóre aparaty do podglądu na żywo wykorzystują inne, dodatkowe matryce, które nie wymagają eksponowania głównej matrycy na światło.

Co dzieje się podczas uruchamiania spustu migawki?
Podczas wykonywania zdjęcia migawka przez moment blokuje dostęp do matrycy, następnie wpuszcza światło i znowu się na moment zamyka.

Gdy spust migawki wciśnięty jest do połowy, mechanizmy aparatu ustawiają ostrość na obiekt w kadrze - tam, gdzie znajduje się pole autofokusu.

Pole AF zobaczysz na ekranie LCD cyfrówki lub w wizjerze lustrzanki – zwykle widoczne jest jako nieduży prostokąt. Warto pamiętać, aby w polu autofokusu umieszczać kontrastowe detale, a nie jednolitą przestrzeń.

Ustawiając ostrość, pamiętaj o minimalnej odległości z jakiej obiektyw jest w stanie ostrzyć. Dotyczy to także trybu makro (szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi swojego aparatu). Jeśli za bardzo zbliżysz aparat do obiektu, ten może wyjść na zdjęciu rozmyty.

Po wciśnięciu do połowy spustu migawki następują także i inne pomiary, które pozwolą dobrze naświetlić kadr i dobrać kolorystykę.

Pamiętaj, aby podczas wciskania spustu migawki nie poruszyć aparatem, inaczej zdjęcie może wyjść nieostre. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy w otoczeniu jest niewiele światła. W takim przypadku włącz stabilizator obrazu albo skorzystaj ze statywu. Możesz też podnieść czułość ISO matrycy, co pozwoli skrócić czas naświetlania. Pamiętaj jednak, że wysoka wartość ISO powoduje zakłócenia na obrazie, widoczne jako szum.

Co zależy od obiektywu w aparacie?
Obiektyw aparatu nie tylko skupia światło i pozwala zarejestrować ostry obraz. Odpowiada również za to, ile zobaczysz w kadrze.

Większość cyfrówek ma obiektywy zoom, co oznacza, że do dyspozycji użytkownika jest zarówno szerokokątne ustawienie (wide), jak i możliwość wykonania zbliżenia (ustawienie tele).

Na obudowie aparatu lub obiektywu jest zwykle określona krotność zoom (np. 4x). Jeśli chcesz zarejestrować dużo z otoczenia, ustaw krótką ogniskową (minimalny zoom). Jeśli chcesz uchwycić w kadrze bardziej odległy obiekt, dobierz dłuższą ogniskową (zwiększ zoom).

W większości cyfrówek do zmiany ogniskowej służą przyciski na obudowie lub wygodna dźwignia. W przypadku zaawansowanych aparatów (w tym lustrzanek) zmiana ogniskowej następuje poprzez kręcenie pierścieniem na obiektywie.

Korzystając z teleobiektywu lub wysokich wartości powiększenia, włącz stabilizację obrazu, aby uniknąć poruszenia lub oprzyj aparat o coś stabilnego - ścianę, drzewo, statyw.

Do czego służą tryby fotografowania i jak ich używać?
Wszystkie amatorskie cyfrówki wyposażone są w automatyczny tryb fotografowania. W tym trybie użytkownik nie musi dobierać żadnych ustawień, a jedynie skupić się na kadrowaniu. Warto jednak pamiętać, że w trybie auto aparat automatycznie wyzwala lampę błyskową, gdy wykryje niedostatek światła w otoczeniu.

Jeśli błysk lampy jest w danej sytuacji niepożądany, należy ją wyłączyć. Ostrość w trybie automatycznym zwykle ustawiana jest na najbliższy obiekt, co nie zawsze jest na rękę fotografującemu. Także ustawienia czułości ISO i balansu bieli dobierane są automatycznie.

Dzisiejsze cyfrówki wyposażane są w zmodyfikowany tryb automatyczny, zwany inteligentnym. W trybie tym aparat wykrywa warunki panujące w otoczeniu i dobiera jedną z wielu scen, czyli predefiniowanych trybów ustawień dostosowanych do danej sytuacji (np. zachód słońca, portret czy fotografie nocne). Odpowiedni tryb tematyczny możesz również wskazać sam.

Jeśli chcesz mieć nieco większą kontrolę nad ustawieniami, wybierz tryb P (automatyki programowej). W tym trybie kluczowe ustawienia parametrów naświetlania dobiera aparat. Użytkownik ma jednak wpływ na te ustawienia, może również skorygować ekspozycję i samodzielnie dobrać czułość ISO.

Niektóre cyfrówki posiadają również tryby manualne i półautomatyczne, które umożliwiają jeszcze większą kontrolę. Jeśli chcesz samodzielnie dobierać czas, wybierz tryb S lub Tv, a jeśli przysłonę – wybierz A lub Av. W trybie M (manualny) możesz określić obydwa parametry niezależnie.

Korzystając z trybu P możesz samodzielnie wskazać motyw, na którym zostanie ustawiona ostrość. Powinieneś również określić balans bieli, od którego zależy kolorystyka obrazu. Do wyboru masz automatyczną funkcję oraz kilka predefiniowanych ustawień, dostosowanych do warunków otoczenia (światło dzienne, żarówka, świetlówka, etc.). W zaawansowanych aparatach możesz określić balans bieli manualnie. W większości przypadków automatyczny balans bieli sprawdza się jednak całkiem dobrze.

Na jakie inne funkcje powinienem zwrócić uwagę?
Dobierając ustawienia w aparacie nie można zapomnieć o dostosowaniu parametrów zapisu obrazu. Możesz dostosować rozmiar obrazu i jakość zapisu, a w wielu cyfrówkach także określić format pliku(np. JPEG oraz RAW). Wskazana jest najwyższa jakość i maksymalny rozmiar obrazu. Wybierz format RAW, jeśli zamierzasz więcej pracować nad zdjęciem za pomocą dedykowanego oprogramowania. RAW pozwala m.in. na lepszą kontrolę nad kolorystyką obrazu. Jeśli chcesz od razu cieszyć się fotkami, wybierz popularny format JPEG.

Zdjęcia rejestrowane na matrycy przetwarzane są przez procesor aparatu i zapisywane na karcie pamięci. Zanim włączysz aparat, upewnij się, czy umieściłeś w nim kartę pamięci oraz w pełni naładowany akumulator.