Drukuj

Jak rozwiązać problem z zasięgiem w telefonie?

A A A

Jak rozwiązać problem z zasięgiem w telefonie?

Brak zasięgu w telefonie może być dla nas uciążliwy, a nawet groźny dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie podczas wyjazdów. Możemy jednak użyć kilku tricków, aby go poprawić.

27 2017

Na zmniejszenie zasięgu lub jego brak wpływa kilka czynników, z których najważniejszym jest brak nadajnika w odpowiedniej odległości lub – jeśli podróżujemy – problem z przełączaniem się pomiędzy nadajnikami. Zanik zasięgu może się nam przytrafić także wówczas, gdy w danym miejscu coś zakłóca przesył danych, np. w lesie, w którym drzewa idealnie izolują, nie przepuszczając sygnałów, ale także w windach czy niektórych budynkach, mających specyficzną konstrukcję.

W sytuacjach braku zasięgu warto:

  1. po prostu poszukać zasięgu w promieniu kilku metrów, bo możliwe, że tuż obok go napotkamy
  2. przełączenie smartfonu w tryb samolotowy, a następnie wyłączenie trybu
  3. wyłączenie i ponowne włączenie urządzenia
  4. Innym prostym rozwiązaniem jest przełączenie sieci z 4G na 3G lub 3G na 2G (GSM) .

Chociaż rozwiązanie z punktu czwartego wpłynie to negatywnie na usługi internetowe, to zwiększy odległość, w której smartfon może być oddalony od nadajnika, by wciąż móc się z nim bez problemu połączyć. Jeśli nasz smartfon korzysta z  4G – tu w standardzie LTE i LTE Ultra (w Polsce korzysta z niej Play) –  wystarczy przełączenie się na 3G.

Często za pogorszenie jakości zasięgu odpowiada wysoka aktywność zainstalowanych aplikacji. Wystarczy w ustawieniach urządzenia wymusić zatrzymanie tych, z których w danej chwili nie korzystamy.

Antena GSM/3G/HSDPA

Inne rozwiązanie, które może poprawić zasięg naszego smartfonu, to anteny dookólne, dostępne  w wariantach z różną częstotliwością (należy dobrać właściwą). Dzięki takiej antenie można uzyskać dobry i stabilny zasięg stacji GSM (nawet o 2-3 kreski większy) oraz zwiększyć szybkość transmisji danych. Wiele z takich anten ma magnetyczną stopkę, dlatego bez problemu zamontujemy ją np. na barierce balkonu lub na dachu samochodu.

Miniaturowa antena do smartfonów

Na pomoc naszemu zasięgowi może przyjść również miniaturowa antena, która jest jednocześnie gadżetem. Łączy się ona ze smartfonem za pomocą technologii bezprzewodowej komunikacji Bluetooth. Anteny dostępne na rynku pozwalają na zasięg do 80 km dla każdego operatora GSM, nie obsługują one jednak LTE. Miniaturową antenę wyposażono w akumulator litowo-jonowy, który wystarcza średnio na 30 godzin ciągłej pracy lub 72 godziny rzadkiego korzystania z urządzenia. Wadą tego rozwiązania jest to, że smartfon, z którym chcemy się połączyć, musi korzystać z tej samej opcji poprawy zasięgu.