Drukuj

Jak połączyć smartwatcha z telefonem?

A A A

Jak połączyć smartwatcha z telefonem?

Aby w pełni wykorzystać możliwości smartwatcha, musimy sparować go z telefonem. W większości wypadków konfiguracja wygląda podobnie: ściągamy aplikację producenta, włączamy bluetooth i synchronizujemy oba urządzenia.

26 2017

Parowanie poszczególnych urządzeń może się różnić między sobą szczegółami lub kolejnością czynności, które trzeba wykonać. Poniżej przedstawiamy sposób łączenia i konfiguracji na przykładzie dwóch popularnych modeli inteligentnych zegarków: Samsung Gear S3 oraz Apple Watch.

Parowanie Samsunga Gear S3 z telefonem opartym na systemie Android

W celu połączenia modelu Samsung Gear S3 ze smartfonem musimy pobrać aplikację Samsung Gear. Ściągamy ją za darmo z systemowego sklepu z aplikacjami, czyli Sklepu Play. Gdy aplikacja jest już na naszym telefonie, włączamy zegarek, a telefon automatycznie go wykryje i zapyta, czy nawiązać połączenie. Klikamy „OK” oraz „Zezwól” przy kolejnych komunikatach. To wszystko, urządzenia są już połączone.

Następnie możemy określić zakres, w jakim zegarek i telefon mają współpracować. Aby to zrobić, uruchamiamy aplikację Samsung Gear. Wszystkie dostępne opcje znajdują się w zakładce „Ustawienia”.

Uruchamianie poszczególnych funkcji jest łatwe i nie powinno stanowić problemu dla użytkownika obeznanego ze współczesnymi smartfonami. Przykładowo, możemy dowiedzieć się, jak wygląda konfiguracja przekazywania powiadomień o nowych SMS-ach i połączeniach głosowych, z której często korzystają właściciele inteligentnych zegarków. Jeżeli ta opcja nie jest uruchomiona domyślnie, włączamy aplikację Samsung Gear, wchodzimy w zakładkę „Ustawienia”, a następnie wybieramy „Powiadomienia”. Na górze ekranu zobaczymy przycisk Włącz/Wyłącz. Poniżej znajdziemy również szczegółowe opcje, np. funkcję włączania wyświetlacza zegarka, gdy dostaniemy nową wiadomość lub wybór programów, których mają dotyczyć powiadomienia (np. Gmail, Messenger czy Skype).

Parowanie Apple Watcha z iPhonem

Nawiązywanie połączenia pomiędzy zegarkiem a telefonem wygląda podobnie na urządzeniach Apple. Ze sklepu z aplikacjami AppStore ściągamy program Apple Watch. Uruchamiamy aplikację i włączamy zegarek. Na ekranach urządzeń pojawi się przycisk „Rozpocznij parowanie” (Start pairing). Klikamy tę opcje na obu ekranach.

Łączenie urządzeń Apple wymaga dodatkowo ujęcia zegarka okiem obiektywu oraz zatwierdzenia kilku opcji. Po włączeniu parowania na wyświetlaczu telefonu ukaże się obraz z kamery, z zaznaczonym kwadratowym obszarem na środku. Musimy nakierować obiektyw na zegarek, by jego tarcza znalazła się w zakreślonym polu. Jeżeli zrobimy to poprawnie, pojawi się komunikat potwierdzający, że urządzenia zostały sparowane. Następnie na ekranie smartfona przeczytamy kolejne pytania dotyczące konfiguracji urządzenia. Zgodnie z preferencjami wybieramy rękę, na której będziemy nosić Apple Watcha, a także to, czy zegarek ma być odblokowywany automatycznie razem z telefonem. Konieczne będzie też zaakceptowanie warunków korzystania z urządzeń, podanie Apple ID oraz PIN-u do odblokowania zegarka.

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania na ekranie pojawi się komunikat o synchronizacji obu urządzeń (Apple Watch is Syncing). Po zakończeniu tego procesu otrzymamy informację, że Apple Watch jest gotowy do pracy (Apple Watch is Ready). Możemy już swobodnie korzystać ze wszystkich możliwości inteligentnego zegarka.