Drukuj

Jak łączyć się z internetem publicznie dostępnym?

A A A

Jak łączyć się z internetem publicznie dostępnym?

Wiele osób styka się z możliwością podłączenia swojego smartfona, tabletu, laptopa z internetem poprzez publicznie udostępniane łącze WiFi. Zazwyczaj miejscami, gdzie możemy skorzystać z łącza, są kawiarnie, dworce, lotniska, hotele, a czasem także sklepy i pociągi. Zazwyczaj operator udostępnia łącze, instalując punkt dostępowy WiFi.

01 grudnia 2012

Oferowanie darmowych łączy internetowych jest jedną z form reklamy, a dzięki temu w danym miejscu możemy wysłać czy odebrać e-maile, napisać wiadomość w portalu społecznościowym, wyszukać istotne informacje, czy też sprawdzić jak dojść do danego miejsca bez konieczności korzystania z niepewnych wskazówek od przechodniów. 

Aby każdy mógł skorzystać z darmowego łącza, operator zazwyczaj ogranicza do minimum, albo wręcz wyłącza wszelkie zabezpieczenia i powstaje konieczność logowania się poprzez nazwę i hasło. Dane do i z takiego punktu dostępowego nie są też zwykle zabezpieczane, dlatego warto pomyśleć o bezpieczeństwie transferowanych danych i naszego sprzętu. Nieszyfrowane dane mogą być w łatwy sposób przechwycone przez niepowołane osoby, dlatego warto zapoznać się z poradami dotyczącymi korzystania z darmowych punktów dostępu do internetu.

Darmowy internet lotnisko

Standardowo, aby połączyć komputer, tablet czy smartfona z internetem przez darmowe łącze WiFi wystarczy uruchomić łączność bezprzewodową na wbudowanej karcie sieciowej. Następnie warto zerknąć na dostępne w okolicy tak zwane hot spoty, czyli punkty dostępowe. Zazwyczaj program przedstawi je po nazwach, określi poziom sygnału, jaki w danym miejscu oferują, a także czy sieć jest zabezpieczona, czy otwarta.

Zazwyczaj zalogowanie się do sieci wystarcza, by móc korzystać z połączenia z internetem. W niektórych jednak sytuacjach trzeba wykonać kolejne kroki. Najczęściej dzieję się tak w hotelach i na lotniskach. W takich miejscach operatorzy udostępniają internet za darmo, lecz wykorzystują tę sytuację jako możliwość zareklamowania swoich usług. W takich sytuacjach, mimo poprawnego zalogowania się, nie uzyskamy dostępu do internetu do czasu, gdy nie uruchomimy przeglądarki stron WWW i nie spróbujemy uruchomić jakiejkolwiek witryny. Wtedy pojawi się zazwyczaj strona  operatora, gdzie prócz reklam usług oferowanych przez niego pojawi się także okno weryfikacji, gdzie wystarczy z reguły wziąć udział w ankiecie. Po tym strona zostanie zamknięta i będziemy mogli śmigać po internecie do woli, choć niektóre systemy resetują połączenie w zadanym interwale czasu, zwykle co pół lub po całej godzinie korzystania z sieci.

Nazwa sieci najczęściej nawiązuje do miejsca jej udostępnienia i to z niej powinniśmy skorzystać, a wszelkie podobne lub różniące się choćby jednym znakiem sieci są podejrzane. Mogą je obsługiwać osoby, którym zależy na przechwyceniu danych, które będziemy wysyłać lub pobierać z internetu. Warto dowiedzieć się u właściciela, kelnerki, informacji, jak dokładnie nazywa się udostępniana sieć. Bywa, że sieć zabezpieczona jest hasłem, lecz jest ono przekazywane klientom na żądanie – jest to forma zabezpieczenia połączenia.

Lekceważących nasze zalecenia użytkowników przestrzegamy, gdyż hakerzy tylko czyhają na nieuważnego użytkownika sieci, podsyłając mu niemal identycznie wyglądającą witrynę operatora i korzystając z wielu socjotechnicznych chwytów, nakłaniają do podania ważnych danych, takich jak choćby hasła dostępu do systemu, poczty, komunikatora, konta w portalu społecznościowym czy banku.

Nieostrożność może mieć fatalne następstwa, gdzie utrata możliwości logowania się na konto komunikatora jest najmniej bolesna – przestępcy mogą wysyłać spam, nielegalne treści, a także ukraść dane ważne dla firmy czy osoby (szantażować ją) lub po prostu wykraść pieniądze z bankowego konta. Dlatego zaleca się, by podczas korzystania z darmowych publicznych punktów dostępu do internetu unikać logowania się do konta bankowego w celu wykonania przelewu czy choćby podejrzenia operacji na nim dokonywanych. Starać się korzystać z programów antywirusowych i firewalli z najnowszymi bazami sygnatur.

Darmowy internet Nowy York ulica

Korzystając z publicznego dostępu do sieci w urządzeniach mobilnych w miejscach publicznych należy również pamiętać o bezpieczeństwie samego urządzenia. Nie zostawiaj go bez opieki i pamiętaj o zablokowaniu gdy choć na chwilę się od niego oddalasz. Użycie urządzenia przez osoby niepowołane może wyrządzić wiele problemów.

Warto wyłączyć w urządzeniu możliwość automatycznego łączenia się z dowolną niezabezpieczoną siecią, gdy tylko jej sygnał jest silny i wystarczający do nawiązania łączności. Jest to ułatwienie, ale w skrajnych przypadkach najsilniejszy sygnał może oferować haker siedzący obok. W publicznych miejscach lepiej samemu decydować, do której sieci chcemy się podłączyć.

Gdy nie zamierzasz korzystać z łącza bezprzewodowego, to oprócz wylogowania z sieci wyłącz także kartę sieciową, co zabezpieczy komputer przed skanowaniem i próbami włamywania się przez hakerów.

Nasze porady mogą wydać się Wam zbyt restrykcyjne i ktoś może stwierdzić, że ostrożność na takim poziomie jest zbyteczna. Będzie miał rację do czasu, gdy przypadkiem spotka go jedna z wymienionych sytuacji.