Drukuj

Jak działa sieć bezprzewodowa?

A A A

Jak działa sieć bezprzewodowa?

Sieć bezprzewodowa to rozwinięcie koncepcji znanej od wielu lat sieci przewodowej. Dzięki wykorzystaniu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości 2,4 GHz, można przesyłać dane pomiędzy różnymi urządzeniami.

01 grudnia 2012

Najważniejszym punktem takiej sieci jest urządzenie zwane punktem dostępowym, a najczęściej jest to router, który z jednej strony łączy się z internetem lub większą siecią przewodowo i umożliwia połączenie z siecią urządzeniom, które wyposażono w moduły sieci bezprzewodowej. Jest to dużo łatwiejszy sposób tworzenia sieci niż systemy wykorzystujące przewody – jeśli w miejscu gdzie zamierzamy ją zbudować, nie ma odpowiedniej infrastruktury, to kładzenie kabli może być kosztowne i czasochłonne. Są też miejsca, gdzie tego zrobić się nie da, gdyż zgody na kucie ścian czy przymocowywanie specjalnych plastikowych rynienek nie wyda na przykład konserwator zabytków – wtedy sieć bezprzewodowa jest idealnym rozwiązaniem.

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń takich jak laptopy, tablety, smartfony, które doskonale radzą sobie z obsługą sieci bezprzewodowych, co pozwala na pracę czy korzystanie z rozrywki elektronicznej wykorzystującej połączenie z siecią lub internetem w kawiarniach, bibliotekach, urzędach, hotelach, lotniskach czy pociągach, gdzie zapewnia się dostęp do darmowego połączenia internetowego obsługiwanego właśnie bezprzewodowo.

 

Obecnie najczęściej spotykanym standardem sieci bezprzewodowych Wi-Fi jest 802.11n, który w teorii jest w stanie zapewnić połączenia o prędkości dochodzącej do 600 Mb/s, lecz w większości przypadków spotykamy rozwiązania pozwalające na osiągniecie 150-300 Mb/s w optymalnych warunkach. Najnowsze urządzenia pozwalają wykorzystać nie tylko częstotliwość 2,4 GHz, ale także 5 GHz, która zapewnia możliwość transferu danych z szybkością do 450 Mb/s. Są to parametry na tyle dobre, że w większości przypadków wystarczają nie tylko do komfortowej pracy i surfowania po zasobach internetu, ale także do oglądania filmów o jakości 1080p pobieranych na żywo z sieci.

 

Zasięg sieci bezprzewodowej zależy od zastosowanego urządzenia i jego parametrów, a także anten, jakimi wysyła i odbiera ono sygnały. Zazwyczaj spotykamy w najprostszych routerach jedną antenę, a na dodatek może być ona schowana w obudowie, dlatego taki sprzęt zapewnia dość marny zasięg sygnału i już 3-4 metry od niego prędkość transferu danych drastycznie spada, choć są wyjątki od tej reguły, to bywa tak w bardzo wielu przypadkach. Lepsze routery wykorzystują co najmniej 2 anteny, a są i konstrukcje z trzema antenami o sporej mocy. Dzięki takim rozwiązaniom zasięg sygnału wzrasta, a dodatkowe technologie, takie jak choćby MiMo (z angielskiego Multiple Input Multiple Output) pozwalają na znacznie lepsze pokrycie przestrzeni sygnałem, co owocuje większym zasięgiem i wyższą prędkością transferu danych.

 

Mankamentem sieci bezprzewodowych jest nie tylko skromny zasięg, ale również spadek szybkości przesyłania danych wraz ze wzrostem odległości komputera od routera. Im dalej tym więcej zakłóceń, a przez to pakiety informacji muszą być wysyłane kilka razy, co owocuje mniejszą wydajnością połączenia, niż miałoby to miejsce poprzez przewód. Dlatego na dalsze odległości (zwykle powyżej 10 m) stosuje się jednak sieci przewodowe lub ustawia dodatkowe urządzenie bezprzewodowe powielające sygnały i będące czymś w rodzaju mostu-wzmacniacza – są to tak zwane repeatery, których rolę mogą pełnić routery z wbudowaną taką funkcją.

Specyficznym rodzajem sieci bezprzewodowej jest połączenie poprzez Bluetooth. Zazwyczaj ten standard stosuje się przy urządzeniach takich jak akcesoria komputerowe (myszy, klawiatury, wskaźniki prezentacyjne). W wielu smartfonach, telefonach, a nawet laptopach może ono być używane do łączności z zestawem słuchawkowym, doskonale sprawdzającą się w podróży.