Drukuj

Jak działa nawigacja GPS? - przykłady aplikacji

A A A

Jak działa nawigacja GPS? - przykłady aplikacji

W tym artykule dowiecie się jak działa system pozycjonowania GPS oraz zapoznacie się z charakterystyką najpopularniejszych nawigacji.

Krzysztof Smosma | 18 2013

GPS-NAVSTAR (Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – powszechnie znany jako nawigacja GPS jest systemem radionawigacji wykorzystującym fale radiowe pochodzące od sztucznych satelitów w celu ustalenia dokładnego położenia odbiornika, wraz z parametrami jego ruchu. Do prawidłowego funkcjonowania systemu konieczne jest uzyskanie połączenia z przynajmniej trzema satelitami.

Nawigacja satelitarna GPS jest obecnie najnowocześniejszym stosowanym systemem nawigacyjnym. Został on stworzony przez Amerykański Departament Obrony w celach militarnych. Obecnie bezpłatny dostęp mają także cywile.

Na system GPS-NAVSTAR składają się trzy segmenty:

  1. kosmiczny
  2. użytkownika
  3. kontroli

Struktura nawigacji satelitarnej

Struktura nawigacji satelitarnej

Technologia GPS najczęściej wykorzystywana jest przez zwykłych użytkowników w nawigacjach samochodowych. Dzięki precyzyjnej lokalizacji odbiornika oraz dobrze zaprojektowanej i - co najważniejsze - aktualnej mapie, nawet nie znając drogi, uczestnicy ruchu drogowego mogą trafić do celu.

Mio Spirit 680
Przykład nawigacji samochodowej (Mio Spirit 680)

Technologia GPS wykorzystywana jest nie tylko w celach nawigacyjnych. Coraz częściej producenci aparatów cyfrowych wyposażają swoje produkty w moduły GPS. Wszystko po to, aby do każdego zdjęcia dodać dane o współrzędnych geograficznych, które później pomogą w odnalezieniu miejsca wykonania zdjęcia na mapie.

Nie można zapominać także o smartfonach. Obecnie niemal wszystkie smartfony wyposażone są w moduły GPS. Dzięki temu smartfon może być wykorzystany jako aparat z funkcją geolokalizacji, czy nawigacja.

Należy pamiętać jednak, że urządzenie bez odpowiedniego oprogramowania nie będzie działało jak należy. Najczęściej spotykanymi programami nawigacyjnymi są między innymi:

1. Garmin

Garmn

2. MapaMap

MapaMap

3. Automapa

Automapa

 

4. Sygic

 Sygic

 

 

5. NaviExpert

 NaviExpert 

Różnią się one nie tylko szatą graficzną, ale także sposobem działania, oraz ceną.

 

  Garmin MapaMap Automapa Sygic NaviExpert
Cena  44,99 $ 119 zł + aktualizacja map przez rok 89 zł + aktualizacja map przez rok 15.99 € - licencja dożywotnia na mapy Polski 100 zł – 12 miesięcy (Polska)
Okres próbny 7 dni  7 dni  7 dni  7 dni  7 dni
Rodzaj map Instalowane na karcie SD + pobieranie dodatkowych danych z sieci Instalowane na karcie SD + pobieranie dodatkowych danych z sieci Instalowane na karcie SD + pobieranie dodatkowych danych z sieci Instalowane na karcie SD + pobieranie dodatkowych danych z sieci Pobierane tylko potrzebne fragmenty mapy
Kompatybilność z systemami Android, iOS, Windows Phone, Symbian Android, Windows Mobile, Windows CE, iOS Android, Windows Mobile, Windows CE, iOS  Android, iOS Android, Windows Phone, iOS, bada OS, Symbian

Wszystkie aplikacje wyposażone są w funkcję widoku 3D, znacznie ułatwiającą pracę z urządzeniem. Podobnie sytuacja wygląda także z informacją o korkach. Jeśli tylko urządzenie posiada dostęp do Internetu może się połączyć z bazą w celu uzyskania informacji o sytuacji na naszej trasie. Jeżeli system wykryje, że pojawił się korek, postara się ustalić nową trasę omijającą korek. Nie można także zapominać o asystencie pasa ruchu, który informuje nas o tym kiedy należy zmienić pas, aby kontynuować jazdę wyznaczoną trasą.

Dla wielu użytkowników bardzo ważną funkcją będzie także „kontrola prędkości”. Obecnie posiadają ją niemal wszystkie nawigacje. Przekraczając prędkość o kilka Km/h z głośnika wydobywa się sygnał informujący o tym, że należy nieco zwolnić.

Specjalnie dla użytkowników korzystających z nawigacji także w nocy, gdzie światło bijące z wyświetlacza nie może rozpraszać kierującego, producenci wyposażają swoje aplikacje także w system aktywnej zmiany schematu kolorów. Wygląda to mniej więcej tak, że kiedy zaczyna się ściemniać aplikacja przechodzi w tryb nocny zmieniając schemat kolorów na nieco ciemniejszy.