Drukuj

Jak długo smartwatch może działać na baterii?

A A A

Jak długo smartwatch może działać na baterii?

Wśród smartwatchy znajdziemy modele wymagające codziennego ładowania, ale nie brakuje też urządzeń, których czas pracy na baterii liczony jest w miesiącach. Skąd tak duża różnica? Jak długo na baterii działa smartwatch?

26 2017

Otóż pod pojęciem smartwatcha kryją się dwie grupy urządzeń. Jedna kategoria to tzw. zegarki z funkcjami smart, a druga to modele przypominające miniaturowe smartfony na pasku od zegarka. Do pierwszej kategorii należy m.in. popularny Withings Activate. Drugą grupę reprezentuje chociażby Lenovo Moto 360. Przyjrzyjmy się tym modelom, poznajmy ich najważniejsze funkcje i dowiedzmy się, jak długi jest czas pracy jego baterii.

Zegarki z funkcjami smart – jedna bateria na kilka miesięcy

Marzeniem każdego użytkownika urządzeń mobilnych jest posiadanie sprzętu, którego nie trzeba nieustannie ładować. Niektóre zegarki spełniają to życzenie – ich baterie działają tak długo, że na co dzień można zupełnie zapomnieć o szukaniu źródła zasilania. Do tej grupy należy Withings Activite. Ujmując rzecz dokładniej: tego modelu nie ładujemy w ogóle. Jest on bowiem zasilany baterią guzikową CR2025, którą znajdziemy w wielu klasycznych zegarkach ręcznych. Wystarcza ona nawet na 8 miesięcy ciągłej pracy czasomierza, zaś po jej rozładowaniu po prostu zmieniamy ją na nową.

Jakie funkcje ma zatem tak energooszczędny zegarek?

Jak sama nazwa wskazuje, Withings Activate jest dedykowany osobom spędzającym czas aktywnie. Zegarek mierzy ilość kroków wykonywanych podczas spaceru lub biegu, liczy spalone kalorie i pomaga śledzić statystyki, dzięki integracji z aplikacją na smartfona RunKeeper. Ma on również opcję monitorowania długości i jakości snu, a po zmianie strefy czasowej automatycznie ustawia odpowiednią godzinę. Ponadto został wyposażony w budzik i można zintegrować go z innymi urządzeniami Withings.

Tarcza modelu Activate wygląda zupełnie tak samo jak w klasycznym zegarku kwarcowym. Nie znajdziemy tu dotykowego ekranu LCD, nie ma też możliwości instalowania dodatkowych aplikacji. Właśnie dlatego może on działać na jednej baterii przez niemal trzy kwartały. To typowe urządzenie, które nazwiemy zegarkiem z funkcjami smart. Jest doskonałe dla osób, które szukają tradycyjnego, eleganckiego zegarka z programami wspomagającymi aktywność sportową i sen.

W sprzedaży znajdziemy także Withings Activate Pop, czyli mniej kosztowną alternatywę dla modelu Activate, różniącą się wyglądem, ale oferującą takie same funkcje.

Smartwatche ładowane co kilka dni

Drugą kategorią są smartwatche, które trzeba ładować co kilka dni. Są to urządzenia z reguły wyposażone w dotykowy ekran i system operacyjny pozwalający na instalowanie nowych aplikacji.

Jednym z najbardziej znanych zegarków tego rodzaju jest Lenovo Moto 360 działający po kontrolą systemu Android Wearable. Został w nim umieszczony dotykowy ekran LCD, ma on też możliwość sparowania ze smartfonem. Moto 360 zapewnia nam dostęp do szerokiego wachlarza aplikacji, takich jak kalendarz, stoper, przeglądarka WWW czy kalkulator. W razie potrzeby w każdej chwili możemy zainstalować nowe programy, podobnie jak na smartfonie. Nie brakuje tutaj również zestawu czujników dla miłośników aktywności sportowej. Zegarek sprawdzi tętno i zmierzy przebytą odległość, liczbę kroków czy liczbę spalonych kalorii. Moto 360 będzie też wysyłać nam powiadomienia o nowych SMS-ach czy przychodzących połączeniach głosowych.

Jak taki zestaw funkcji, w które został wyposażony wspomniany zegarek, przekłada się na czas pracy jego baterii? Podczas średnio intensywnego korzystania z tego modelu urządzenie trzeba podpinać do zasilacza co 2-3 dni. Dodajmy jednak, że ładowanie smartwatcha trwa bardzo krótko. W większości przypadków wystarczy niecała godzina, by stan akumulatora znów wskazywał 100%.

Alternatywą dla Lenovo Moto 360 może być Samsung Gear S3, który oferuje podobny zakres funkcji i długość czasu pracy baterii.