Drukuj

Jak bezpiecznie przewozić laptopa?

A A A

Jak bezpiecznie przewozić laptopa?

Laptopy przebijają popularnością komputery stacjonarne. Ich możliwości są coraz większe, a mobilność jest ogromnym atutem. Zabieramy laptopy do pracy, na delegację, na uczelnię. Pamiętajmy jednak, że komputer powinniśmy przewozić w odpowiedni sposób.

10 października 2017

Decydując się na zakup laptopa, warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium do jego przenoszenia. Należy też przestrzegać kilku zasad, dzięki którym zarówno sam komputer, jak i zgromadzone na nim dane będą bezpieczne.

Bezpieczne przewożenie laptopa w torbie lub plecaku

Powinny to być akcesoria dedykowane laptopom, gdyż wykonane są z mocniejszych materiałów i posiadają elementy zabezpieczające przed urazami mechanicznymi. Zarówno dobrze wykonany plecak, jak i torba są równie bezpieczne – wybór zależy tu od naszych indywidualnych preferencji. Ważnym elementem każdego z tych akcesoriów jest osobna przegroda na laptopa, która wzmocniona jest specjalną pianką lub gąbką oraz często także dodatkowo usztywniona. Ważne, aby dobierać plecak czy torbę pod kątem wielkości urządzenia. Kupno torby ze zbyt dużą przegrodą nie ochroni naszego sprzętu, który będzie przesuwał się podczas podróży. Laptopa, zwłaszcza niedużego (10–12 cali), można także bezpiecznie przewozić we wzmocnionym gąbką etui. Laptopy 15-calowe i większe nie będą jednak wystarczająco chronione przez taki pokrowiec.

Odpowiednie ułożenie laptopa

Laptopa podczas transportu powinno się układać tak, aby ograniczyć do minimum drgania – wówczas praktycznie nie będzie mu groziło ryzyko uszkodzenia dysku twardego czy matrycy. Na drgania najmniej narażony jest komputer przenoszony w pozycji pionowej, a nie płasko. Nie zapomnijmy też, że transportowany sprzęt powinien być całkowicie wyłączony (nie uśpiony). Włączony laptop podczas transportu to ryzyko przegrzania, a nawet uszkodzenia dysku twardego. Dodatkową ochronę komputera może stanowić miękki pokrowiec. Tak przygotowany, zabezpieczony komputer umieszczamy nieruchomo, aby nie mógł zmieniać położenia w trakcie podróży.

Zabezpieczenia antykradzieżowe notebooka

Laptopowi grożą nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale także potencjalni złodzieje. Plecaki do laptopów są same w sobie dobrym zabezpieczeniem, gdyż nie sugerują, że w środku może znajdować się komputer. Niektóre torby do przenoszenia laptopów zaopatrzone są z kolei w zamki szyfrowe. Mimo to warto zachować podstawową zasadę bezpieczeństwa: nie zostawiać laptopa nawet na chwilę.

W razie kradzieży pomocny okaże się odpowiedni software – aplikacja śledząca oraz aplikacja blokująca komputer w razie kradzieży. Do antykradzieżowych aplikacji należą np. Intel Anti-Theft, Phoenix FailSafe czy Prey. Poszukując zabezpieczeń mechanicznych, można wybrać linkę zabezpieczającą, najlepiej mocną, wykonaną ze stali węglowej z plecionką ze stali nierdzewnej. Dodatkowym atutem niektórych linek jest obecność alarmu.

Prawidłowe przewożenie i zadbanie o bezpieczeństwo laptopa uchroni go przed uszkodzeniami, a także przed dostaniem się w niepowołane ręce.