Jak bezpiecznie kupować w internecie?
Internet zapewnia nam łatwy dostęp do wielu sklepów, portali aukcyjnych, forów wymiany towarami, czy wręcz marketów oferujących niemal każdy możliwy towar. Jak dokonywać bezpiecznych transakcji w sieci?
01 grudnia 2012
Poniżej przedstawimy kilka porad, dzięki którym osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wirtualnymi zakupami, będą pewniejsze tego, że nie dadzą się łatwo oszukać, a dodatkowo skutecznie nabędą towar, jaki miały zamiar zakupić.
Złodzieje i naciągacze nie próżnują, chcąc wyciągnąć od nas nie tylko pieniądze, ale także dostęp do danych konta.
- Pamiętajmy, by nikomu nie ufać, nawet jeśli na pierwszy i drugi rzut oka wydaje nam się, że zasady oferowane przez sklep lub sprzedawcę są przejrzyste i jasne.
- Zawsze sprawdźmy, czy sprzedawca jest wiarygodny – w internecie zazwyczaj można wyszukać różnorakie opinie o firmach, sklepach czy ludziach wystawiających przedmioty. W portalach aukcyjnych jest system, w którym kontrahenci oceniają wzajemnie swoje relacje – jakość sprzedaży, kontakt, opis sprzętu, pakowania, wysyłki, czy wręcz rozpatrywania reklamacji. Dzięki opiniom można zorientować się, czy dany podmiot jest wiarygodny i warto z nim robić interesy, nawet te najdrobniejsze.
- Wybieraj duże sklepy internetowe, odpowiedniki znanych z hipermarketów, lub znane sieci dystrybucyjne, które mają sklepy w rzeczywistości. Dzięki temu masz pewność źródła, a także miejsce, gdzie możesz załatwić ewentualną reklamację, lub osobiście odebrać zamówiony sprzet.
- Jeśli decydujesz się na mniejszy sklep internetowy, to sprawdź, czy podaje on pełne dane teleadresowe i dla pewności sprawdź je w sieci. Postaraj się choć zadzwonić na podane lub odnalezione numery i dowiedzieć się, czy dany podmiot występuje w tym miejscu. Gdy okaże się, że dane prowadzą „w kosmos” albo figuruje pod nimi jakaś inna firma, mieszkanie prywatne, to lepiej nie powierzaj tej firmie swoich pieniędzy i ostrzeż przed nią znajomych.
- Jeśli nadal nie masz pewności co do bezpieczeństwa transakcji, to wybierz opcję „za pobraniem”, która zwykle jest o kilka złotych droższa, ale przy kurierze możesz rozpakować przesyłkę i sprawdzić jej zawartość.
- Jeśli to możliwe, korzystaj z opcji dostawy przesyłki kurierem, przy nim możesz rozpakować paczkę i sprawdzić zawartość. Jeśli nie będzie się ona zgadzała z zamówieniem, możesz spisać protokół szkody i odesłać ją do nadawcy.
- Jeśli chcesz płacić za przesyłkę za pomocą karty kredytowej, to lepiej załóż konto w banku, który oferuje wirtualną kartę kredytową. Ma ona wszystkie dane, jakie potrzebne są do dokonywania płatności, lecz w przeciwieństwie do "zwykłej" kredytowej ma ona taką ilość „gotówki” ile przelejesz na jej konto. Jest to coś w rodzaju karty prepaid. W razie, gdyby ktoś chciał pobrać z niej więcej pieniędzy, niż to na ile opiewa transakcja, to nie uda mu się takie oszustwo.
- Staraj się dokonywać zakupów tylko poprzez własny komputer lub taki, którego właścicielowi ufasz. Pamiętaj, że każdy obcy komputer (także w kafejce internetowej) może być zarażony wirusami lub specjalnymi programami przechwytującymi wszystkie wpisywane hasła i loginy. Przestępca może użyć tych danych, by na twoje konto dokonać zakupów lub wyczyścić Twoje konto bankowe.
- Jeśli dokonujesz przelewu za pomocą przekierowania na konto Twojego banku, to upewnij się, że strona tegoż banku, nawet jeśli wygląda identycznie ma adres zaczynający się od „https”, a w pasku przeglądarki pojawia się ikona zamkniętej kłódki. To oznacza, że strona banku jest poprawna, a komunikacja ze nią jest szyfrowana i zabezpiecza wszystkie dane, jakie są wprowadzane. Jeśli jest inaczej, to wycofaj się z transakcji i wprowadzania loginu i hasła, bo może to oznaczać próbę wyłudzenia danych. Jeśli jednak chcesz dokonać transakcji, to spisz wszystkie dane sprzedawcy i logując się, tak jak to zwykle robisz, na stronę swojego banku dokonaj przelewu - tak przynajmniej nie prześlesz nikomu danych pozwalających na dokonanie kradzieży.
- Możesz dokonywać płatności za pomocą serwisów takich jak PayPal - wymaga założenia tam konta i przelania na powstałe konto odpowiedniej porcji wirtualnych pieniędzy z kotna w banku. Działa to jak karta wirtualna, lecz jedynie w sklepach, które są partnerami tego serwisu.
- Podobnym systemem jest Escrow. Koszysta z niego choćby Allegro. Wpłacasz pieniądze na specjalne konto i dopiero po finalizacji transakcji, gdy otrzymasz przesyłkę i wszystko z nią jest w porządku i potwierdzisz to - sprzedawca dostanie pieniądze na swoje konto.
Przestrzegając powyższych zasad transakcje w internecie powinny być znacznie bezpieczniejsze. Przy operacjach bankowych i przelewach zawsze warto być niezwykle ostrożnym.