Drukuj

Jak bezpiecznie kupować w internecie?

A A A

Jak bezpiecznie kupować w internecie?

Internet zapewnia nam łatwy dostęp do wielu sklepów, portali aukcyjnych, forów wymiany towarami, czy wręcz marketów oferujących niemal każdy możliwy towar. Jak dokonywać bezpiecznych transakcji w sieci?

01 grudnia 2012

Poniżej przedstawimy kilka porad, dzięki którym osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wirtualnymi zakupami, będą pewniejsze tego, że nie dadzą się łatwo oszukać, a dodatkowo skutecznie nabędą towar, jaki miały zamiar zakupić.

Złodzieje i naciągacze nie próżnują, chcąc wyciągnąć od nas nie tylko pieniądze, ale także dostęp do danych konta.

 1. Pamiętajmy, by nikomu nie ufać, nawet jeśli na pierwszy i drugi rzut oka wydaje nam się, że zasady oferowane przez sklep lub sprzedawcę są przejrzyste i jasne.
 2. Zawsze sprawdźmy, czy sprzedawca jest wiarygodny – w internecie zazwyczaj można wyszukać różnorakie opinie o firmach, sklepach czy ludziach wystawiających przedmioty. W portalach aukcyjnych jest system, w którym kontrahenci oceniają wzajemnie swoje relacje – jakość sprzedaży, kontakt, opis sprzętu, pakowania, wysyłki, czy wręcz rozpatrywania reklamacji. Dzięki opiniom można zorientować się, czy dany podmiot jest wiarygodny i warto z nim robić interesy, nawet te najdrobniejsze.
 3. Wybieraj duże sklepy internetowe, odpowiedniki znanych z hipermarketów, lub znane sieci dystrybucyjne, które mają sklepy w rzeczywistości. Dzięki temu masz pewność źródła, a także miejsce, gdzie możesz załatwić ewentualną reklamację, lub osobiście odebrać zamówiony sprzet.
 4. Jeśli decydujesz się na mniejszy sklep internetowy, to sprawdź, czy podaje on pełne dane teleadresowe i dla pewności sprawdź je w sieci. Postaraj się choć zadzwonić na podane lub odnalezione numery i dowiedzieć się, czy dany podmiot występuje w tym miejscu. Gdy okaże się, że dane prowadzą „w kosmos” albo figuruje pod nimi jakaś inna firma, mieszkanie prywatne, to lepiej nie powierzaj tej firmie swoich pieniędzy i ostrzeż przed nią znajomych.
 5. Jeśli nadal nie masz pewności co do bezpieczeństwa transakcji, to wybierz opcję „za pobraniem”, która zwykle jest o kilka złotych droższa, ale przy kurierze możesz rozpakować przesyłkę i sprawdzić jej zawartość.
 6. Jeśli to możliwe, korzystaj z opcji dostawy przesyłki kurierem, przy nim możesz rozpakować paczkę i sprawdzić zawartość. Jeśli nie będzie się ona zgadzała z zamówieniem, możesz spisać protokół szkody i odesłać ją do nadawcy.
 7. Jeśli chcesz płacić za przesyłkę za pomocą karty kredytowej, to lepiej załóż konto w banku, który oferuje wirtualną kartę kredytową. Ma ona wszystkie dane, jakie potrzebne są do dokonywania płatności, lecz w przeciwieństwie do "zwykłej" kredytowej ma ona taką ilość „gotówki” ile przelejesz na jej konto. Jest to coś w rodzaju karty prepaid. W razie, gdyby ktoś chciał pobrać z niej więcej pieniędzy, niż to na ile opiewa transakcja, to nie uda mu się takie oszustwo.
 8. Staraj się dokonywać zakupów tylko poprzez własny komputer lub taki, którego właścicielowi ufasz. Pamiętaj, że każdy obcy komputer (także w kafejce internetowej) może być zarażony wirusami lub specjalnymi programami przechwytującymi wszystkie wpisywane hasła i loginy. Przestępca może użyć tych danych, by na twoje konto dokonać zakupów lub wyczyścić Twoje konto bankowe.
 9. Jeśli dokonujesz przelewu za pomocą przekierowania na konto Twojego banku, to upewnij się, że strona tegoż banku, nawet jeśli wygląda identycznie ma adres zaczynający się od „https”, a w pasku przeglądarki pojawia się ikona zamkniętej kłódki. To oznacza, że strona banku jest poprawna, a komunikacja ze nią jest szyfrowana i zabezpiecza wszystkie dane, jakie są wprowadzane. Jeśli jest inaczej, to wycofaj się z transakcji i wprowadzania loginu i hasła, bo może to oznaczać próbę wyłudzenia danych. Jeśli jednak chcesz dokonać transakcji, to spisz wszystkie dane sprzedawcy i logując się, tak jak to zwykle robisz, na stronę swojego banku dokonaj przelewu - tak przynajmniej nie prześlesz nikomu danych pozwalających na dokonanie kradzieży.
 10. Możesz dokonywać płatności za pomocą serwisów takich jak PayPal - wymaga założenia tam konta i przelania na powstałe konto odpowiedniej porcji wirtualnych pieniędzy z kotna w banku. Działa to jak karta wirtualna, lecz jedynie w sklepach, które są partnerami tego serwisu.
 11. Podobnym systemem jest Escrow. Koszysta z niego choćby Allegro. Wpłacasz pieniądze na specjalne konto i dopiero po finalizacji transakcji, gdy otrzymasz przesyłkę i wszystko z nią jest w porządku i potwierdzisz to - sprzedawca dostanie pieniądze na swoje konto.

Przestrzegając powyższych zasad transakcje w internecie powinny być znacznie bezpieczniejsze. Przy operacjach bankowych i przelewach zawsze warto być niezwykle ostrożnym.