Drukuj

Jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych?

A A A

Jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych?

Statystyki nie kłamią – portale społecznościowe regularnie odwiedza już ponad połowa Polaków. Czy jednak wszyscy wiedzą jak bezpiecznie z nich korzystać?

01 grudnia 2012

Raczej nie, bo świadomość tego jakie zagrożenia mogą tutaj wystąpić jest naprawdę bardzo niska. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że prócz zalania skrzynki mailowej spamem może stać się nam dużo większa krzywda. Nasza niedbałość może doprowadzić nie tylko do zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem, ale także do kradzieży naszych danych osobowych i pieniędzy, a to i tak nie najczarniejszy scenariusz.

Przestępcy chwytają się różnych sposobów na uzyskanie potrzebnych im informacji. Nigdy nie będziemy mieć stuprocentowej pewności na to, że uda się przed nimi ochronić. Można jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że staniemy się ofiarą przestępstwa internetowego, czy niesmacznego żartu.

Najpopularniejszym portalem społecznościowym jest oczywiście Facebook. Nie tylko na nim jednak bardzo popularne stało się ujawnianie jak najwięcej informacji o naszym prywatnym życiu. Doszło do tego, że niektórzy publikują w sieci nie tylko swoje imię i nazwisko, ale także numer telefonu czy nawet dokładny adres zamieszkania. Należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo do kogo mogą trafić podane przez nas w sieci informacje i może stać się to źródłem sporych problemów.

Tym bardziej, że jedną z ważnych zasad jakie panują w Internecie jest to, że raz wrzucone do niego treść praktycznie nigdy nie giną, a jeśli już to bardzo powoli. Warto o tym pamiętać wstawiając zdjęcia na swój profil w portalu. Chyba nikt nie chciałby, aby jego zdjęcie (zrobione pod wpływem… emocji i dobrego humoru) przedstawiające sytuację mocno kontrowersyjną stało się potem obiektem kpin w sieci.

Zwłaszcza wśród najmłodszych panuje bowiem przekonanie, że większa liczba znajomych oznacza bycie fajniejszym. Nigdy nie wiadomo kto kryje się po drugiej stronie. Być może Twoje dziecko poznało właśnie rówieśnika – 12 letniego Franka, który tak naprawdę jest 40 letnim Stefanem mającym złe zamiary związane z Twoim milusińskim. Oczywiście przykład najbardziej brutalny, ale historia zna przecież takie przypadki.

Wracając natomiast do kradzieży naszych danych osobowych, to przed tymi chronić można się bardzo prosto. Wysiłek będzie niewielki, a efekty często mogą uratować nam skórę. Najważniejszą rzeczą jest unikanie otwierania wiadomości od nieznanych adresatów. Warto też pamiętać o stosowaniu odpowiednio mocnego hasła (innego w każdym serwisie) i oczywiście nie udostępniania go nikomu. Warto także zmieniać je co jakiś czas. Poza tym na portalach społecznościowych często pojawiają się różnego rodzaju aplikacje i gry. Także one mogą stać się źródłem problemów i należy podchodzić do nich z dużą doża niepewności.

Zapamiętajmy też, że administrator sam z siebie nigdy nie będzie prosił nas o podanie swojego hasła. Jeśli otrzymamy taką wiadomość, to możemy być pewni, że ktoś chce podstępnie dostać się do naszego konta i tym samym wszystkich naszych danych.

Portale społecznościowe to zatem nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu i podtrzymanie kontaktów towarzyskich, ale także potencjalne źródło problemów. Nikt chyba nie chciałby paść ofiarą wirtualnej kradzieży. Im szybciej zrozumiemy potencjalne zagrożenia i zaczniemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, tym lepiej dla nas.