Drukuj

Jak zainstalować Ubuntu?

A A A

Jak zainstalować Ubuntu?

Instalacja systemu operacyjnego Ubuntu jest banalnie prosta i nawet mniej doświadczeni użytkownicy komputerów powinni sobie z nią poradzić.

Tomasz Nowak | 15 2015

Pierwszym krokiem jest oczywiście zdobycie nośnika z systemem – w postaci płyty CD/DVD, albo bootowalnego pendrive'a. Obraz .iso z systemem można pobrać z oficjalnej strony. Po uruchomieniu komputera z płyty CD (bądź nośnika USB), na ekranie pojawi się ekran ładowania, a po chwili okienko powitalne. Z listy po lewej stronie, należy wybrać odpowiedni język. Po jego wskazaniu zobaczymy dwie opcje – wypróbuj Ubuntu i zainstaluj Ubuntu. Pierwsza pozwala uruchomić system bezpośrednio z nośnika, a druga jak sama nazwa wskazuje rozpocząć instalację systemu na dysku twardym.

Instalacja Ubuntu - wybór języka

Po wybraniu instalacji pojawi się kolejne okienko informacyjne, w którym możemy zaznaczyć dwie opcje:

  • Pobranie aktualizacji podczas instalacji – pozwala na pobranie i zainstalowanie aktualizacji systemu już w trakcie jego instalacji (oczywiście wymagane jest wtedy połączenie z Internetem). Wybierając tę opcję cały proces będzie trwał nieco dłużej, jednak po jego zakończeniu otrzymamy aktualny system.
  • Instalacja licencjonowanego oprogramowania – z przyczyn licencyjnych niektóre kodeki nie mogły znaleźć się bezpośrednio na nośniku. Po zaznaczeniu tej opcji zostaną one pobrane z Internetu i zainstalowane razem z systemem.

Instalacja Ubuntu - parametry instalacji

W kolejnym kroku należy wybrać rodzaj instalacji. Domyślnie zaznaczona jest opcja „Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu”, która automatycznie formatuje dysk i ustawia odpowiednie partycje. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zaznaczyć „Użycie innego rozwiązania” i przeprowadzić ten proces ręcznie.

Instalacja Ubuntu

Można też zaznaczyć dwie opcje dodatkowe: szyfrowanie systemu, oraz LVM. Jeśli te pojęcia są dla kogoś niezrozumiałe, lepiej zostawić je odznaczone.

Ubuntu - wybór strefy czasowej

Następnie czeka nas przejście przez krótką konfigurację. Wybór strefy czasowej, układu klawiatury, oraz ustawień naszego konta (nazwa użytkownika i hasło). Reszta dzieje się już automatycznie i w zależności od wybranych opcji oraz wydajności naszego sprzętu, po kilkunastu minutach możemy cieszyć się zainstalowanym systemem operacyjnym Ubuntu.