Drukuj

Google Drive - twoje dane zawsze pod ręką

A A A

Google Drive - twoje dane zawsze pod ręką

Google Drive umożliwia przechowywanie danych w tak zwanej chmurze. Dokumenty można edytować na dowolnych urządzeniu z dostępem do sieci. Istnieje możliwość udostępniania i wspólnej edycji ze znajomymi. 

Piotr Potarzycki | 07 2013

Narzędzie Google Drive, znane do niedawna jako Dokumenty Google, to jedna z wielu mobilnych usług dostępnych dla posiadaczy konta Google. Nowa odsłona oprócz zmiany nazwy przyniosła wiele udoskonaleń.

 

Google Drive umożliwia przeglądanie, a także tworzenie dokumentów znanych na przykład z pakietu Microsoft Office. W podstawowej wersji obsługiwane są między innymi dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne oraz rysunki. W sieci dostępne są liczne rozszerzenia, które umożliwiają obsługę wiele innych bardziej zaawansowanych typów plików. Dzięki przejrzystemu menu oraz coraz szerszej gamie dostępnych opcji formatowania, edycja plików jest bardzo intuicyjna. Utworzone dokumenty mogą posiadać takie elementy jak zdjęcia, filmy, tabele, wykresy, diagramy, funkcje i wiele innych. Google Drive posiada dwie funkcjonalności, które znacznie przewyższają użyteczność zwykłych edytorów. Przede wszystkim umożliwia jednoczesną edycję tego samego dokumentu przez wielu użytkowników w tym samym czasie, nawet jeśli dzielą ich setki kilometrów. Kursor każdego użytkownika oznaczony jest unikatowym kolorem, co znacznie ułatwia nawigację. Obok okna roboczego wyświetlane jest okienko w formie czatu umożliwiające równoczesną dyskusję. Funkcję tą docenią zarówno członkowie zespołów pracujących nad wspólnym projektem oraz uczniowie i studenci tworzący notatki z zajęć. Drugą korzyścią jest możliwość edytowania dokumentów na dowolnym urządzeniu (nawet smartfonie) z dostępem do Internetu, bez konieczności instalowania dodatkowego, często płatnego oprogramowania. Drive umożliwia również tłumaczenie tekstu na inne języki.

 

Kolejną funkcjonalnością Drive jest możliwość darmowego przechowywania dowolnych plików w tak zwanej chmurze. Jedynym ograniczeniem jest pojemność naszego wirtualnego dysku, która wynosi 5 GB. Bardziej wymagający użytkownicy mogą dokupić dodatkową przestrzeń dyskową aż do 16 TB. Twórcy zadbali również o możliwość porządkowania plików w folderach. Dzięki rozbudowanej funkcji filtrowania i sortowania bardzo łatwo znaleźć konkretny dokument. Dodawanie nowych plików i folderów odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, na zasadzie „chwyć i przeciągnij”. Rozwiązanie to pozwala automatycznie tworzyć kopię zapasową, na wypadek awarii lub kradzieży sprzętu, gdyż każda wprowadzana w plikach zmiana powoduje utworzenie kopii na serwerze Drive.

 

Ostatnie zmiany usługi Drive przyniosły możliwość synchronizacji plików między wieloma urządzeniami. Wystarczy zainstalować proste oprogramowanie i wprowadzić dane swojego konta Google. W pamięci lokalnej urządzenia tworzony jest folder, którego zawartość będzie synchronizowana między wszystkimi posiadanymi urządzeniami. Dzięki temu dokumenty edytowane na przykład w pracy będą dostępne również po powrocie do domu – wystarczy dostęp do sieci. Co ważne synchronizowane są wszystkie rodzaje plików, nie tylko dokumenty, ale również zdjęcia, filmy, czy piosenki. Możliwość zarządzania zasobami z poziomu smartfonu jest bardzo użyteczna, dzięki temu mamy swoje pliki zawsze w zasięgu ręki. Nie musimy obawiać się braku dostępu do Internetu, najważniejsze pliki mogą być przechowywane offline w lokalnej pamięci Twojego telefonu.

 

Po utworzeniu dokumentów warto się nimi podzielić ze znajomymi. Drive pozwala na dowolne udostępnianie zasobów innym posiadaczom konta Google. Właściciel decyduje o uprawnieniach pozostałych użytkowników – do wyboru: prawo wyłącznie do przeglądania zawartości plików lub również do ich wspólnej edycji. Rozwiązanie to w pełni zastępuje konieczność przesyłania poczty z dużymi załącznikami, pozwala zniwelować ograniczenia maksymalnej wielkości wiadomości e-mail. Ponadto zasoby mogą być udostępnione dla wszystkich użytkowników sieci znających unikatowy link.

 

Użytkownicy robiący wiele zdjęć swoim smartfonem i często dodający nowo kupione pliki MP3 mogą zapomnieć o konieczności podłączania telefonu do komputera. Dzięki mobilnej aplikacji Google Drive wystarczy wybrać przenoszone pliki, a po kilku sekundach (w zależności od szybkości łącza) znajdą się one na docelowym urządzeniu bez użycia kabla. Aplikacja oprócz synchronizacji plików znajdujących się w pamięci urządzenia umożliwia również automatyczne przesyłanie zdjęć, filmów i notatek głosowych natychmiast po ich wykonaniu.

Są to jedynie najważniejsze funkcje usługi Google Drive - ta niepozorna usługa, może ułatwić życie, zaoszczędzić cenny czas i zapewnić jeszcze większą mobilność.

Dowiedz się jak uzyskać dostęp do dokumentów za pośrednictwem smartfonu klikając TUTAJ.