Drukuj

Gadżety dla sportowców

A A A

Gadżety dla sportowców

Sezon letni sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W ostatnich latach obserwujemy spory wzrost zainteresowania tą formą spędzania wolnego czasu, dlatego nie powinien dziwić fakt, że postęp technologiczny zawitał również do tej dziedziny życia. Widok biegacza z pulsometrem na nadgarstku, słuchającego muzyki ze smartfona nie robi już na nikim wrażenia. Poniżej znajdziecie kilka przykładów gadżetów dla sportowców.

Krzysztof Smosma | 08 2014

 

Większość osób nie wyobraża sobie treningu bez słuchania muzyki. Każdy, kto choć raz próbował trenować z wypchanymi kieszeniami wie, że nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Podczas jazdy na rowerze dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że urządzenie przechowywane w kieszeni zwyczajnie z niej wypadnie. Jednym z rozwiązań tego typu problemów jest opaska na rękę z kieszenią, w której można przechowywać mobilne urządzenia lub niewielkie przedmioty, które przydadzą nam się w trakcie ćwiczeń.

Opaska na rękęOpaska na nadgarstek
Touch Mesh Banjees

Oczywiście sam odtwarzacz nie wystarczy, musimy zatroszczyć się również o odpowiednie słuchawki – w końcu nikt nie lubi kiedy podczas wykonywania prostych czynności jak bieganie, skakanie, czy skłony, słuchawki wypadają z uszu lub ześlizgują się z głowy. Warto wtedy zaopatrzyć się w tak zwane słuchawki sportowe, których specjalna konstrukcja sprawi, że będą się trzymać na swoim miejscu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Na rynku dostępne są różne modele – od dokanałowych po nauszne, które można dodatkowo podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. W ofercie niektórych producentów znajdziemy również słuchawki wodoodporne z wbudowaną pamięcią wewnętrzna, które możemy użyć nawet podczas pływania.

Słuchawki dla sportowca
Philips SHQ4200

Popularnym gadżetem jest również pulsometr. Funkcjonalność najmniej zaawansowanych modeli najczęściej ogranicza się jedynie do wyświetlania aktualnej godziny i pulsu. Bardziej rozbudowane modele potrafią dodatkowo między innymi liczyć spalone kalorie, dostosowywać intensywność treningu do obecnego stanu zdrowia, wyświetlać aktualną prędkość i przebyty dystans czy też komunikować się ze smartfonami z zainstalowaną aplikacją treningową.

Pulsometr
Beurer PM110

Sportowiec-gadżeciarz nie może wyjść na trening bez odpowiedniego zegarka. Takie urządzenia posiadają najczęściej bransolety zapinane na potrójne zapięcie – aby uniknąć przypadkowego odpięcia. Tego typu zegarek zazwyczaj jest również wyposażony w utwardzone szkło, które znacznie trudniej zarysować. Nie można też zapominać o funkcji stopera, w którą powinien być wyposażony każdy sportowy zegarek. Znacznie rzadziej – praktycznie tylko w urządzeniach z najwyższej pułki – można spotkać w tego typu urządzeniach moduł GPS, Bluetooth, wysokościomierz, barometr czy pulsometr.

Casio Altimeter

Casio Altimeter

Gear Fit
Gear Fit

Nowoczesne krokomierze oprócz mierzenia ilość wykonanych kroków są w stanie obliczyć ilość spalonych kalorii, zbadać tętno, a nawet monitorować aktywność snu. Dodatkowo część urządzeń może komunikować się ze smartfonem, dzięki specjalnym aplikacjom przygotowanym zazwyczaj przez producentów tych urządzeń.

Krokomierz
Withings Pulse O₂