Drukuj

Do czego służy NFC?

A A A

Do czego służy NFC?

NFC to technologia komunikacji bliskiego zasięgu, która na rynku dostępna jest już od dłuższego czasu.

Krzysztof Smosma | 30 2013

Wbrew pozorom funkcjonalność NFC nie kończy się tylko na płatnościach zbliżeniowych – jak twierdzi wiele osób.

Przesyłanie obrazów między urządzeniami

Dzięki technologii NFC przesyłanie obrazów, wizytówek, stron internetowych itp. między urządzeniami może odbyć się poprzez zbliżenie urządzeń i zaakceptowanie danych. Transfer za pomocą NFC realizowany jest z wykorzystaniem technologii Bluetooth lub Wi-Fi Direct.

Wizytówki NFC

wizytówka NFC

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są programowalne wizytówki NFC. Przedstawiciel danej firmy dając potencjalnemu klientowi wizytówkę z funkcją NFC może oszczędzić mu np. przepisywania wszystkich danych do pamięci telefonu. Wystarczy, że potencjalny klient zbliży swój telefon do wizytówki i zaakceptuje odbiór zapisanych w niej danych.

Bezprzewodowe głośniki

Bezprzewodowy głośnik NFC

Bezprzewodowe głośniki i inne akcesoria do smartfonów i tabletów są dostępne na rynku już od bardzo dawna. Aby móc korzystać z funkcjonalności dodatkowego urządzenia za pomocą tabletu czy smartfonu wymagane było sparowanie urządzenia, co zajmowało dłuższą chwilę. Teraz dzięki technologii NFC parowanie urządzeń odbywa się jedynie poprzez przyłożenie smartfonu do np. bezprzewodowych głośników.

Obrączka z NFC

Obrączka z NFC

Projekt swoje pierwsze kroki stawiał w popularnym serwisie kickstarter.com, gdzie użytkownicy wspomagają finansowo najlepsze projekty. Ostatnie wersje obrączek wyposażone zostały w dwa nadajniki NFC. Pierwszy umieszczony jest ku zewnętrznej stronie dłoni. Zawierać ma dane dostępne publicznie, np. wizytówkę – aby przesłać wybranej osobie swoje dane wystarczy, że dłoń złożoną w pięść zbliżymy do urządzenia rozmówcy. Drugi nadajnik, który jest umieszczony po przeciwnej stronie może służyć jako klucz do domu czy auta (po zainstalowaniu odpowiednich zamków).

Płatność zbliżeniowa

Najbardziej popularnym sposobem na wykorzystywanie funkcji NFC jest płatność zbliżeniowa. Po zainstalowaniu i odpowiednim skonfigurowaniu specjalnej aplikacji, urządzenie wyposażone w moduł NFC może służyć do płacenia w sposób zbliżeniowy.

Tagi NFC

Tagi NFC

W sieci bez problemu dostać można Tagi NFC, które można zaprogramować według swoich potrzeb. Mogą one pełnić funkcje wizytówki czy też włączać i wyłączać odpowiednie funkcje i tryby smartfonu na przykład po wejściu do samochodu.  

Dowiedz się co to jest kod QR klikając TUTAJ.