Drukuj

Do czego służą Wearables?

A A A

Do czego służą Wearables?

Wearables to zdobywająca coraz większą popularność grupa urządzeń, które jak sama nazwa wskazuje możemy nosić na sobie. Przyjmują formy zegarków lub opasek i są wyposażone w wiele ciekawych funkcji.

Tomasz Nowak | 30 grudnia 2014

Smartwatch

Pierwszy typ tych urządzeń to smartwatch, czyli mówiąc prościej połączenie smartfona z zegarkiem. Zdobywają one coraz większą popularność, a na rynku pojawiają się kolejne modele. Te najpopularniejsze zostały wyprodukowane przez Motorolę (Moto3 60), Samsunga (Samsung Gear), oraz LG (LG G Watch).

Samsung Gear S
Samsung Gear S

Ich główną, a raczej najbardziej zauważalną, funkcją jest oczywiście pokazywanie aktualnej godziny, ale przedrostek „smart” zdradza, że nie jest to tylko typowy zegarek. Po zsynchronizowaniu takiego urządzenia ze smartfonem pojawiają się dodatkowe funkcjonalności. Jedna z najbardziej użytecznych, to otrzymywanie powiadomień. Jeśli dostaniemy sms-a, bądź nową wiadomość e-mail, to na ekranie telefonu wyświetlane jest powiadomienie. Po zsynchronizowaniu smartwatcha, takie powiadomienie pokaże się również na zegarku, co sprawia że w wielu przypadkach nie musimy nawet wyciągać telefonu z kieszeni. Co więcej, z poziomu naszego nadgarstka możemy również odpowiedzieć na wiadomość. Co prawda używanie klawiatury (chociaż w przygotowaniu są dedykowane właśnie dla smartwatchy) na tak małym ekranie jest dość niewygodne, ale zawsze zostaje obsługa głosu (wiadomość można podyktować), bądź skorzystać z gotowych odpowiedzi (typu „będę za chwilę”, „oddzwonię później”).

Na ekranie zegarka będą wyświetlać się wszelkiego rodzaju przypomnienia (na przykład o umówionym spotkaniu, bądź urodzinach znajomych), a korzystając z Google Now, również inne przydatne informacje (w tym aktualna pogoda). Wszystko to na naszym nadgarstku, bez sięgania po telefon.

Samsung Gear Fit
Samsung Gear Fit

Smartwatch będzie też przydatny dla osób aktywnych fizycznie. Większość z tego typu urządzeń została wyposażona w specjalne czujniki (krokomierz, pulsometr), które w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem (na przykład Google Fit) będą zapisywać naszą aktywność fizyczną, co przydaje się do tworzenia i analizowania statystyk i zapewnia większą kontrolę nad treningami.

Samsung Gear Fit - kroki
Samsung Gear Fit

Niestety bolączką smartwatchy (podobnie jak smartfonów), jest krótki czas pracy na baterii. Przeważnie pod koniec dnia, trzeba będzie podładować takie urządzenie, aby na drugi dzień mieć pewność, że nie spotka nas niespodzianka w postaci rozładowanej baterii. Większość z tych urządzeń korzysta z technologii ładowania bezprzewodowego, więc ładowanie jest wygodne.

Motorola Moto 360 - ładowanie
Motorola Moto 360

Problemem może być też sama wielkość urządzenia, gdyż smartwatche są dość duże. Osoby o mniejszych dłoniach (a raczej węższych nadgarstkach) mogą czuć się niekomfortowo z takim urządzeniem.

Smartband

I właśnie tam, gdzie smartwatch okazuje się za duży, z pomocą przychodzi smartband czyli opaska/bransoletka. W porównaniu do zegarka, opaska jest znacznie mniejsza i nie rzuca się tak bardzo w oczy, zachowuje jednak przy tym podobną funkcjonalność.

Sony SmartBand
Sony SmartBand

Opaski zostały wyposażone w mniejszy wyświetlacz, dzięki czemu udało się uzyskać bardziej kompaktowe wymiary. Oznacza to jednak pewne ograniczenia (zmieści się mniej tekstu i będzie go trudniej obsługiwać palcem). Nadal możemy jednak odczytywać powiadomienia, ale odpowiadanie chociażby na sms-y ograniczy się jedynie do gotowych odpowiedzi.

Mniejszy ekran nie oznacza jednak, że urządzenie staje się bezużyteczne. Bo choć wyświetlanych informacji będzie mniej, to nadal będą one przydatne. Oprócz funkcji prezentowania czasu, opaska pozwoli nam kontrolować odtwarzacz muzyki, pokaże przebyty dystans, ilość kroków, a jeśli jest wyposażona w pulsometr – również pracę serca. Nie ma więc wątpliwości, że opaski zostały stworzone głównie z myślą o sportowcach (tudzież osobach aktywnych fizycznie). Ceny takich opasek są również dużo niższe niż smartwatchy, co z pewnością będzie miało spore znaczenie przy wyborze urządzenia. 

Zobacz również: