Drukuj

Co to jest DLNA?

A A A

Co to jest DLNA?

Jeśli zależy Ci na wygodnym i bezprzewodowym dostępie do zdjęć, muzyki i filmów znajdujących się na dowolnym urządzeniu w sieci domowej to idealnym rozwiązaniem będzie technologia strumieniowania multimediów DLNA.

Piotr Potarzycki | 05 2013

Skrót DLNA (Digital Living Network Alliance) oznacza międzynarodową organizacją skupiającą producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych, której celem jest uporządkowanie standardów sieci przewodowej i bezprzewodowej.

Potocznie określenia DLNA używa się w odniesieniu do urządzeń multimedialnych (telewizorów, projektorów, konsoli do gier, laptopów, smartfonów itp.), które obsługują strumieniowanie zdjęć, muzyki i filmów w obrębie sieci domowej. Rozwiązanie to zastępuje konieczność stosowania zewnętrznych nośników danych takich jak pendrive, czy płyty DVD w celu przeniesienia plików multimedialnych do odtwarzacza. Można zapomnieć również o plątaninie kabli, gdyż strumieniowanie może odbywać się bezprzewodowo, jednak w tym przypadku niezbędny będzie router WiFi.

Aby stworzyć tego typu sieć musimy posiadać następujące elementy zgodne ze standardem DLNA:

  • serwer multimedialny (komputer PC, laptop, smartfon), na którym znajdują się pliki multimedialne
  • urządzenie odbiorcze (telewizor, projektor, komputer PC, kino domowe) wyświetlające strumieniowany obraz i dźwięk
  • połączenie przewodowe lub bezprzewodowe

 

 Czym jest DLNA?

Jak widać poszczególne urządzenia mogą pełnić zarówno rolę serwera przechowującego dane oraz urządzenia odbiorczego. Dodatkowo niektóre narzędzia mogą być wykorzystywane analogicznie jak pilot do telewizorów, umożliwiając wybór materiałów znajdujących się na innym urządzeniu i wyświetlacza, na którym będzie prezentowany obraz. Co ważne pliki nie są przesyłane w całości, lecz strumieniowane małymi porcjami, dzięki czemu czas oczekiwania na przesłanie materiałów jest minimalny, a kolejne porcje są przesyłane z wyprzedzeniem automatycznie w miarę oglądania filmu, czy pokazu slajdów. Możliwe jest swobodne przewijanie filmów, jednak w tym przypadku płynność zależy od prędkości łącza. Zdecydowanie najlepszym rozwiązanie jest zastosowanie sieci przewodowej, jednak jeśli nie mamy takich możliwości możemy użyć dobrej klasy routera i korzystać z sieci bezprzewodowej.

 Jak działa DLNA?

Najpopularniejsze formaty plików zgodne ze standardem DLNA:

W urządzeniach stacjonarnych:

  • Obrazki: JPEG, GIF, TIFF, PNG
  • Audio: LPCM (2 channel), MP3, WMA9, AC-3, AAC, ATRAC3plus
  • Wideo: MPEG2, MPEG1, MPEG4, WMV9

W urządzeniach mobilnych:

  • Obrazki: JPEG, GIF, TIFF, PNG
  • Audio: MP3 and MPEG4 AAC LC, MPEG4 (HE AAC, AAC LTP, BSAC), AMR, ATRAC3plus, G.726, WMA, LPCM
  • Wideo: MPEG4 AVC (AAC LC Assoc Audio), VC1, H.263, MPEG4 part 2, MPEG2, MPEG4 AVC (BSAC or other for Assoc. Audio)

Obsługa DLNA jest szczególnie ważna w przypadku urządzeń mobilnych takich jak tablety i smartfony, które wielu użytkowników wykorzystuje do robienia zdjęć i nagrywania filmów. W prosty i wygodny sposób możemy podzielić się materiałami z bliskimi na przykład po powrocie z wycieczki – wystarczy kilka kliknięć i kompatybilny wyświetlacz. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo, gdyż większość urządzeń odbiorczych pyta użytkownika o zgodę na wyświetlenie obrazu pochodzącego z serwera multimedialnego. Strumieniowanie materiałów odbywa się jedynie w obrębie lokalnej sieci domowej, dlatego są one widoczne jedynie przez urządzenia podłączone do naszej sieci.

 Konfiguracja DLNA w PS3 Media Server

Kolejną ważną własnością tej technologi jest konwersja formatów „w locie”, co oznacza płynne dekodowanie obrazu i dźwięku strumieniowej paczki danych. Korzystając z specjalnego oprogramowania na przykład PS3 Media Server, wystarczy wskazać pożądany pliki niezależnie w jakim jest formacie, a program automatycznie przekonwertuje i prześle plik do sieci domowej. Jest to szczególnie ważne jeśli posiadany przez nas plik jest zapisany w rzadkim formacie niezgodnym z większością sprzętu multimedialnego.

 PS3 Media Server

Podsumowując technologia DLNA gwarantuje możliwość odtwarzania plików multimedialnych z dowolnego urządzenia zgodnego z tym standardem. Materiał przesyłany jest w wielu małych paczkach danych, co gwarantuje płynność transmisji realizowanej przewodowo lub bezprzewodowo. Pliki mogą być strumieniowanie z i na dowolne urządzenie zgodne z standardem DLNA w obrębie lokalnej sieci domowej. Specjalne oprogramowanie automatycznie konwertuje rzadkie formaty do tych uniwersalnych. Dzięki DLNA wystarczy wybrać interesujący nas materiał i odtwarzacz, a cała reszta dzieje się samoczynnie. 

Dowiedz się więcej o technologi strumieniowania za pośrednictwem DLNA TUTAJ.