Drukuj

Czym różni się dysk HDD od SSD?

A A A

Czym różni się dysk HDD od SSD?

Zastanawialiście się kiedyś czym różni się dysk HDD od SSD, a może rozważacie co lepiej kupić? Oto podstawowe różnice obu nośników.

Krzysztof Smosma | 03 2014

Dyski SSD różnią się od tradycyjnych HDD wieloma czynnikami takimi jak wytrzymałość na wstrząsy, prędkość zapisu i odczytu, a przede wszystkim ceną.

Dysk typu HDD (Hard Disc Drive) składa się z talerza lub zespołu talerzy wykonanych ze stopów aluminium, pokrytych cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych, które umożliwiają zapis i odczyt danych. Na każdy talerz dysku przypada jedna para głowic - jedna głowica odczytu i jedna zapisu. Dane zapisywane są na talerzu dysku poprzez przesłanie strumienia elektromagnetycznego przez głowicę zapisującą.

HDD

Dysk typu SSD (Solid State Drive) w przeciwieństwie do dysku HDD nie wykorzystuje żadnych ruchomych części - skąd wzięła się jego nazwa. Wewnątrz dysku SSD znajduje się natomiast kilka-kilkanaście kości NAND, do których może następować równoległy dostęp, dzięki czemu na bezpośrednią prędkość zapisu/odczytu wpływa nie tylko prędkość pojedynczej kości, lecz również ich ilość.

SSD

Dyski SSD w odróżnieniu od dysków HDD są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju wibracje i wstrząsy, a takeże pracują niemal bezgłośnie. Wynika to głównie z ich budowy (brak ruchomych części, które pod wpływem wibracji mogłyby uszkodzić pozostałe elementy dysku).

Jedną z najważniejszych zalet dysków SSD jest wysoka prędkość zapisu/odczytu oraz krótki czas dostępu. Sprawia to, że system zainstalowany na takim dysku odpowiada zdecydowanie sprawniej na polecenia użytkownika, a programy uruchamiają się zdecydowanie szybciej.

HDD i SSD - średni transfer

Do niedawna dość poważną wadą dysków SSD były zużywające się pod wpływem zapisu komórki pamięci. Problem ten był bardzo dokuczliwy zwłaszcza w przypadku pierwszych serii wypuszczonych na rynek nośników, jednak obecnie producenci w znacznym stopniu pozbyli się tej niedogodności – poprzez zastosowanie nowszych kontrolerów i algorytmów.

Bardzo dostrzegalną różnicą między dyskami SSD i HDD jest również ich cena. W chwili obecnej w cenie średniej klasy dysku SSD o pojemności 60-64 GB można nabyć dysk HDD o pojemności 1 TB. Właśnie dlatego aby zaoszczędzić pieniądze wiele użytkowników decyduje się na zakup małego dysku SSD (do 128 GB) oraz zdecydowanie większego HDD (przynajmniej 1 TB). Na mniejszym dysku instalowany jest wtedy wyłącznie system i najczęściej uruchamiane aplikacje, podczas gdy większy służy jako magazyn danych.