Drukuj

Co zrobić, aby zacząć prowadzić bloga?

A A A

Co zrobić, aby zacząć prowadzić bloga?

Założenie bloga jest niezwykle proste i zazwyczaj wystarczy kilka prostych czynności, w których pomagają podpowiedzi serwisu, na który się zdecydowaliśmy.

01 grudnia 2012

Aby zacząć pisać bloga, trzeba wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim przyszły blogger powinien zastanowić się, jakie treści chce zamieszczać w swoim internetowym pamiętniku. Potem wybrać jedną z dostępnych na rynku, z których większość korzysta z jednej z najpopularniejszych platform – Wordpressa.

Założenie bloga jest niezwykle proste i zazwyczaj wystarczy kilka prostych czynności, w których pomagają podpowiedzi serwisu, na który się zdecydowaliśmy. Dodatkowo na każdym kroku możemy skorzystać z podpowiedzi, wideo-poradników, etc.

W pierwszym kroku zazwyczaj wybieramy typ bloga, jaki chcemy prowadzić – mogą to być na przykład standardowy, uniwersalny blog zawierający wszelkiego typu treści, fotoblog – gdzie przeważają zdjęcia z krótkimi opisami, a także miniblog skupiający się na krótkich treściach.

 

Potem określamy nazwę, czyli pierwszy człon adresu bloga. W tym kroku warto przemyśleć dokładnie wybór nazwy, gdyż jeśli wybierzemy coś śmiesznego i infantylnego, to po pewnym czasie, gdy blog się rozrośnie i będziemy chcieli go promować, może okazać się, że fatalnie wybrana nazwa nie pozwoli nam na wypłynięcie na szersze wody. W tym kroku także dokonujemy wyboru rozszerzenia nazwy, czyli tego, co następuje po nazwie właściwej bloga. Do wyboru zazwyczaj jest kilka popularnych domen.

 

Wybieramy też kategorię, do jakiej ma należeć blog – jakie najczęściej treści będą się tam znajdowały. Mogą to być kategorie związane z pasją hobby, polityką, sportem, rodziną, podróżami, kultura, a także dotyczyć treści przeznaczonych głównie dla dorosłych (kontrowersyjne tematy, których nie powinny czytać dzieci) lub dla nastolatków.

 

W tym lub kolejnym kroku często mamy okazję zapoznać się i zaakceptować regulamin operatora, który będzie udostępniał nam miejsce na treści naszego bloga. Warto go przeczytać, by nie mieć później problemów z prowadzeniem dziennika i treściami, jakie tam zamieszczamy.
Kolejnym etapem, który w niektórych przypadkach może być także pierwszym, podajemy adres e-mail, z którego korzystamy i jaki będzie służył do korespondencji z operatorem bloga, a także będzie naszym loginem. Dodatkowo podajemy hasło, jakim zabezpieczony będzie dostęp do możliwości edycji bloga.

Po wykonaniu wszystkich powyższych opcji operator zazwyczaj wyśle na podany wcześniej adres e-mail wiadomość, której odczytanie i wykonanie zawartych w niej poleceń sprawi, że konto zostanie aktywowane i będziemy mogli się na nie zalogować i zacząć pracę z blogiem.
To jednak nie jest koniec. Po zalogowaniu będziemy mieli dostęp do samouczka lub pomocy, dzięki której dowiemy się jak konfigurować parametry bloga, zmienić jego wygląd, dodawać wpisy, zdjęcia, filmy. Warto zapoznać się z możliwościami, które zwykle są zaprezentowane na animacjach, grafikach i filmach. Poświęcenie na to czasu może poskutkować lepszym zrozumieniem mechanizmów działania bloga, współpracy z czytelnikami (edycją i odpowiadaniem na komentarze), promowaniu bloga i jego treści w blogosferze, integracji i nawiązywaniu kontaktów z bloggerami prowadzącymi podobne dzienniki.

Na początku bloga będą czytali przypadkowi ludzie, którzy trafią na niego z wyszukiwarki lub po prostu przeglądając zasoby internetu. Dlatego warto wykorzystać ten czas na eksperymenty z wyglądem, dopracowanie warsztatu i stylu. W ocenie pomogą przyjaciele, których warto poprosić o krytyczne uwagi i te, które wydają się mieć sens po prostu wykorzystać. Później warto czytać komentarze. Przez cały czas warto także obserwować jak piszą i co robią ulubieni bloggerzy, gdyż korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych nie jest złą cechą. Ważne, by nie kopiować czyjegoś stylu i treści, gdyż może się to spotkać z niechęcią bloggerów, a i czytelnicy spostrzegą to od razu i wytkną w komentarzach.