Drukuj

Co to są ustawienia proxy i czy ich potrzebuję?

A A A

Co to są ustawienia proxy i czy ich potrzebuję?

Proxy to swego rodzaju serwer pośredniczący pomiędzy komputerem użytkownika (przeglądarką, oprogramowaniem wykorzystującym połączenia sieciowe) a serwerami udostępniającymi dane poprzez internet

01 grudnia 2012

Dzięki serwerom proxy użytkownik zyskuje kilka ciekawych możliwości, których nie będzie mógł wykorzystać w inny sposób. Chodzi między innymi o gromadzenie dużej ilości danych, które często pobiera choćby przeglądarka witryn internetowych. W przypadku, gdy użytkownik często odwiedza popularne witryny, to część danych o nich zapisywana jest w plikach temp komputera, by przy ponownych odwiedzinach nie musieć ściągać podobnej porcji tych samych danych.

Jeśli jednak odwiedza witryny po raz pierwszy lub korzysta z kasowania zawartości katalogu z plikami tymczasowymi, to strony wczytują się wolniej. Serwery Proxy oferują zmagazynowaną część stałą serwisów i pozwalają ściągać je z bliższego serwera (w3cache), co znacznie przyspiesza wczytywanie stron WWW.

Prócz pośredniczenia w celu szybszego ściągania danych, serwery proxy można wykorzystać do ukrywania adresu IP naszego komputera. Dzięki specjalnym programom możliwe jest przepuszczenie naszego zapytania (adresu wpisanego w okno przeglądarki) przez tak wiele różnych serwerów na świecie, że docelowy komputer, z którego chcemy pobrać dane, nie będzie w stanie zapisać parametrów naszego łącza.

Jest to zabieg, który możemy często obserwować na filmach, gdzie zdolny haker komunikuje głównemu bohaterowi, że właśnie przepuszcza dane przez tyle serwerów, że żadni bandyci czy służby nie będą w stanie namierzyć połączenia głosowego, czy wyśledzić pakietów ważnych danych. Tego typu zabiegi jednak mają swoje konsekwencje – zazwyczaj jest to znaczne spowolnienie pobierania i wysyłania danych, gdyż te, zamiast podążać do celu po możliwie najkrótszej drodze, wysyłane są wielokrotnie dłuższymi łączami poprzez sieć serwerów w bardzo wielu miejscach na świecie.

Wiele serwerów proxy dostępnych jest dla wszystkich użytkowników internetu, lecz są takie, które oferują swoje usługi wybranym osobom lub instytucjom. Niektóre są publiczne, ale pracują tylko w określonych godzinach, a w innych dostęp do nich mają tylko operatorzy – czasem tak działają serwery uczelniane, które stają się publicznie dostępne tylko, gdy szkoła ma wolne lub w czasie gdy nie odbywają się zajęcia.

W większości przypadków ustawienia serwera proxy nie są potrzebne, lecz jeśli administrator sieci zaleca stosowanie serwera, aby używane aplikacje i przeglądarka działały sprawniej i bezpieczniej to warto skorzystać z jego sugestii.