Drukuj

Co to są usługi w chmurze?

A A A

Co to są usługi w chmurze?

Usługi w chmurze pozwalają przechowywać pliki na zdalnych serwerach. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć się przed utratą ważnych danych na przykład wskutek kradzieży lub awarii komputera.

01 grudnia 2012

Przetwarzanie w chmurze (z angielska Cloud Computing) to model elektronicznego przetwarzania danych za pomocą usług dostępnych zdalnie poprzez sieć komputerową lub internet.

Chmury to nic innego jak serwery sieciowe rozmieszczone w różnych miejscach na świecie, które połączono i oprogramowano w taki sposób, by użytkownik końcowy miał wrażenie, że pracuje z aplikacjami znajdującymi się na jego własnym komputerze. Do wykorzystania danego programu czy aplikacji wystarczy zazwyczaj tak zwany klient lub przeglądarka internetowa oraz połączenie sieciowe albo dostęp do internetu.

Obecnie dostępne jest wiele usług działających w chmurze o których działaniu wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy. Są to między innymi tak popularne usługi, jak choćby poczta, Dysk Google, Dropbox, SkyDrive, Microsoft Office 365. Coraz więcej firm oferuje także profesjonalne aplikacje do zarządzania danymi, tworzenia skomplikowanych obliczeń, czy projektów CAD bez konieczności posiadania potężnej maszyny, która będzie w stanie policzyć to na tyle szybko by efekty dało się uzyskać w czasie rzeczywistym, a nie po kilku dniach. Dzięki takiemu modelowi możliwa jest szybka i wydajna praca, a opłaty są zwykle znacznie mniejsze niż gdyby użytkownik musiał wykupić dany program na własność oraz zbudować komputer o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Chmury dzielimy na kilka rodzajów. Publiczne, to takie, które są własnością firm zewnętrznych i dostępne dla każdego, kto będzie chciał z nich korzystać lub wykupi do nich dostęp. Prywatne chmury to takie, które użytkownik lub instytucja tworzy w obrębie własnej sieci komputerowej i udostępnia ją jedynie wewnątrz swojej organizacji – biurom, podgrupom roboczym i indywidualnym pracownikom. Hybrydowe łączą obydwie wyżej wymienione wersje, gdzie w obrębie chmury publicznej tworzone lub udostępniane są autonomiczne obszary (dokumenty, aplikacje, programy) dostępne jedynie dla ściśle określonej grupy użytkowników.

 

Wcześniej zalążkiem usług w chmurze były serwery firm, które pozwalały pracownikom na ograniczony, zdalny dostęp do zasobów firmy. Zazwyczaj były to proste aplikacje bazodanowe, gdzie poprzez zalogowanie się poprzez stronę WWW lub odpowiedni program można było wprowadzać i modyfikować dane – wystawiać faktury, wprowadzać dane klientów, sprawdzać aktualne stany magazynowe, etc.

Obecnie można nie tylko swobodnie przetwarzać nawet skomplikowaną grafikę, ale nawet grać po sieci w gry, których użytkownik nie jest właścicielem. Przykładem takiego serwisu z grami jest usługa OnLive, gdzie dysponując odpowiednio szybkim połączeniem o stosunkowo niskim opóźnieniu sygnału, można w miarę komfortowo pograć w najnowsze tytuły nawet na dość słabym laptopie, netbooku czy tablecie, który z racji słabego procesora głównego i graficznego nie byłby w stanie nawet uruchomić gry, a co dopiero zapewnić płynne przetwarzanie grafiki. Dodatkowo usługa ta pozwala grać na systemach Android (tablety i smartfony) w tytuły przewidziane jedynie dla środowiska Windows.

Rozróżniamy zasadniczo 3 modele usług w chmurze:

  • Serwery w chmurze - Infrastructure as a Service (IaaS) – usługobiorca sam odpowiada za całość oprogramowania (aplikacje, środowisko programistyczne, sterowniki itp.), a dostawca usługi zapewnia sprzęt oraz infrastrukturę w postaci zaplecza serwerowego wraz z zabezpieczeniami. Do tej kategorii zaliczamy serwery w chmurze dostarczane m.in. przez e24cloud.com, Amazona czy Rackspace.
  • Platforma - Platform as a Service (PaaS) – sytuacja podobna jak wyżej, ale prócz sprzętu usługodawca dostarcza także środowisko programistyczne. W tym przypadku nie musimy martwić się o utrzymanie systemu operacyjnego, zamiast tego możemy skupić się na tworzeniu oraz wykorzystaniu konkretnych aplikacji. Przykłady tego typu rozwiązań to Windows Azure czy Engine Yard.
  • Oprogramowanie - Software as a Service (SaaS) - w tym przypadku dostawca usługi zajmuje się wszystkim od A do Z: sprzętem, systemem operacyjnym, środowiskiem programistycznym oraz aplikacjami. Decydując się na ten model, korzystamy z gotowego produktu - skonfigurowanego serwera, do którego mamy zdalny dostęp z każdego miejsca na Ziemi. Przykłady takiego modelu to znany nam Dysk Google lub Dropbox.

Dowiedz się więcej...