Drukuj

Co to jest Ubuntu?

A A A

Co to jest Ubuntu?

Ubuntu to jedna z dystrybucji oparta na jądrze Linuksa. Jądro systemu operacyjnego stanowi warstwę pośrednią między aplikacjami i sprzętem. Natomiast dystrybucja Ubuntu to gotowy system operacyjny. Co więcej Ubuntu nie trzeba instalować. Wszystko dzięki funkcji LiveCD, która pozwala na uruchomienie systemu Ubuntu bezpośrednio z płyty CD, bądź pendrive'a.

Tomasz Nowak | 22 2015

Tak uruchomiony system będzie jednak działał nieco wolniej, niż zainstalowany. Niemniej jednak jest to bardzo przydatna funkcja, z której powinno się skorzystać, przed podjęciem decyzji o instalacji.

Zainstalowany system ma w zasadzie wszystko, czego można oczekiwać. Dostępna jest przeglądarka internetowa (Mozilla Firefox), pakiet biurowy oraz programy multimedialne do odtwarzania muzyki, filmów, przeglądania zdjęć, itd. Część programów jest znana również użytkownikom Windowsa i OS X, część będzie dla nich zupełnie nowa.

Rynek systemów operacyjnych dla pecetów został zdominowany przez dwie firmy – Microsoft, ze znanym wszystkim Windowsem i Apple z systemem OS X. O Linuksie znaczna część społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia, a jeśli już, to są to jakieś zasłyszane (i często przestarzałe) informacje, które niekoniecznie okazują się prawdą. Że system jest wolny, trudny w obsłudze, nic tam nie działa. Wszelkie mity można obalić na przykładzie Ubuntu - jednej z tych dystrybucji, która jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Wszystko – od procesu instalacji, do codziennego użytkowania jest proste i zrozumiałe, nawet dla początkującego użytkownika.

Mozilla Firefox w Ubuntu

Programów na Linuxa jest dość sporo i wbrew obiegowej opinii nie są one trudne w instalacji. Szczególnie w Ubuntu, które udostępnia użytkownikowi narzędzie zwane Centrum Oprogramowania Ubuntu. Działa to na tej samej zasadzie jak inne sklepy z aplikacjami dostępnymi na Windowsie, Androidzie, OS X, iOS, itd. Wyszukujemy dany program, klikamy zainstaluj i gotowe. Aplikacje można również instalować w podobny sposób jak na Windowsie (klikając dwukrotnie plik instalatora). Z tą różnicą, że w systemie Microsoftu programy instalujemy z plików z rozszerzeniem .exe, a w Ubuntu z rozszerzeniem .deb.

Centrum Oprogramowania Ubuntu

Najczęstsze zarzuty dotyczące Linuksa wiążą się z grami, albo ze specjalistycznymi programami dostępnymi na Windowsa, czy OS X. Część z tych zarzutów można z łatwością odeprzeć, część niestety pozostanie w mocy. Jeszcze kilka lat temu rynek gier na Linuksa praktycznie nie istniał. Owszem pojawiały się jakieś tytuły, jednak w porównaniu z innymi platformami ich ilość i jakość była bardzo niska. Wszystko zmieniło się, kiedy na Linuksa został wydany Steam – popularna platforma dystrybucji cyfrowej. Steam jest dziełem Valve, które na swoim koncie ma również sporo udanych tytułów, takich jak Half-Life, czy Counter-Strike. Wraz z pojawieniem się Steam na Linuksie, Valve przeportował również swoje gry. W ślad za nim ruszyli inni producenci i w chwili obecnej na Linuksie można zagrać w znane i naprawdę udane tytuły.

Specjalistyczne programy do obróbki wideo, edytowania obrazów, czy projektowania mogą stanowić problem. Czasem można znaleźć zamienniki, jednak nie zawsze się to udaje, bądź dany zamiennik jest gorszej jakości i może nie spełniać naszych oczekiwań. Takie problemy zdarzają się stosunkowo rzadko i jeśli ktoś używa komputera tylko i wyłącznie do zastosowań domowych, to nie ma się o co martwić.

Ubuntu umożliwia także uruchamianie programów z Windowsa przez aplikację Wine. Jest to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu w większości przypadków można nadrobić braki programowe. W większości, gdyż nie wszystkie windowsowe aplikacje będą działać prawidłowo uruchomione przez Wine. Dotyczy to w szczególności bardziej skomplikowanych programów i gier. Jednak mimo to, ilość oprogramowania które udaje się uruchomić bez żadnych zgrzytów i tak jest duża.

Ubuntu korzysta z nakładki graficznej Unity. Użytkownicy przesiadający się z Windowsa mogą poczuć się nieco zagubieni bez paska zadań na dole. W Ubuntu paski są dwa. Jeden z boku, a drugi w górnej części ekranu. Boczny pasek służy do przypinania skrótów najczęściej używanych aplikacji oraz wyświetlania tych uruchomionych (podobnie jak w systemie Windows). Drugi to zasobnik systemowy.

Ubuntu

Przycisk z symbolem Ubuntu znajdujący się w lewym górnym rogu uruchamia dash – narzędzie, które można nazwać odpowiednikiem windowsowego przycisku start. W dashu możemy wyszukiwać zainstalowane programy (no i oczywiście je uruchamiać) oraz przeglądać muzykę, zdjęcia i filmy, które znajdują się w naszej bibliotece. Po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek (które również pokazują się w dashu), można przeglądać również sieci społecznościowe, bądź wyświetlać zakładki z przeglądarki internetowej. Korzystanie z wszystkich funkcji tego narzędzia może być na początku nieco przytłaczające, jednak z czasem okazuje się, że jest ono wygodne i z jego pomocą przeglądanie plików na komputerze jest znacznie szybsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać tylko z podstawowej funkcji, czyli przeglądania zainstalowanych programów.

Dash Ubuntu

Gotowość do pracy zaraz po zainstalowaniu, prosta instalacja programów, duża biblioteka darmowego oprogramowania, możliwość uruchomienia programów z Windowsa, to z pewnością duże zalety Ubuntu. Ale prawdopodobnie największą z nich jest fakt, że Ubuntu jest darmowe. System pobiera się z oficjalnej strony i nie trzeba martwić się licencjami, ani opłatami. Oczywiście, przy pobieraniu systemu możemy wpłacić na rzecz Ubuntu dowolną kwotę, jednak nie jest to wymagane. Oprogramowanie dołączone do systemu jest również w pełni darmowe.

System ma też duże wsparcie techniczne. Aktualizacje oprogramowania są bardzo częste (jednak nie tak nachalne jak w Windowsie). W dodatku z każdym problemem można zgłosić się w Sieci i uzyskać rzeczową odpowiedź. Służy do tego między innymi portal askubuntu.com (bądź też polski odpowiednik zapytaj.ubuntupolska.pl).

Warto też wspomnieć o odporności Ubuntu na wirusy. Chociaż mitem jest to, że na Linuksa nie ma żadnych wirusów, to ich odsetek w porównaniu z innymi systemami jest naprawdę znikomy. System z powodzeniem obejdzie się bez żadnego oprogramowania antywirusowego i o ile użytkownik będzie przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa, to nie musi się martwić o wirusy.

Ważną kwestią jest również system plików stosowany w Ubuntu (ext4), który chroni przed zjawiskiem fragmentacji, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać defragmentacji, ani martwić się, że po jakimś czasie komputer zacznie nam zwalniać. Ubuntu działa tak samo zaraz po zainstalowaniu, jak i po roku intensywnego użytkowania.

Systemy linuksowe nie są zbyt popularne wśród zwyczajnych użytkowników komputerów. Nie oznacza to jednak, że są trudne w obsłudze, albo wymagają wielu godzin spędzonych na konfiguracji. Ubuntu jest tego najlepszym przykładem. Za darmo dostajemy udany i niezawodny system, który w zdecydowanej większości przypadków niczym nie odstaje od swoich płatnych konkurentów.