Drukuj

Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

A A A

Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

Spyware to angielska nazwa programów szpiegujących, które mogą znaleźć się w systemie komputera. Ich zadaniem, zgodnie z nazwą, jest szpiegowanie poczynań użytkownika poprzez gromadzenie informacji o używanych programach, oglądanych filmach, słuchanej muzyce, odwiedzanych witrynach internetowych.

01 grudnia 2012

Programy tego typu potrafią zapisać hasła wykorzystywane przy pracy z aplikacjami, programami pocztowymi, a nawet kontami bankowymi, z których korzystamy przez przeglądarkę internetową. Dane te zwykle wysyłane są ciągle lub w pakietach do komputera twórcy, lub osoby rozsyłającej spyware. Posłużyć mogą w najlepszym wypadku do personalizowania reklam wysyłanych do zarażonego komputera, a w najgorszym do szantażu ujawnieniem lub nieprawnym wykorzystaniem poufnych danych, kradzieży środków pieniężnych z kont bankowych, wysyłania niechcianej poczty i reklam osobom z naszej listy kontaktów, a także do wszelkich innych osób – komputer jest swego rodzaju zombie sterowanym przez „właściciela - operatora” spyware'u.

W większości przypadków zarażenie programem szpiegującym następuje z winy użytkownika. Przykładowo, otwiera on załącznik do przypadkowo otrzymanej wiadomości e-mail skuszony ciekawą zawartością, klika nierozważnie na link prowadzący na nieznaną stronę. Często także niecierpliwy użytkownik będąc na nieznanej stronie, chce dostać się do „atrakcyjnej dla niego” zawartości i szybko klika pojawiające się na ekranie polecenia, lub instaluje program, który ma dawać dostęp do atrakcyjnej, darmowej treści – bywa, że treść ta rzeczywiście tam jest, ale to, co zainstalowano w systemie, zaczyna działać na niekorzyść właściciela komputera.

Najczęstszymi objawami wskazującymi na fakt istnienia spyware w naszym systemie może być obserwowane wyraźne spowolnienie działania systemu i transferu danych w sieci domowej i internecie. Wyraźne sugestie znajomych, którzy otrzymali od nas niechcianą pocztę e-mail, a także pakiety danych, które opuszczają nasz komputer – zwykle można to zauważyć, gdy używa się liczników danych przychodzących i wychodzących – miewają one możliwość zapisu aktywności sieciowej do pliku – w czasie gdy nie używamy komputera nagle wyraźnie widać wzmożoną ilość przetransferowanych danych. Pojawianie się podczas pracy z przeglądarką WWW okienek z reklamami w obcym języku lub zawierających błędy ortograficzne, lub gramatyczne także może świadczyć o obecności oprogramowania szpiegującego w systemie.

Pojawienie się dodatkowych pasków z ikonkami czy wyszukiwarką w oknie przeglądarki powinno także dać do myślenia, szczególnie w przypadku gdy niechciany usuniemy, a po kolejnym włączeniu komputera pojawi się on ponownie. Podobnie w sytuacji, gdy ustawiona strona startowa w przeglądarce lub ulubiona wyszukiwarka została zmieniona na inną, lub nieco tylko podobną do poprzedniej.

W takich przypadkach warto szybko ściągnąć z internetu na swój komputer lub dzięki komputerowi znajomych, lub sąsiada w pracy (choć w takich przypadkach lepiej poinformować o tym administratora sieci) o ściągnięcie takowego i uruchomienie go na swoim komputerze, po odłączeniu go od sieci. Aplikacjami skutecznymi w zwalczaniu spyware'u są niektóre pakiety antywirusowe – one także wykrywają większość tego typu zagrożeń, o ile mają wbudowane stosowne moduły i mają regularnie uaktualniane bazy danych o wirusach, programach spyware, adware.

Najpopularniejszymi programami do pozbywania się wszelkiego typu zagrożeń typu spyware i adware są między innymi:

  • Ad-Aware
  • Spybot Search & Destroy
  • Spy Sweeper
  • Windows Defender
  • Spyware Doctor