Drukuj

Co to jest firewall i czy jest mi potrzebny?

A A A

Co to jest firewall i czy jest mi potrzebny?

Firewall, czyli zapora ogniowa to usługa, urządzenie lub program, który jest jednym z zabezpieczeń komputera przed włamaniem dokonywanym przez hakerów. Zadaniem zapory jest filtrowanie danych wychodzących i przychodzących do komputera poprzez sieć lub internet.

01 grudnia 2012

Najczęściej firewallem jest dedykowany program, który użytkownik instaluje w systemie operacyjnym. Bywa także usługa, którą można aktywować u operatora internetowego za drobna opłatą, lub elementem infrastruktury sieciowej – osobnym komputerem, modułem sieciowym lub elementem routera.

Firewall zapewnia filtrowanie danych przychodzących (pobieranych), jak i wychodzących (wysyłanych) z komputera. Aby filtrowanie było skuteczne, każdy z producentów oprogramowania lub sprzętu do tego typu zadań opracowuje reguły, według których programy są klasyfikowane na bezpieczne, podejrzane i niebezpieczne. Dzięki temu zaraz po instalacji i przeskanowaniu systemu operacyjnego oznacza bezpieczne aplikacje i ustala dla nich możliwość bezproblemowego pobierania i wysyłania danych. Programy niebezpieczne oznacza i raportuje użytkownikowi jako zablokowane.

Potencjalnie niebezpieczne to takie, których nie sklasyfikował producent lub decyzję pozostawia użytkownikowi. W większości przypadków można samemu zdecydować, jakie programy mają mieć możliwość pobierania i wysyłania informacji – osobno dla jednych i drugich operacji.

Każdy firewall oferuje dziennik dokonywanych operacji, gdzie mogą być zapisywane wszelkie próby włamań, które hakerzy będą próbowali dokonać. Pamiętać należy, że prócz hakerów w sieci krążą specjalne programy (boty), które automatycznie skanują wszelkie numery IP (sieciowe identyfikatory komputerów) próbując znaleźć niezabezpieczone maszyny. Wykryte furtki niemal od razu są wykorzystywane przez automatyczne skrypty po to, by zaszczepić w nich tak zwane trojany.

Programy te, działając w tle, mogą wykradać informacje takie, jak choćby hasła do witryn banków, baz danych, poczty elektronicznej, etc. Dane te mogą posłużyć do wykradania pieniędzy z kont użytkownika, zablokowania ważnych danych i szantażowania właściciela, szpiegostwa przemysłowego i innych przestępstw. Program taki może też służyć do zdalnego wysyłania niepożądanych reklam (spam) lub dokonywania wcześniej wymienionych przestępstw, co może przysporzyć właścicielowi nie lada problemów.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego komputera, gdy jest to maszyna firmowa, ale także, gdy jest to sprzęt prywatny.
Najpopularniejszymi programami do ochrony antywirusowej są takie aplikacje jak Comodo, PC Tools, Outpost, ZoneAlarm, Jetico, Sunbelt, Sygate, Ashampoo.

Wiele popularnych zapór działa poprawnie od momentu instalacji, lecz warto zapoznać się z instrukcją i zaprogramować zaawansowane zasady. Jeśli przesadzimy, zawsze można zresetować ustawienia i skonfigurować wszystko od początku. Taka obsługa zapewni wysoki poziom ochrony przed włamaniami.

Pamiętajcie, że firewall nie zastąpi programu antywirusowego, lecz doskonale z nim współpracuje i tworzy tandem podstawowej ochrony przed włamaniami i niebezpiecznym oprogramowaniem. Mimo skuteczności takich rozwiązań nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności.