Drukuj

Co to jest blogowanie?

A A A

Co to jest blogowanie?

Blog to inaczej internetowy dzienniczek, który może przyjmować różne formy.

01 grudnia 2012

Zamiast zapisywać swoje przemyślenia w zeszycie czy brulionie, można wykorzystać internet i wprowadzać informacje w dowolnym miejscu i czasie. Celowo napisaliśmy informacje, a nie tekst, gdyż blog może przyjmować najróżniejsze formy i zawierać prócz tekstu, także rysunki, zdjęcia, filmy, dźwięk, animacje, a także inne elementy, które będą wyrazem kreatywności i zainteresowań autora.

Blog może mieć formę chronologicznie ułożonego spisu myśli, notatek, felietonów, a tematyka jest tak dowolna, jak zainteresowania użytkowników internetu – nieograniczona.

Dzienniczki zeszytowe (pamiętniki) były raczej intymną sferą autora, a jeśli miały okazję zostać przeczytane publicznie, to miało to miejsce po śmierci autora lub gdy on sam chciał je przekazać znajomym, lub opinii publicznej. Blogi są zazwyczaj dostępne dla wszystkich lub mają ograniczenie dla wybranej grupy czytelników.

Blogi prowadzą zwykli śmiertelnicy, ale także celebryci, politycy, sportowcy, podróżnicy. Czasem zdarzają się blogi prowadzone przez kilka osób, które łączy wspólna pasja lub cel.

Blogosfera, czyli zbiór blogów i ich autorów, to coś jak naczynia połączone, gdyż autorzy linkują ze swojego bloga do treści innych użytkowników i autorów, dzięki czemu można pogłębiać wiedzę na dany temat bez konieczności powielania informacji.

Blogi dzielimy zazwyczaj na:

  • mikroblogi – są tam krótkie i konkretne wpisy, przypominające SMSy (Twitter)
  • fotoblogi – głównie są tam fotografie, czasem jedynie opatrzone komentarzem lub krótkim opisem
  • wideoblog – najczęściej są tam umieszczane filmy, z rzadka okraszone szerszym opisem
  • audioblog - najczęściej są tam umieszczane pliki dźwiękowe, z rzadka okraszone szerszym opisem
  • flog – treści nawiązaują zazwyczaj do konkretnego produktu lub gamy produktów danej firmy – jest to forma reklamy

Blogować może dosłownie każdy i na dowolny temat. Jednakże należy pamiętać o tym, że mimo wolności słowa, każdy odpowiada za treści, jakie zamieszcza, zgodnie z regulaminem operatora bloga i prawem obowiązującym w danym państwie.

Najlepsi blogerzy, którzy są prawdziwymi pasjonatami tego co robią i o czym piszą na swoim blogu, stają się gwiazdami internetu, a dodatkowo są w stanie zarabiać i żyć z pisania.