Drukuj

Co jest potrzebne do stworzenia sieci przewodowej?

A A A

Co jest potrzebne do stworzenia sieci przewodowej?

Sieć przewodowa zapewnia z reguły szybszy i bardziej stabilny transfer niż, ale nie pozwala na tak swobodne przemieszczanie jak w przypadku podłączenia do sieci bezprzewodowej. 

01 grudnia 2012

Podstawowymi elementami sieci przewodowej są karty sieciowe, routery, switche i przewody, którymi urządzenia te są łączone.

Podstawowe elementy sieci przewodowej

Router lub switch
Podstawą sieci bywa zazwyczaj switch lub router. Jeden switch jest w stanie połączyć skutecznie od 4 do 32 lub nawet 64 urządzeń. Nic nie sto i na przeszkodzie, by urządzenia te łączyć ze sobą i powiększać możliwości sieci.

Przewody
Kolejnym potrzebnym elementem są przewody wielożyłowe zwane potocznie skrętką (od skręconych wewnątrz oplotu i ekranowania kilku przewodów), które zazwyczaj kupujemy już przygotowane do użycia – mają zazwyczaj od 1, do nawet 20-30 metrów długości i są od razu zakończone specjalnymi wtyczkami z zabezpieczeniem przed przypadkowym wypadnięciem lub wypięciem z gniazda. Można także kupić przewód, wtyczki i zaciskarkę by samemu dobrać odpowiednie długości przewodów przyciąć je "na miarę" i zarobić końcówki. Warto jednak pamiętać, że ułożenie wielu żył nie jest dowolne i trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejności, gdyż inaczej nie uda nam się uzyskać połączenia.

Karty sieciowe
Komputery i urządzenia, które chcemy połączyć przewodowo powinny być wyposażone w moduły lub karty sieciowe o odpowiednim standardzie, zapewniającym zgodność ze switchem lub routerem. Zazwyczaj jest to karta sieciowa zamontowana na stałe lub w jednym z gniazd rozszerzeń. Laptopy, serwery NAS, komputery stacjonarne, set top boxy, telewizory, konsole do gier czy też komputery media center mają zazwyczaj karty sieciowe zintegrowane z ich płytami głównymi. Do innych urządzeń często trzeba dokupić stosowne akcesoria.

Serwer plików - NAS
Jednym z elementów może być także sieciowy dysk twardy NAS, na którym mogą być przechowywane dane potrzebne do pracy lub funkcjonowania firmy. Specyficznym elementem sieci może być tak zwany media tank, którego zadaniem jest udostępnianie treści multimedialnych na żądanie użytkownika dysponującego dowolnym komputerem, telewizorem czy konsolą, która może skorzystać ze strumieniowania danych zapewnianych przez tego typu urządzenie.

Drukarki także miewają wbudowane karty sieciowe lub jest możliwość ich rozszerzenia o takie moduły. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to połączenie z siecią jest wykonalne dzięki urządzeniom takim jak print serwery. Są to zewnętrzne odpowiedniki kart sieciowych wbudowywanych w urządzenia. Do nich podłącza się drukarkę, która dysponuje jedynie złączem USB.

Elementem sieci przewodowej może być także komputer zawiadujący danymi i filtrujący pakiety nie pozwalając rozprzestrzeniać się danym zawierającym wirusy lub inne niepożądane treści. Może on także zarządzać regułami dostępu danego użytkownika do danych, gdyż szeregowy pracownik nie musi mieć dostępu do poufnych danych zarządu, a gość podpinający się do sieci, choćby po to, by ściągnąć pocztę, nie musi mieć dostępu do danych firmowych.

Jak prowadzić przewody?
Gdy profesjonalnie przygotowujemy sieć, to zazwyczaj przewody umieszczane są w specjalnych rynienkach mocowanych do ścian lub sufitów, ale zdarza się, że prowadzone są pod tynkiem, pod podłogą, w suficie lub w specjalnych listwach przypodłogowych. W takich przypadkach konieczny jest zakup i montaż wspomnianych rynienek lub listew, lub w przypadku zamurowywania przewodów specjalnych rurek karbowanych, które ochronią przewody przed uszkodzeniem i zapewnią w razie awarii możliwość ich wymiany bez rozkuwania tynku.