Drukuj

Bankowość elektroniczna

A A A

Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna pozwala wykonywać przelewy oraz zarządzać swoimi oszczędnościami bez wychodzenia z domu.

 

Krzysztof Smosma | 27 2013

W obecnych czasach praktycznie każdy posiada konto bankowe, ze względu na bezpieczeństwo naszych oszczędności i możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy w postaci odsetek z oprocentowanych lokat. Duże znaczenie ma również możliwość płacenia kartami w sklepach i wypłacana pieniędzy z bankomatów. Coraz więcej osób decyduje się również na elektroniczny dostęp do konta bankowego umożliwiający wykonywanie przelewów on-line oraz wygodne zarządzanie kontem bez konieczności odwiedzania placówki banku. Zapewnia to ogromną wygodę i spory zysk czasu, który musielibyśmy poświęcić na oczekiwanie w kolejce. Oczywiście nie wszystkie sprawy formalne załatwimy przez sieć, dlatego udając się co jakiś czas do banku z pewnością dostrzeżemy znaczny spadek ilości klientów udających się do banku. Niektóre banki powoli decydują się na likwidację placówek, zachęcając klientów do korzystania wyłącznie z internetowych usług bankowych.

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z bankowości elektronicznej warto zwrócić uwagę na to jak zabezpieczona jest strona naszego panelu, czyli czy połączenie z nią jest szyfrowane protokołem https oraz czy wpisujemy na niej hasło w postaci normalnej, czy jest ono w jakiś sposób ukryte. Tutaj może być użyte maskowanie hasła, czyli strona prosi nas o podanie tylko niektórych znaków z naszego hasła – przy każdym logowaniu innych. Innym rozwiązaniem są tzw. tokeny, czyli programy które generują co kilka minut losowy zestaw znaków na podstawie takiego samego algorytmu jak platforma bankowa i stanowią drugą część naszego sekretnego hasła. Tokeny mogą być również w postaci urządzeń wyglądających jak breloki do kluczy z małym wyświetlaczem, na którym pokazują się generowane treści. Urządzenie takie należy chronić przed zniszczeniem lub kradzieżą i jest dość niewygodne z racji konieczności posiadania go w każdej chwili logowania. Mogą być one zastąpione przez nasz telefon, który w momencie logowania otrzymuje wiadomość SMS z wygenerowanym ciągiem znaków. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie.

Kolejnym zabezpieczeniem jest hasło obrazkowe. Przy logowaniu pojawia nam się niewielka plansza podobna do szachownicy, na której za pomocą kursora myszki kreślimy zdefiniowany przez nas wcześniej wzór. Warto przed zawarciem umowy z konkretnym bankiem przeprowadzić mały rekonesans w dziedzinie bezpieczeństwa platformy i spróbować znaleźć własny złoty środek, tak żeby wszystko odpowiadało naszym preferencjom. Platforma, którą będziemy obsługiwać powinna być na tyle prosta, abyśmy korzystali z dobrodziejstw bankowości elektronicznej z przyjemnością
i intuicyjnie, ale także zabezpieczona w taki sposób, żeby osoby niepożądane nie mogły zalogować się na nasze konto.

Dosyć istotną kwestią jest również samo bezpieczeństwo transakcji. Żaden bank nie może pozwolić sobie na to, aby klient wysłał przelew bez jakiejkolwiek autoryzacji. Mogą to być podobnie jak przy logowaniu: token w formie urządzenia lub wiadomości SMS. Mamy do wyboru również kartę przelewów, która od tokenu różni się tym, że jest zwykłą zdrapką z odpowiednio ponumerowanymi, jednorazowymi kodami. Kiedy chcemy zatwierdzić przelew platforma prosi nas o podanie konkretnego kodu znajdującego się na karcie przelewów.

Bankowość internetowa powstała po to, aby ułatwić nam zarządzanie własnymi finansami. Nie powinniśmy obawiać się tego rozwiązania, gdyż jak widać banki kładą duży nacisk na bezpieczeństwo i jeśli będziemy się stosować do opisanych w tym artykule reguł możemy być spokojni.