Drukuj

Do czego służą aplikacje on-line?

A A A

Do czego służą aplikacje on-line?

Aplikacje on-line umożliwiają wykonanie wielu czynności bez konieczności instalacji oprogramowania na komputerze.

13 2013

W obecnych czasach diametralnie zmienił się wizerunek i zastosowanie komputera. Jeszcze nie tak dawno kojarzył się on z zastosowaniami czysto biznesowymi, jednak przy obecnej powszechności internetu oraz ogólnego spadku cen urządzeń stał się narzędziem do zakupów, rozrywki czy edukacji.

Na naszych komputerach posiadamy cała gamę różnego typu oprogramowania, począwszy od pakietu biurowego, przez programy do tworzenia grafiki, czy wreszcie gry. Pochłania to dużą ilość pamięci naszych dysków twardych, jednak jest sposób aby temu zaradzić.

Google translate

Od jakiegoś czasu programiści udostępniają coraz więcej aplikacji on-line, czyli dostępnych w przeglądarce internetowej. Mamy dostęp na przykład do całego środowiska biurowego – takiego jak Google Drive (bezpłatny jeśli zmieścimy się w 5GB), czy Microsoft 360 (opłata abonamentowa). W internecie znaleźć możemy również wyspecjalizowane programy np. do tworzenia grafiki wektorowej, konwertery formatów wideo i audio, czy wreszcie całą masę gier. Są również aplikacje edukacyjne wspomagające nas w takich rzeczach jak przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy. Bez problemu przetłumaczymy także tekst na obcy język oraz zaplanujemy trasę wycieczki rowerowej. W zasadzie każdy program, którego używamy na naszym komputerze jako program zainstalowany, może być umieszczony gdzieś w internecie w formie aplikacji obsługiwanej przez przeglądarkę. Ograniczeniem jest tutaj tylko wyobraźnia programistów. Póki co, nie wszystkie takie rozwiązania oferują pełną funkcjonalność oprogramowania instalowanego, jednak tempo rozwoju jest tak olbrzymie, że kto wie czy za dwa-trzy lata będziemy w ogóle cokolwiek instalować na naszych komputerach, czy nie zostaną one zredukowane tylko do przeglądarki internetowej. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Niestety, kiedy tworzymy coś za pośrednictwem aplikacji on-line jesteśmy narażeni na nie chcianą publikację naszych dzieł w internecie. Oczywiście nie w każdym przypadku, jednak należy się liczyć z taką ewentualnością. Niestety nikt nie daje nam gwarancji, że serwer na którym opiera się dany serwis jest odpowiednio zabezpieczony i że nikt oprócz nas nie będzie miał dostępu do tworzonych czy edytowanych przez nas plików.

Sumo paint

Idea aplikacji on-line jest z pewnością interesująca. Te przeglądarkowe programy użytkowe rozwijają się niezwykle szybko, nie można jednak stwierdzić, że twory takie jak Chrome OS – system operacyjny stworzony przez Google, którego ideą jest przechowywanie plików na serwerze, gdzie nasz komputer jest tylko terminalem podłączanym do internetu, byłby w stanie całkowicie zastąpić wyspecjalizowane oprogramowanie produkcyjne. Jeśli zostanie dopracowana kwestia bezpieczeństwa, a przede wszystkim podniesie się jakość i uniwersalność chociażby pakietów biurowych on-line wtedy można by nimi zastąpić obecne pakiety instalowane. Aplikacje on-line są najmłodszym dzieckiem globalnej sieci i trzeba dać im czas aby mogły się odpowiednio rozwinąć.

Niestety używanie aplikacji on-line wiąże się z koniecznością stałego dostępu do sieci, dlatego niezbędne jest posiadanie szybkiego łącza, szczególnie jeśli będziemy konwertowali duże pliki audio i wideo.