Drukuj

Aplikacje do robienia zdjęć

A A A

Aplikacje do robienia zdjęć

Aparaty w smartfonach dysponują z roku na rok coraz lepszą optyką, a my robimy nimi coraz więcej zdjęć. Odpowiedni sprzęt to dopiero połowa sukcesu, liczy się również odpowiednie oprogramowanie. Nie jesteśmy jednak skazani na domyślną aplikację aparatu, poniżej prezentujemy kilka alternatyw.

Tomasz Nowak | 06 2015

Aparat Google

Aparat Googlr

Głównymi zaletami tej aplikacji jest prostota obsługi, czytelny interfejs oraz łatwy dostęp do najważniejszych funkcji. Wśród najciekawszych funkcji warto wymienić możliwość robienia zdjęć sferycznych (Photo Sphere), zdjęć z rozmyciem soczewkowym (Lens Blur) oraz efekt HDR. Nie uświadczymy tu za to zbyt wielu manualnych ustawień – oprócz zmiany rozmiaru zdjęcia, pojawia się tylko możliwość ręcznego ustawienia ekspozycji. Aparat Google jest aplikacją darmową.

 

Camera ZOOM FX

Camera ZOOM FX

Camera ZOOM FX również ma dość prosty interfejs, jednak w porównaniu do aparatu od Google, ma znacznie więcej funkcji. Aktywacja głosem i time-lapse, to tylko niektóre z nich. Oprócz standardowych funkcji znajduje się tutaj masa filtrów, dzięki którym zrobione zdjęcie może nabrać jeszcze lepszego wyglądu. Aplikacja jest dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

 

Camera FV-5

Camera FV-5

Idealna aplikacja dla tych, którzy cenią sobie możliwość manualnego ustawienia wszystkich parametrów aparatu. Interfejs programu przypomina ten znany z aparatów cyfrowych. Nie uświadczymy tu setek różnych filtrów, jednak w zamian otrzymujemy dostęp do sporej ilości ustawień manualnych: ekspozycji, czułość ISO, pomiaru światła, itd. Aplikacja kosztuje ponad 12 zł, jednak dostępna jest także wersja darmowa (która ogranicza rozdzielczość zdjęć do 0,3 Mpx), dzięki której można wypróbować program przed zakupem.

 

Instagram

Instagram

Instagram to popularna sieć społecznościowa, za pośrednictwem której miliony użytkowników udostępniają swoje zdjęcia. Aplikacja o tej samej, oprócz oczywistych funkcji społecznościowych, umożliwia wykonywanie zdjęć oraz dodawanie do nich przeróżnych filtrów. Aplikacja jest darmowa.

 

Autodesk Pixlr

Autodesk Pixlr

W prawdzie Autodesk Pixlr umożliwia wykonywanie zdjęć, jednak nie jest to pierwszoplanowa funkcja. Aplikacja jest bowiem prawdziwym kombajnem do edycji. Od przeróżnych filtrów, poprzez ramki, a na wyostrzaniu, czy ustawianiu kontrastu kończąc. Opcji do wyboru jest naprawdę dużo i nawet najbardziej wymagający użytkownicy powinni tu znaleźć coś dla siebie. Aplikacja jest darmowa.

 

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

Oprogramowania Adobe chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Photoshop to znane wszystkim narzędzie do obróbki grafiki. Ta wersja nastawiona jest na obróbkę zdjęć i na próżno szukać tu wszystkich funkcji znanych z desktopowej wersji Photoshopa. Choć samą aplikacją nie zrobimy zdjęcia, to możemy je edytować korzystając z wbudowanych filtrów i ustawień manualnych (podobnych do tych znajdujących się w Autodesk Pixlr). Aplikacja również jest darmowa.